YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK 12 Eylülcüleri kurtardı
YSK 12 Eylülcüleri kurtardı
15 Mayıs 2010 07:52
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, YSK'nın referandum tarihini 12 Eylül olarak belirlemesini Evren ve arkadaşlarının yargılanmasının önüne geçmek olduğunu söyledi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu, YSK'nın referandum tarihini 12 Eylül olarak belirlemesini Evren ve arkadaşlarının yargılanmasının önüne geçmek olduğunu söyledi.

Topçu, YSK kararıyla 12 Eylül günü her ne kadar cunta anayasasının oylanmasının ironik bir anlam taşımasına rağmen, darbenin üzerinden 30 yıl geçmesi ve zaman aşımı doğması nedeniyle, ''YSK, darbecilerin yargılanma süresinin dolacağı 12 Eylül 2010 tarihini işaret ederek Evren ve arkadaşlarını yargılanmaktan kurtarmıştır.'' diye konuştu.

BBP lideri Topçu, Ankara İl Başkanı Hasan Hüseyin Bozok'un ''Ankara Kongresi'' öncesinde Rixos Otel'de düzenlediği basınla buluşma toplantısına katıldı. Topçu, YSK'nın referandum kararından BBP'nin halkoylamasındaki alacağı tutuma, CHP'de gelişen olaylara kadar gündemdeki birçok konuya değindi.

BBP lideri Topçu, YSK'nın seçim kanununu hiçe sayarak siyasi bir karar verdiğini söyledi. YSK'nın 60 gün sonra değil de 120 gün sonra referandum yapılmasına yönelik verdiği karar ile aslında 1980 darbesini yapan Kenan Evren ve arkadaşlarını kurtardığını iddia eden Topçu, ''Referandumun yapılacağı 12 Eylül 2010 günü darbenin üzerinden tam 30 yıl geçmiş olacak. Yani 12 Eylül günü hem halkın cunta anayasasını ret için sandığa gittiği, darbecilerin yargılanmasının önünün açıldığı bir gün, hem de 30 yılın dolduğu gün olması nedeniyle darbecilerin yargılanma yolunun hukuken kapandığı gün olacak.'' diye konuştu.

''YSK, ANAYASA MAHKEMESİ'NİN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ''

YSK'nın verdiği kararla Anayasa Mahkemesi'nin elini güçlendirdiğini söyleyen Topçu, ''referandum sürecinin tıkanması büyük bir olasılıktır'' iddiasında bulundu.

Topçu, "YSK mahkemeye şunu demiştir; 'al sana 120 gün rahat rahat düşün, öyle kararını ver.' dedi.

YSK'nın bu kararının siyasi tartışmaları da beraberinde getirdiğini söyleyen Topçu, ''Halkoylamasının 120 gün sonra 12 Eylül 2010 günü yapılacak olmasının da bir anlam görüyoruz. Ortaya çıkacak siyasi gerilim iyi hesaplanmalıdır. Buna fırsat verilmemelidir.'' dedi.

''YENİ BİR 367 KRİZİ YAŞANMAMALI''

YSK'nın kararının Anayasa Mahkemesi'nin verebileceği iptal kararını güçlendirdiğini dile getiren Topçu, 'İptal kararı çıkarsa yeni bir 367 sendromu ortaya çıkacaktır.'' ifadesinde bulundu.

Hükümetin burada yeni bir 367 krizinin yaşanmasına ve olası gerilimlere meydan vermeden hemen seçime gitmesi gerektiğini belirten Topçu hükümete seslenerek, ''Sandığı milletin önüne koyun, oyunu bozun.'' çağrısında bulundu.

Topçu, "CHP iki maddenin iptali için mahkemeye gitti. Güçlü bir ihtimalle süreç tıkanacaktır. Hükümetin referandumla ilgili çıkardığı madde yok sayılacak. Yapılacak iş Anayasa Mahkemesi'nin kararını beklemeden erken seçime gitmektir. Sandığa gitmektir. İktidar partisi hemen erken seçim kararı alarak bu sancılı sürecin yaşanmasının önüne geçmiş olacaktır." diye konuştu.

Topçu, 12 Eylül'de yapılacak referandumu bir AK Parti oylaması olarak görmediklerini de söyledi. (CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler