YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yolcu taşımaya başlıyor
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın 23 Ağustos Salı günü yolcu taşımaya başlayacağı müjdesini verdi.
Yolcu taşımaya başlıyor
21 Ağustos 2011 / 15:56 Güncelleme: 21 Ağustos 2011 / 16:04

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı'nın 23 Ağustos 2011 Salı günü saat 18.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Konya'da gerçekleştirilecek törenle hizmete açılacağını belirterek, tüm Konyalıları açılışa davet etti.

23 Ağustos'ta resmi açılışı yapılacak hatta incelemelerde bulunan Yıldırım, kendi kullandığı trenle Konya'ya geldi. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve ilgililer tarafından garda çiçekle karşılanan Yıldırım, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Yıldırım, 23 Ağustos'un Konyalılar için büyük bir gün olacağını ifade ederek, Ankara ve Konya'dan karşılıklı olarak günde dört seferin yapılacağını belirtti. Hatta gerekli tüm kontrollerin yapıldığını ve sertifikasyon işleminin tamamlandığını söyleyen Yıldırım, hattın güvenilirliğinin test edilmesi için 100 bin kilometrelik yolcusuz test sürüşünün gerçekleştirildiğini kaydetti. Başta TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman olmak üzere emeği geçen herkesi kutlayan Yıldırım, YHT hattının ilk defa yerli firmalar tarafından yapıldığını da hatırlattı. 

Trenle Ankara'dan 1 buçuk saatte Konya'ya geldiklerini dile getiren Yıldırım, ''Allah kazasız belasız seyahat etmeyi nasip etsin'' dedi. Dünyanın her tarafından Mevlana'yı ziyaret etmek, kenti görmek isteyenlerin yüksek hızlı trenle akın akın Konya'ya geleceğini ifade eden Yıldırım, ''(Gez dünyayı gör Konya'yı) derler ya... Yüksek hızlı tren yaptık, Konya'yı görmek daha kolay hale geliyor'' diye konuştu.

Hızlı tren konusundaki çalışmalarının hızla devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, 2023 yılına kadar bu hatları 10 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yıldırım, normal tren hatlarının ise 5 bin kilometrenin üzerine çıkacağını bildirdi.

Ankara-Konya YHT Hattı projesiyle Konya'nın sadece Ankara'ya bağlanmadığını, şehrin Eskişehir'e, İstanbul'a, Bursa'ya, Sivas'a, Yozgat'a ve hatta Erzincan'a kadar YHT hattıyla ulaşılabilir hale geldiğini ifade etti. Yıllar içerisinde Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve batının hızlı tren hatlarıyla donatılmış olacağını kaydeden Yıldırım, ''Ankara-Konya YHT Hattı'nın açılışını 23 Ağustos Salı günü saat 18.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Konya'da gerçekleştireceğiz. Açılışa tüm Konyalıları bekliyoruz'' dedi.

SORULAR

Bakan Yıldırım, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''Hızlı Tren Futbol Turnuvası'na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılacak mı '' sorusu üzerine Yıldırım, ''Sayın Başbakanımızın bu finalin kupasını vermesini çok arzu ediyoruz. Programı el verirse katılacak, katılırsa onur duyarız. Katılamazsa da onun adına biz bu işi gerçekleştiririz'' diye konuştu.

Yıldırım, ''YHT yapımında bundan sonra da firmalar hep yerli mi olacak '' sorusunu yanıtlarken de, bu hatların yapımını Türk firmaların gerçekleştirmesini istediklerini ancak rekabete de önem verdiklerini söyledi.

''Makinist koltuğunda neler hissettiniz '' sorusunu ise Yıldırım, ''Bugünkü sürüşü makinistlerin desteğiyle gerçekleştirdim. Hızlı tren o kadar gelişmiş cihazlarla donatılmış ki siz o işin bir parçasısınız. Hata yapsanız bile o hatayı telafi edecek sistemler var. Kişi inisiyatifi en aza indirilmiş. Ülkem adına mutlu olduk, gurur duyduk. Çağdaş teknolojiyi, alt yapıyı, böyle güzel bir hizmeti halkımıza kazandırmaktan mutlu olduk. Cenab-ı Hak bunu bize nasip etti, bundan hamd ettik. Şükrediyoruz. Allah daha nice güzel hizmetleri inşallah yapmayı nasip etsin'' diye yanıtladı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler