YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün toplanıyor
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün toplanıyor
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün toplanıyor
01 Ağustos 2008 / 11:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün toplanıyor. General ve albay rütbesindeki 111 subayın terfi ve emekliliklerinin ele alınacağı şûrada, Manastırlı göçmen bir ailenin çocuğu olan Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ da Genelkurmay Başkanlığı’na getirilecek


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi, bugün başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında yeniden şekillenecek. Olağanüstü bir gelişme yaşanmaması durumunda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, teamüller gereği TSK’nın 26. Genelkurmay Başkanı olacak.

YAŞ toplantısı 1-4 Ağustos arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki Çakmak Salonu’nda yapılacak. Toplantıda general ve albay rütbesinde toplam 111 subayın terfi ve emeklilikleri ele alınacak.
Toplantı sonucu 35 general-amiralin terfi etmesi, 45 kurmay albayın general olması ve 40 general-amiralin rütbe bekleme sürelerinin bir yıl uzatılması bekleniyor. Toplantıda, terfilerin yanı sıra irticai faaliyet, disiplinsizlik ve ahlaki durumlar gibi nedenlerle TSK’dan ihraç edilecek personelin dosyaları ele alınacak.

Genelkurmay Başkanı, Anayasa gereği Bakanlar Kurulu’nun teklifiyle cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da Genelkurmay Başkanı’nın teklifi, ilgili bakanın inhası, Başbakan’ın ataması ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile göreve başlıyor. Ancak teamüllere göre, bu atamalarda YAŞ’ta ortaya çıkan ana eğilim belirleyici oluyor.

Büyükanıt veda ediyor
Yaş sınırı nedeniyle görev süresi sona erecek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos’tan itibaren emekliye ayrılacak. Manastırlı göçmen bir ailenin çocuğu olarak Afyonkarahisar’da dünyaya gelen Başbuğ da Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı olarak bu koltuğa oturacak.
Yine yaş sınırından görev süresi dolacak 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman da Büyükanıt’la birlikte emekli olan ikinci orgeneral olacak.
Böylece, TSK’nın komuta kademesindeki 14 orgeneralden sadece ikisi emekliye ayrılacak, boşalacak iki orgenerallik için de yedi korgeneral yarışacak.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir koramiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda üç korgeneral, üst kadro dolu olduğu için uzatma bekleyecek. Beş korgenerallik için de 16 tümgeneral arasından tercih yapılacak.

1. Ordu’ya Orgeneral Saygun
Başbuğ’dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı makamına Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’in getirilmesi bekleniyor.
Koçman’dan boşalan 1. Ordu Komutanlığı koltuğuna da Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un getirilmesi yüksek ihtimal olarak gösteriliyor.

Hava, Deniz’de değişiklik yok
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu bir yıl daha görevlerinde kalacak. Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral Hasan Aksay da görevlerini sürdüren komutanlar olacak.

 


YAŞ’ta dosyası görüşülecek komutanlar


KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI:
KORGENERALLER: Abdullah Cahit Sarsılmaz (E.D.O.K. Muharebe ve Muharebe Destek Eğitim Komutanı-temditli(uzatma)), Hayri Ülgen (2. Kolordu Komutanı-temditli), Aslan Güner (4. Kolordu Komutanı), Hasan Memişoğlu (Genelkurmay Personel Başkanı), Selahattin Uğurlu (Harp Akademileri Komutan Yardımcısı), Hayri Kıvrıkoğlu (Kıbrıs TBK Komutanı), Hüseyin Nusret Taşdeler (Genelkurmay Harekât Başkanı)
TÜMGENERALLER: Ümit Şahintürk (temditli), M.Cengiz Arslan (temditli), Zekeriya Öztürk (temditli), Emin Cihangir Akşit (temditli), Sabri Demirezen (temditli), Tevfik Özkılıç, Raif Akbaş, Mehmet Emin Alpman, Mehmet Taş, Mehmet Eröz, Tuncay Çakan, Yurdaer Olcan, Necmettin Baykul, Uğur Uzal, Adem Huduti, Orhan Özlü.
TUĞGENERALLER: Münir Erten (temditli), Atilla Gürdere (temditli), H. Fehmi Canan (temditli), Süha Tanyeri (temditli), Levent Ertürk (temditli), Ali Akdoğan (temditli), Seyhan Ceyhan (temditli), Ali Er (temditli), A. Tamer Büyükkantarcıoğlu (temditli), Veysi Sunal (temditli), İsmail Ercan (temditli), Naci Özdemir (temditli), A. Şener Şengül (temditli), Erdal Öztürk, Hüseyin Şentürk, Ferit Güler, F. Salih Tolungüç, Alpaslan Erdoğan, Bahadır Uçkan, İzzet Ocak, Ömer Paç, Sezai Bostancı, Bekir Memiş, Aydın Semerci, Tahsin Tank, Mehmet Daysal, Metin İyidil, Birol Erdem, Ünal Akbulut, U.Tarık Özkut, A. Kemal Emren, Muharrrem Yavaş, M. Tevfik Bedük, Atakan Altıparmak, Şahin Tarlan, Orhan Köprü.


DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
KORAMİRALLER: Şevki Erdal Bucak (Güney Deniz Saha Komutanı)
TÜMAMİRALLER: Kadir Sağdıç (temditli), Ali Deniz Kutluk (temditli), Recep Bülent Bostanoğlu, Celal Parlakoğlu, Mehmet Tayfun Uraz.
TUĞAMİRALLER: İbrahim Akın (temditli), Serdar Dülger (temditli), Deniz Dağlılar (temditli), Ufuk Aslan (temditli), Ramazan Cem Gürdeniz, Fikret Güneş, Ahmet Serdar Akınsel, Doğan Bozkurt, Hasan Uşaklıoğlu, Mustafa Hilmi Orhon.


HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
KORGENERALLER: Bilgin Balanlı (1. Hava Kuvvet Komutanı-Temditli), Yılmaz Oğuz (NATO Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı), Mehmet Yalçın Kaya (Hava Eğitim Komutanı)
TÜMGENERALLER: Osman Yıldırım (temditli), Hikmet Çelik (temditli), Abidin Ünal, Mehmet Veysi Ağar, Akın Öztürk, Şirin Ünal.
TUĞGENERALLER: Hazan Küçükakyüz (temditli), Muzaffer Karaca (temditli), Ergin Ersoy (temditli), Ali Yılmazer (temditli), Mehmet Sanver, Atilla Gülan, Muzaffer Ok, Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Sinan Sanlı, N. Güngör Kurubaş, M. Yılmaz Erdoğan, Osman Aktaş.


JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI:
KORGENERALLER: İbrahim Açıkmeşe (Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı)
TÜMGENERALLER: Osman Eker, Mehmet Tayfun Yıldız.
TUĞGENERALLER: M. Cengiz Akın (temditli), M. İhsan Batı (temditli), Osman Baykurt (temditli), M.Kemal Alataş, Faik Canbolat, Mehmet Çörten, Selahattin Yıldırım.


GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ:
TUĞGENERALLER: İbrahim Somuncu (temditli), Harun Tatar (temditli), Ersoy Işık
TUĞAMİRAL: Cemil Turgut Tufan.


ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ:
TUĞGENERAL: Hıfzı Çubuklu


YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler