YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüce Divan talebi reddedildi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un hakkındaki soruşturma dosyasının istenmesi ve yargılamanın Yüce Divan'da yapılması talebini reddetti. Başbuğ'un avukatından ise jet açıklama geldi.
Yüce Divan talebi reddedildi
14 Şubat 2012 / 12:50 Güncelleme: 14 Şubat 2012 / 14:41

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, hakkındaki dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca istenmesi ve yargılamanın Yüce Divan'da yapılması talebini reddetti.

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, 20 Ocak 2012'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek, ''Türkiye'deki saygın ve değerli hukukçuların belirttiği şekilde, telafisi mümkün olmayacak zararlara meydan verilmemesi için anayasanın 148. maddesi gereğince Başbuğ hakkındaki soruşturma dosyasının derhal istenmesini'' talep etti. Sezer, 2 Şubat 2012'de de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ayrıca bir hukuki mütalaa sunarak, Başbuğ hakkındaki yargılamanın Yüce Divan'da yapılmasına karar verilmesini istedi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbuğ'un avukatı Sezer'in talebini reddetti.

Başsavcılığın ret gerekçesinde, asker kişilerle ilgili soruşturma yetkisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında olmadığı belirtildi.

Başbuğ'un, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' ve ''silahlı terör örgütü kurma ve yönetme'' suçlarından tutuklandığı anımsatılan ret gerekçesinde, Başbuğ'a isnat edilen eylemlerin ''terör suçu'' olarak nitelendirildiği belirtildi.

Başsavcılık, Başbuğ hakkındaki yargılama yetkisinin özel yetkili mahkemede olduğu gerekçesiyle dosyanın özel yetkili mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

BAŞBUĞ'UN AVUKATI: KARAR, YÜCE DİVAN REDDİ ANLAMI TAŞIMIYOR

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kararının, soruşturmanın yürütülmesi usulüne ilişkin olduğunu belirterek, ''Karar, yargılamanın Yüce Divan'da yapılması talebimizin reddi anlamında değildir'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasına giren avukat İlkay Sezer, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının İlker Başbuğ hakkındaki dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca istenmesi ve yargılamanın Yüce Divan'da yapılması talebinin reddedilmesi kararına ilişkin şöyle konuştu:

''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kararının soruşturmanın yürütülmesi usulüne ilişkindir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya ilişkin bu kararına gerekçe olarak mevzuatta açık hüküm bulunmamasını göstermiştir. Karar, yargılamanın Yüce Divan'da yapılması talebimizin reddi anlamında değildir. Anayasanın açık hükümleri gereği görev ve yetkiye dair itirazlarımız yargılama aşamasında da belirtilecektir.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler