YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK saldırganı Nurullah İlgün'e ağır ceza
YÖK saldırganı Nurullah İlgün'e ağır ceza
YÖK saldırganı Nurullah İlgün'e ağır ceza
21 Ekim 2008 / 20:20 Güncelleme: 21 Ekim 2008 / 00:00

YÖK'e silahlı saldırı girişiminde bulunulduğu iddiasıyla açılan davada yargılanan Nurullah İlgün hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi kararı verdi.


 


Yükseköğretim Kurumuna (YÖK) silahlı saldırı girişiminde bulunulduğu iddiasıyla açılan davada yargılanan Nurullah İlgün, çeşitli suçlardan toplam 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İlgün'ün ''silahlı örgüt kurmak'' ve ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyetinin Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçları ile ''kasten öldürmeye teşebbüs etmek'' suçundan beraatine karar verdi.


Mahkeme, İlgün'ü, mağdur Mustafa Çiftçi'ye karşı ''kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'' suçunu işlediği sübut bulduğundan, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 109/2. maddesi gereğince neticeten 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.


İlgün, mağdur Sefa Eyibi'ye karşı ''kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'' suçunu işlediği sübut bulduğundan TCK'nın 109/2. maddesi uyarınca yine 6 yıl 8 ay hapse mahkûm oldu.


Nurullah İlgün, ''ruhsatsız tabanca taşımak'' suçundan, eylemine uyan 6136 sayılı Yasa'nın 13/1. maddesi uyarınca 1 yıl 8 ay hapis ve 375 YTL adli para cezasına çarptırıldı.


Mahkeme, İlgün'ü, ''silahla ateş etmek suretiyle güvenliğin kasten tehlikeye sokulması'' suçundan, eylemine uyan TCK'nın 170/1. maddesinin (c) bendi uyarınca 10 ay hapse mahkûm etti.


İlgün, ''kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir ve tehdit kullanma'' suçundan eylemine uyan TCK'nın 265/1. maddesi uyarınca da 1 yıl 3 ay hapisle cezalandırıldı.


Yükseköğretim Kurumuna (YÖK) silahlı saldırı girişiminde bulunulduğu iddiasıyla açılan davada yargılanan diğer sanıklar Bülent Askeroğlu, Muhammet Akman, Selami İgrek, Mehmet Akyürek ve Gülşen Kübranur Karaduman da 10 aydan 2 yıl 11 aya kadar çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, YÖK'e silahlı saldırı girişimi ile ilgili kararını açıkladı.

Mahkeme, sanık Bülent Askeroğlu'nun, ''silahlı örgüt kurmak'' ve ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyetinin Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçları ile ''kasten öldürmeye teşebbüs etmek'' suçunun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatını kararlaştırdı.

Askeroğlu, ''ruhsatsız tabanca taşımak'' suçundan eylemine uyan 6136 sayılı Yasa'nın 13/1. maddesi uyarınca 1 yıl 8 ay hapis ve 375 YTL adli para cezasına çarptırıldı.

Bülent Askeroğlu, ''kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir ve tehdit kullanma'' suçundan eylemine uyan TCK'nın 265/1. maddesi uyarınca da 1 yıl 3 ay hapisle cezalandırıldı.

Diğer sanıklar Muhammet Akman, Selami İgrek, Mehmet Akyürek ve Gülşen Kübranur Karaduman'ın ise ''silahlı örgüt üyesi olmak'' suçlamasından beraatlarına karar verildi.

Sanık Muhammet Akman, ''ruhsatsız tabanca bulundurmak'' suçundan, 6136 sayılı Yasa'nın 13/1. maddesi uyarınca 1 yıl 8 ay hapis ve 375 YTL adli para cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Selami İgrek, Mehmet Akyürek ve Gülşen Kübranur Karaduman da ''suçluyu kayırma'' suçundan, TCK'nın 283/1. maddesi uyarınca 10'ar ay hapse mahkûm edildi.  -  aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler