YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'dan yine şok karar
Konsolosluklara sandık kurmayarak 2,5 milyon gurbetçinin oyunu çöpe atan YSK, bir skandala daha imza attı.
YSK'dan yine şok karar
15 Mart 2011 / 07:41 Güncelleme: 15 Mart 2011 / 07:54

Kurul, 2,5 milyon öğrencinin okullarının bulunduğu yerde oy kullanmasını öngören başvuruyu reddetti.

Gurbetçileri gümrük kapılarına mahkum eden Yüksek Seçim Kurulu (YSK), şimdi de 2 milyon üniversite öğrencisini sandıktan etti. Öğrencilere okudukları yerde oy kullanma hakkı tanımayan YSK'nın tavrı üzerine YÖK'ün "Bize başvuran öğrenci olmadı" diye itiraz etmediği ortaya çıktı. Böylece ihmal ve tedbirsizlik nedeniyle sandığa gidemeyecek seçmen sayısı 4,5 milyona ulaştı.

Skandallar zinciri

Böylece çağdaş ülkelerdeki gibi konsolosluklara sandık kurmayarak seçimlerde 2,5 milyon gurbetçinin oyunu çöpe atan YSK, 12 Haziran Genel Seçimleri'nde de öğrencileri ihmal etti. 2 milyonu aşkın öğrencinin okullarının bulunduğu yerde oy kullanmasını öngören başvuruyu reddeden YSK, seçimde öğrencilerin ancak kayıtlı olduğu yerde oy kullanabileceğini açıkladı. Böylece üniversite öğrencileri ya YSK'ya başvurarak kaydını bulunduğu yere aldıracak, ya da kayıtlı olduğu yere giderek oyunu kullanabilecek.

Geri adım atmadılar

Bir YSK yetkilisi, öğrencilerin oy kullanıp kullanamama durumları için "Yapılan itirazı reddettik. Sıkıntı olacaksa öğrenciler kayıtlarını yurtlara ya da uygun mevkilere aldırsınlar" dedi. Yetkili, öğrencilerin genel seçimlerde ancak kayıtlı oldukları yerde oy kullanabileceğini de ifade etti.

OYLAMADA FİNAL HAFTASI ENGELİ

Sorun, 12 Haziran'daki seçimde üniversite öğrencilerinin final haftasında bulunmaları ve okudukları yeri terk etme imkanının bulunmamasıyla ortaya çıktı. Okudukları yerlerde oy kullanmak isteyen öğrencilerin talebinin değerlendirilmemesi, çok sayıda öğrencinin oy kullanmak yerine okullarında finallere girme ihtimalini doğurdu.

12 Eylül'deki referandumda yurt dışında kayıtlı görünen 2 milyon 556 bin 335 seçmenden sadece 196 bini oy kullanmıştı. YSK'nın tavrı sebebiyle referandumda 3,7 milyon kişi oy kullanamamıştı. Oylamada başörtülülere zorluk çıkaran YSK, 500 bin engelli vatandaşa da vasi raporunu göndermemişti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler