YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek Askeri Şura toplanıyor
Yüksek Askeri Şura’nın kış dönemi toplantısı, bugün Genelkurmay Başkanlığı karargahında yapılacak.
Yüksek Askeri Şura toplanıyor
26 Kasım 2015 / 08:34 Güncelleme: 26 Kasım 2015 / 08:38

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında yapılacak toplantıya; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bünyesinde görev yapan bütün orgeneral – oramiraller katılacak.

Başbakan Davutoğlu’nun başkanlığında TSK’nın komuta kademesi ile yapılacak toplantı, Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinin neden olduğu Türkiye – Rusya krizinin ardından ayrı bir önem kazandı.
 
FEVZİ ÇAKMAK SALONU’NDA GİZLİ İBARELİ TOPLANTI
 
Yüksek Askeri Şura toplantıları, bir yıl içinde iki kez yapılıyor.
 
Ağustos ayı toplantısında, ana gündemi terfiler oluşturuyor. YAŞ’ın kış toplantısı ise teamüller çerçevesinde Kasım ayı veya Aralık içinde yapılıyor.
 
YAŞ’ın 2015 yılı kış toplantısı bugün (26 Kasım) Genelkurmay Başkanlığı karargahında yapılacak. Toplantı; karargahtaki ‘çok gizli’ ibaresinin konulacağı Mareşal Fevzi Çakmak Salonu’nda yapılacak.
 
Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlık edecek. Toplantıdaki ikinci sivil ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz olacak. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yanı sıra kuvvet komutanları ile Jandarma genel komutanı da katılacak. Toplantıya; TSK bünyesinde orgeneral ve oramiral rütbesinde görev yapan diğer komutanlar da katılacak.
 
RUSYA İLE KRİZİN ASKERİ BOYUTU ELE ALINACAK

 
Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden SU24 tipi Rus savaş uçağının düşürülmesinin neden olduğu kriz toplantıya ayrı bir konjonktürel anlam yükledi. Bu çerçevede toplantıda Rusya ile oluşan krizin askeri boyutu ve Suriye’nin Türkmen bölgesinde Esad güçlerini tahkim etmeye yönelik askeri harekatının kapsamlı değerlendirilmesinin yapılması bekleniyor.
 
Toplantıda, bunun yanı sıra TSK’nın genel durumu, terör örgütleri PKK ve IŞİD ile mücadele konularının ele alınması bekleniyor. Önemli bir maddeyi ise sınır güvenliği konusunda alınacak teknoloji seviyesi yüksek önlemler oluşturacak.
 
ERDOĞAN AKŞAM YEMEĞİ VERECEK

 
YAŞ üyeleri toplantının ardından akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı’na gidecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam saat 19.30’da Yaş üyelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir akşam yemeği verecek.

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler