YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yolcu uçaklarını Ankara’da yakmışlar!
Kayseri'de gömülmüş savaş uçaklarının bulunmasının ardından, Alman menşeli yolcu, nakliye ve eğitim uçaklarının da ABD’nin isteğiyle yakılarak imha edildiği ortaya çıktı.
Yolcu uçaklarını Ankara’da yakmışlar!
18 Ekim 2016 / 08:30 Güncelleme: 18 Ekim 2016 / 11:55

Türk havacılık endüstrisinin karanlık koridorlarında kalan gerçekleri gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. 

Buna göre, 1947'de Kayseri'de toprağa gömüldüğü belirlenen 50 adet Focke Wulf 190 A3a, o dönemde yaşanan tek imha olayı değil. 

Yeni ulaşılan belgelere göre, Alman menşeli, Junkers Ju-52/3m nakliye ve yolcu uçakları ile Gotha -145A eğitim uçakları da ABD'nin isteğiyle aynı tarihlerde imha ediliyor. 

Ancak bu uçaklar Focke Wulf 190 A3a savaş uçaklarından farklı olarak gömülerek değil Ankara'da yakılarak ortadan kaldırılıyor.

İKİ YIL KULLANILDI

Yakılma iddialarını tarih araştırmacıları da doğruluyor. Kıvanç Hürtürk ve Stuart Kline tarafından yazılan Türkiye'de Ticari Havacılık Tarihi adlı kitapta Junkers tipi yolcu uçaklarının envanter dışı bırakılmasının ardından Ankara'ya getirildiği ve 1947'de burada yakılarak imha edildiği belgeleriyle ortaya konuyor. 

Kitapta uçakların Türkiye'ye gelişi ise şu sözlerle anlatılıyor: "18 Nisan 1943'te Ankara'daki Alman büyükelçiliği aracılığıyla gizli bir takas anlaşması imzalandı. 
Anlaşmanın ardından Almanya'dan tanesi 1.250 TL değerinde beş adet Junkers tipi uçak sipariş edildi. 

Almanya'dan Türkiye'ye yol masrafı, benzin ve pilot ücretleri dahil 6 bin 820 TL tuttu. Ödemeler Almanya'nın acil ihtiyaç duyduğu hammaddeler üzerinden ödendi." Beş uçak 1947'de envanter dışı bırakıldı ve yakılarak imha edildi.

TÜRKİYE'DE ÜRETİLDİ

Uzmanlar 1947'de yaşanan uçak imhalarında, Almanya'nın 2. Dünya Savaşı'nda ağır yara alması ve ABD'nin stratejik dayatmalarının etkili olduğunu belirtiyor. Ancak olan, milli üretime oluyor. 

1. Dünya Savaşı'nda başlayan Alman işbirliği, Cumhuriyet'in kurulmasından sonra, bugün yakıldığı ortaya çıkan Junkers ile üretim işbirliğine dönüşmüştü. Türkiye'de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20'ler ülkemizde üretilmişti. 

Yine Gotha'lar da Kayseri Tayyare Fabrikası'nda (KTF) 1936 yılında imal edilmişti. 

Uçakların yakında toprak üstüne çıkarılacağını ifade eden AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, olayın bugüne kadar kamuoyundan gizlenmesinin de ayrı bir skandal olduğunu ifade etti. 

Karayel, "Toprağın altındaki metal varlığı tespit edildi. Ülkemizin nasıl geri bırakıldığının en önemli örngöstergelerinden birisi olarak birkaç tanesi müzede sergilenmeli" dedi.

OLAY AYDINLANIYOR

Alman Focke Wulf 190 A3a tipi uçakların gömülme nedenlerine ilişkin ilginç ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Araştırmacı-yazar Stuart Kline şu anektodu paylaştı: "10 Ağustos 1943'te ABD'li güçler, Ploesti'ye saldırmak amacıyla Libya-Bingazi'deki hava üslerinden hareket ettiler. 

Uğranılan kayıplar arasında Türkiye topraklarına acil iniş yapan 7 Consolidated Liberator B- 4D uçağı ve 56 mürettebat da vardı. Türkiye'ye inen havacıların ifadelerine göre, Alman yapımı Focke Wulf 190 A3a uçakları tarafından inişe zorlanmış ve saldırıya uğramışlardı." Yani, ABD Hava Kuvvetleri, Türk forslu Alman menşeli tayyarelerden epeyce hasar görmüştü.

Türkiye'ye ekonomik ve askeri yardım şemsiyesi altında modası geçmiş yüzlerce eğitim (T-6), irtibat (T-11), nakliye (C-47) bombardıman (B-26) av (P-48) uçaklar hibe edilirken, Amerikalı yetkililer, Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan sadece av tipinde Alman tayyare değil, Almanya'dan gelen bütün uçakların hizmet dışına alınmasını talep etti.


SABAH

235147.jpg

 // İsmet ayvat
Bunun nedemek olduğunu anlayamadım.......
18 Ekim 2016 21:31
bir uçağımız vardı, laikliğimizin,asriliğimizin misali.
 // hursit dilaver
MUSTAFA ALİ haklı. zorumuza gidiyor yani. uçak dediğin medeniyet demek,laiklik demek.batılı olmak demek.şimdi bu tayyip her gittiği yere havaalanı açtı,sarıklısı,çarıklısı,şalvarlısı,başörtülüsü uçakta.yani binmek gelmiyor içimden.bir tek uçağımız vardı bize ait onu da bu AKP ile tayyip aldı.aynen gençliğimizd,HALK VE AHALİ GÜRUHU,DENİZE HURRA GİDİNCE,VATANDAŞ GİREMEDİ derdik.şimdi de uçaklar böyle işte.elbet böyle olunca da bu ahali AKP ve tayyibe oy verir. bana mı verecek.ne yani,di mi.....
18 Ekim 2016 Salı 17:21
 // mustafa ali
Geçenlerde ekranda reytingi çok olan bir gazeteci eskiden havaalanında uçağa binenler hep birbirini tanırdı.Vatandaşda şaşkın şaşkın bu nasıl bir şey hayranlığıyla ancak türk filmlerinde ve gök yüzünde uçağı görebiliyordu. Ancak şimdi biraz erken bilet aldığında herkes uçağa binebiliyor derken bana göre yüzdeyüz haklıydı...
18 Ekim 2016 11:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler