YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yokda bizim eksenimizi kaydırırlar'
'Yokda bizim eksenimizi kaydırırlar'
09 Şubat 2011 22:54
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 'Kayan dünya ekseni, bu ekseni takip etmezsek bizim eksenimizi kaydırırlar.' dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''Eksen kayması, kayan dünya ekseni, bu ekseni takip etmezsek bizim eksenimizi kaydırırlar. Türkiye, dünyada ticaret nereye gidiyorsa o tarafa dönmek zorunda'' dedi.

Bakan Çağlayan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Bursa Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapan, 1,2 trilyon dolar toplam dış ticaret ve ihracatı ithalatının minimum yüzde 80'ini karşılayan bir ülke haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bu iddialı ama gerçekleştirilebilir olan hedefler noktasında önemli toplantılar yaptıklarını ifade eden Çağlayan, ''Ümit ediyorum ki inşallah Türkiye 500 milyar dolar ihracat hedefini 2023 yılına kalmadan yakalama gayreti içinde olacak, yakalar mıyız arkadaşlar, bal gibi yakalarız'' diye konuştu.

Çağlayan, bütün hadisesinin dünya toplam ihracatı içinde Türkiye'nin şu anda aldığı yüzde 0,85'lik payı yüzde 1,5'e çıkarmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye ilk defa ömründe, cumhuriyet tarihinde uzun vadeli bir plan ve programı yapıyor. 12 yıllık bir program ve hedef var. Türkiye bugün, 2002'den 2008 yılına veya bugüne kadar ihracatını dörde katlamışsa, gayrisafi milli hasılasını dörde yakın bir rakama katlamışsa, dünyanın 26. büyük ekonomisinden 16. büyük ekonomisi olmuşsa, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olmuşsa ve bugün Türkiye 29 milyon turist çeken dünyanın 7. Avrupa'nın 5. turizm destinasyonu olmuşsa bundan kendisine pay çıkaracak olan varsa pay size ait. Bunları gaz vermek adına söylemiyorum. Gaza da ihtiyacınız var, biz de vereceğiz. Biz de zamanında oda başkanıyken, sanayiciyken çok gaz aldık siyasetçilerden. Zaman zaman gazınızı da alacağız.''

Aralık ayı sanayi üretim endekslerine de değinen Çağlayan, şu bilgileri verdi:

''Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. Burada çarşamba, ihracat rakamlarıdır. Aralık ayı ihracat rakamları açıklandığında, Türkiye son 25 ayın en fazla ihracatını gerçekleştirmiştir. Aralık ayı da en yüksek sanayi üretim endeksine sahip olunan bir zamanı göstermiştir. 16,7'lik büyüme bana göre son derece önemli bir büyümedir ve bu da gösteriyor ki 2010 yılı büyümesi yüzde 8'i de geçecektir.''

Çağlayan, bu rakamların Türkiye'nin çok süratli bir şekilde kriz öncesi döneme döndüğünün ve sistemin normalleştiğinin işaretleri olduğunu belirterek, ''İhracatta 2011 yılı hedefimizi orta vadeli programda 127 milyar dolar olarak koyduk ama ihracatçılarımızla söz birliği yaptık, inşallah 2011 ihracatımızı 2008 rakamını geride bırakarak 132 milyar doları aşacak bir rakamla gerçekleştireceğiz'' dedi. 

Türkiye'nin ihracatının küresel krizden olumsuz etkilendiğini hatırlatan Çağlayan, bu dönemde ihracat rakamlarındaki düşüşün ihracatçıların beceriksizliğinden değil özellikle Avrupa ülkelerindeki talep daralmasından kaynaklandığını ifade etti.

Çağlayan, ''Yeni pazarları, Afrika pazarlarını, Ortadoğu pazarlarını portföye katamasaydık geçen yıl gerçekleşen 102,2 milyar dolar ihracatımız 90 milyar doları dahi geçemezdi'' diye konuştu.

Afrika'nın 500 milyar dolarlık bir pazar olduğunu, Türkiye'nin buradaki payının sadece 10 milyar dolarda kaldığını belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

''Afrika'da daha bizim yiyemediğimiz 490 milyar dolarlık ekmek var. Bu çerçevede dünyayı tek tek, kıta kıta didik didik ediyoruz. Bu anlamda 73 ülkeyi tek tek analiz ediyoruz.. Hani 'Biri bizi gözetliyor' var ya biz de birilerini gözetliyoruz. Tek tek ülkeleri inceliyoruz, hangi ülkeye hangi sektörlerde girebiliriz, neleri geçmişte yanlış yaptık, stratejimizi yeniliyoruz.''


-EKSEN KAYMASI-


Çağlayan, dünya ekonomisinde önemli değişiklikler olduğunu, küresel krizin herkesin aklını başına getirdiğini, gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisindeki payının giderek azaldığını, BRIC ülkeleri olarak ifade edilen Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya'nın öne çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

''Eksen kayması, kayan dünya ekseni, bu ekseni takip etmezsek bizim eksenimizi kaydırırlar. Türkiye, dünyada ticaret nereye gidiyorsa o tarafa dönmek zorunda. Evet, Avrupa benim için önemli pazar, AB 50 yıllık hakkım, her türlü engellemeye rağmen, vize işkencesine malların serbest dolaşımına her türlü engellemeye rağmen AB'ye tam üyelik değişmez hedefim. Ama bu çerçevede AB'de bizim ihracatımız yüzde 47'ye yakın rakamken şimdi asıl diğer ülkelere girmeliyim.''

İhracatçıların önünü açmanın, onlara uygun ortam hazırlamanın görevleri arasında bulunduğunu belirten Çağlayan, Türkiye'nin toplam dış ticaret müşavirleri sayısının 77 ülkede 100 merkezde 109 olduğunu belirtti.

Çağlayan, Başbakan Erdoğan'ın da desteğiyle ilgili kanunu TBMM'den geçirdiklerini ve cumhuriyet tarihinde devrim yaparak Türkiye'nin dış ticaret müşaviri sayısını 250'ye çıkardıklarını kaydederek, şu anda 115 merkezin dolu olduğunu, 50'sinin kararnamesinin bugün yarın çıkarılacağını, arkasından bir kararname daha yayınlayarak bugüne kadar eksik kaldıkları pazarların tamamında dış ticaret müşavirlerinin görev alacağını bildirdi. 

İthalat-ihracat dengesi konusunda eleştirildiğine değinen Bakan Çağlayan, şunları söyledi:

''Bazı siyasi partiler muhalefet yapma adına çıkıp 'Hep ihracat rakamlarını veriyorlar, ithalatı niye söylemiyorlar' diyorlar. Arkadaş, mal meydanda, saklayacak bir şey yok ki. Devletin bütün arşivleri açık, veriler ortada. Sadece firma isimleri yasaktır. Evet, doğru, bugün Türkiye 2010 yılında 185,5 milyar dolar ithalat yaptı. 114 milyar dolar ihracat yaptı. 71 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Bunun 40 milyar doları enerjidir. 'Fiili imkansızlık' bunun adı, yok elimde. Yani petrol ve doğalgaz vardı da biz mi almadık. Bunu kenara koyun geriye kalıyor 31,5 milyar dolarlık dış ticaret açığımız.''

Çağlayan, elektrikli otomobil üretimiyle ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Ülkemizde elektrikli otomobilin üretimi ne kadar çok yerlileşirse desteğim ona göre olacaktır. Hükümetin bir üyesi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun bir mensubu olarak bunu söylüyorum, görüşlerim çok alenidir. Elektrikli otomobilde Türkiye dışarıdan getirip burada montaj yapacaksa o sektörü düşünürüm ama bunun yerlileştirme oranına bakarım. Efendim DTÖ'ye aykırı, nereye aykırı olursa olsun, bunu dinlemem. Elektrikli otonun fiyatı kadar da bataryası var. Bataryayı Türkiye'de yapabilecek miyiz? Gelmek istediğimiz nokta, bu bataryanın ham maddesi lityum. Lityum bir gram bizim elimizde yok. Bu kaynaklara sahip değiliz. Nerede var? Bolivya'da, Arjantin'de var. Böyle bir sektöre gireceksek o zaman bizim de bugünden lityum ham maddesini Türkiye olarak bağlamamız gerekiyor, ticaret ağzıyla söylüyorum.''   

Bakan Çağlayan, konuşmasının sonunda ''Türkiye, Avrupa'nın Çin'i olacak'' dedi.

Toplantıya, Bursa Valisi Şahabettin Harput, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, BTSO Meclis Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker ve Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya da toplantıya katıldı. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler