YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'dan devrim niteliğinde karar
Yüksek Seçim Kurulu, her seçim sonrası, seçimleri töhmet altında bırakacak provokasyonların önüne geçmek için devrim niteliğinde bir karar aldı.
YSK'dan devrim niteliğinde karar
17 Mart 2015 / 05:00 Güncelleme: 17 Mart 2015 / 07:22

Kanal A Muhabiri Serkan Kılıç'ın haberi:

7 Haziran'da kullanılacak oy pusulaları barkotlu olacak. böylece çöpten oy çıktı iddiası da tarihe karışacak. eğer usulsüzlük varsa kimin yaptığı anında tespit edilecek.

YSK oy pusulalarında devrim gibi bir karara imza attı. 7 Haziran Genel Seçimi'nde pusulalar barkotlu basılacak.

YSK, daha önce de sık sık gündeme gelen barkot sistemiyle her seçim sonrası ortaya atılan, oyların çalınması ya da çöpten çıkması gibi iddiaların önüne geçmeyi hedefliyor. Zira, yetkililer söz konusu pusulaların önceki seçimlerden kalma pusulalar olduğu üzerinde duruyor.

Uygulamaya göre hangi pusulanın hangi sandıkta kullanılacağı önceden belirlenecek. Seçimlere gölge düşürmeyi amaçlayan provokasyonlar incelenirken, söz konusu pusulaların hangi sandıktan çıktığı, kime emanet edildiği kolayca belirlenecek.

Aslında önce pusulalara seri numarası verilmesi gündeme gelmişti. Ancak seçim kurulundaki görevlinin seçmene verdiği pusulayı ezberleyebilmesi ihtimaline karşın bu öneriden vazgeçildi. Yeni uygulanacak barkotlu pusulayla hangi seçmene hangi oy pusulasının verildiği hiçbir zaman bilenemeyecek.

YSK bu seçimde de pusulaların yolda tahrip olması ihtimaline karşın fazla pusula basacak. pusulaların barkot yazılımları ise HAVELSAN'ca yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu, seçim sonuçlarının girildiği seçim sistemi için de yine UYAP'ın hattını kullanacak. Daha önce UYAP'a Adalet Bakanlığı mühendislerince girilebildiği iddia edilmişti. Ancak bu iddia yalanlandı. UYAP, adli karar ve soruşturmaların gönderildiği bir ağ olması sebebiyle, Türkiye'nin en güvenilir ağı olarak nitelendiriliyor. mevcut internet ağının dışında, Türkiye'nin her noktasına uzanan fiber hat, dış müdahale tamamen kapalı.

Türkiye çapında tekrar kablo döşemenin fuzuli olduğunu düşünen Yüksek Seçim Kurulu, UYAP'ın sadece hattını kullanacak, veri tabanları ve server'ları yine farklı olacak.

Uluslararası sertifikasyonlara sahip HAVELSAN'ca üretilen seçime yönelik bir başka iddiaysa, ulusal yazılım sertifikasyonu olmadığı ve denetlenemediği yönündeydi. Ancak denetim amaçlı sertifika veren ulusal bir kurumun olmadığı belirlendi. İddialarda bahsi geçen, İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi'nin, sadece telif hakları için patent çalışması yaptığı ortaya çıktı.

7 Haziran Seçimleri'nde de sonuç sayımı yapılırken, siyasi parti temsilcileri, gözlemciler ve basın mensupları sonuç tutanağının örneğini alabilecek. ayrıca seçim sistemine girilecek olan tutanaklar, talep eden siyasi partilere anlık olarak iletilecek.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler