YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'dan flaş karar!
Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı adaylarına cep telefonundan SMS yoluyla ve internet üzerinden bağış yapılamayacağı yönünde karar aldı.
YSK'dan flaş karar!
04 Temmuz 2014 / 07:20 Güncelleme: 04 Temmuz 2014 / 08:00

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı adaylarına cep telefonundan SMS yoluyla ve internet üzerinden bağış yapılamayacağı yönünde karar aldı. Yüksek Kurul, bir kişinin cumhurbaşkanı adayına yapacağı bağışı da, 9 bin 82 lira ile sınırladı.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksek Seçim Kurulu’na verdiği dilekçe ile cumhurbaşkanı adaylarına yapılacak bağışlar konusundaki değerlendirmelerini sordu.

Bunlar arasında öne çıkanlar; GSM operatörleri aracılığıyla  bağış yapılıp yapılmayacağı, internet bankacılığı aracılığıyla bağış toplanması konusu ve yabancı ülke vatandaşı veya çifte vatandaşlık statüsünde olan kişilerin bağışta bulunup bulunmayacağı hususları yer alıyordu.

Yüksek seçim Kurulu, bu başvuru üzerine şu kararı aldı:

“- Cumhurbaşkanı adaylarına;

a) 6271 sayılı Kanun’un 14 ve Örnek: 201 sayılı Genelge’nin 3. maddelerinde belirtildiği üzere yabancı ülke vatandaşlarının bağış ve yardımda bulunmalarının mümkün olmadığına,

b) Adayların “Seçim Hesabı” olarak açtırdıkları ve Yüksek Seçim Kuruluna bildirdikleri banka hesabına internet bankacılığı yöntemiyle bağış ve yardımda bulunulabileceğine, bir kişinin her bir adaya her bir tur için yapabileceği nakdi yardım miktarının (9.082,51 TL) banka kayıtlarına göre denetiminin yapılması gerektiğine,

c) Denetiminde zorluk yaşanabileceğinden internet sitesi aracılığı ile veya SMS yöntemiyle bağış ve yardımda bulunulamayacağına,”

Karar, siyasi partilere iletildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler