YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yolsuzluk iddiasına sert çıktı
Başbakan Erdoğan, yolsuzluk iddiasını gündeme getiren muhalefete sert çıktı. Erdoğan, 'Elinize, dilinize dursun. Varsa çıkarın bu yolsuzluk dosyasını, götürün bunları yargıya verin.' dedi.
Yolsuzluk iddiasına sert çıktı
11 Mayıs 2011 / 17:46 Güncelleme: 11 Mayıs 2011 / 17:56

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ikide bir ''yolsuzluk'' dediğini belirterek, ''Elinize, dilinize dursun. Varsa çıkarın bu yolsuzluk dosyasını, götürün bunları yargıya verin'' dedi.

Erdoğan, AK Parti'nin Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Atatürk Meydanı'nda düzenlediği mitingde, önümüzdeki dönemde de büyük projelere imza atacaklarını söyledi.

Büyük şehirlerden başlamak üzere şehir hastaneleri kuracaklarını açıklayan Erdoğan, en küçüğü 1 milyon metrekarelik alan üzerinde kurulacak şehir hastanelerinin en ileri teknolojiyle donatılacağını kaydetti. Erdoğan, ''Bahçelerde sedye üzerinde hasta taşıma devir kalkacak'' dedi.

Sağlık alanında kendi dönemlerindeki hizmet artışlarından karşılaştırmalı rakamlar veren Erdoğan, ''Ambulans sayısı 618 idi, 2 bin 547 oldu. 18 MR vardı, şimdi 247 tane var. 121 tomografi 375'e çıktı. Yani 'bugün git, 8 ay sonra gel' devri kapandı. Hasta, her şey olabilir. Bu kadar uzun bekletmenin anlamı yoktu. Sen koskoca Türkiye'sin. Ama ne yazık ki yolsuzluklara boğulmuş bir Türkiye'de bu sıkıntıları yaşadık'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Tekirdağ'a yönelik yaptıkları hizmetlere değinerek, meydandaki vatandaşlardan bu hizmetleri komşularına ve alanda olmayanlara kapı kapı dolaşarak anlatmaların istedi.

Erdoğan, ''Çünkü Müslüman sokulduğu delikten bir daha sokulmaz. Uyanık olacağız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Konya mitingine, hızlı trenle gideceğiz. Artık çalışma başlayacak, bu hale getirdik, haberi yok. Ama ben bütün siyasi partilere diyorum ki 'Gelin Ankara'dan Konya'ya hızlı trenle beraber gidelim, o zevki beraber yaşayalım' ama inanın gelmezler, gelemezler. Ama ben giderim. İzmir'de Sayın Kılıçdaroğlu ile beraberdim. Egeray'ı açtık. Niye  Çünkü, İzmir Büyükşehir Belediyesi yapamadı, yapamayınca talepte bulundu. Ulaştırma Bakanıma talimat verdim ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma Bakanlığımız müşterek olarak orayı bitirdiler, İzmirlilere armağan ettik. Biz buyuz, ön yargımız yok yeter ki halkıma, milletime hizmet vereyim, beraber olayım.''

Başbakan Erdoğan, Ergene Barajı'nın üzerinde yerleşik olan belediyelerden hiçbirinin arıtma tesisinin bulunmadığına işaret ederek, bunların tamamının CHP'li belediyelerde olduğunu söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Arıtma suyu olmayınca ne oluyor  Bütün pisliği ile herkes fabrikalarıyla, şunlarıyla, bunlarıyla atıklarını nereye veriyor  Ergene'ye veriyor. Ama şimdi biz bunların da tedbirini aldık. Ergene'nin her iki tarafını da kolektörle alıyoruz ve atık suları kolektörle de toplayacağız, arıtacağız ve Ergene'yi de devlet olarak biz korumaya alacağız.''

Erdoğan ekonomi alanında sağladıkları iyileştirmelere de dikkati çekerek alandaki bir kız çocuğuna ''Biz iktidarı kimden aldık kızım '' diye sordu ve ''ANAP, MHP, DSP'' dedi.

İktidara geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu anımsatan Erdoğan, şu anda bu rakamın 5 milyar dolara düştüğünü belirtti.

Erdoğan, şöyle dedi:

''Onu da öderiz şimdi, ama ne yapıyoruz çok düşük bir faiz olduğu için 2012 yılı sonuna kadar onu da tıkır tıkır ödeyeceğiz. Bununla da kalmadık...Bunlar 'milliyetçiyiz' diyorlar ya, peki milliyetçiydiniz de Merkez Bankasının kasasında ne vardı  27,5 milyar dolar vardı. Ey MHP, ey DSP hepsi bunun içinde ortaktılar. Şimdi Merkez Bankasının kasasında 95 milyar dolar var. Çıksınlar da bunu konuşsunlar. İki de bir Kılıçdaroğlu, Bahçeli 'yolsuzluk yolsuzluk' diyor. Elinize, dilinize dursun. Varsa çıkarın bu yolsuzluk dosyasını götürün bunları yargıya verin. Ama bunların 'Allah bir' dediğine inanın çünkü Allah birdir. Bunun dışında bunların sözüne inanılmaz. İnanılmaz, bunların sözüne inanılmaz.''

Öte yandan miting alanında ''İşaret aldığın gün atandan, sen yürüyeceksin, milletin yürüyecek arkandan'' yazılı Fatih Sultan Mehmet ve Başbakan Erdoğan'ın resminin olduğu pankart dikkat çekti. 

Başbakan Erdoğan, mitingde susayanlara su dağıtılmasını isterken, sıcak nedeniyle bayılanlara da sağlık personellerinin müdahale etmelerini istedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler