YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'dan 'mühür' açıklaması
YSK, referandumda 'Evet' mührü yerine 'Tercih' mührü kullanılacağını açıkladı.
YSK'dan 'mühür' açıklaması
14 Ağustos 2010 / 17:11 Güncelleme: 14 Ağustos 2010 / 17:11

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Eylülde yapılacak Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında kullanılacak mühürle ilgili, il ve ilçe seçim kurullarının ''tercih'' mührü sayımı yapmasına, eksiklerin il seçim çevresinden giderilmesine karar verdi.

Karara göre, yeterli olanlar öncelikle ''tercih'' mührü kullanacak, yeterli olmadığı ve herhangi bir nedenle eksik kalması durumunda ise ''evet' mührü kullanılacak.

YSK'nın, Demokrat Parti ve Demokratik Sol Parti'nin referandumda kullanılacak ''evet'' mührü ile ilgili itiraz başvurularına ilişkin kararı, Kurulun internet sitesinde yayımlandı.

YSK'nın oy birliğiyle alınan kararında şöyle denildi:

''İl ve ilçe seçim kurullarının uygulamaya ilişkin tereddütlerinin giderilmesi, halk oylamasında oy kullananların oylarını tereddütsüz kullanmaları bakımından, il ve ilçe seçim kurullarının öncelikle 'Tercih' mührü sayım işlemlerini yaparak, varsa eksiklerin il seçim çevresinden giderilmesine, yeterli olanların öncelikle 'Tercih' mührü kullanmalarına, yeterli olmadığı ve herhangi bir nedenle eksik kalması durumunda 'Evet' mührünün kullanılmasına karar verilmesi gerekmiştir.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler