YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK Başkanı'ndan müjde
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Erasmus'la ilgili öğrencilere müjde verdi.
YÖK Başkanı'ndan müjde
27 Ocak 2012 / 17:28 Güncelleme: 27 Ocak 2012 / 17:35

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya Türkiye olarak amaçlarının yüksek öğretim sistemini Ortadoğu'dan Çin'e ve Amerika'ya kadar entegre etmek olduğunu söyledi.

Brüksel Fondation Üniversitesi'nde düzenlenen Avrupa Üniversiteler Birliği Konsey Toplantısı'na katılan Çetinsaya, yaptığı açıklamada Türk yüksek öğretim sistemini uluslararası hale getirmek için uluslararası kalite süreçlerine çok önem verilmesi gerektiğini belirterek, ''Amacımız bunu Ortadoğu'dan Çin'e ve Amerika'ya kadar genişletip çok geniş bir açıdan Türk eğitim sistemini entegre etmek. Bu süreçleri yükselttiğimiz sürece Türk üniversitelerinin uluslararası rekabete açılabilmesi ve networklere dahil olması mümkün'' dedi.

Tüm bu projelerin AB ayağı dışında üye olmayan ülkeler ayağı da olduğunu ifade eden Çetinsaya, ''Aslında bizim bunu Ortadoğu’dan Çin'e ve Amerika'ya kadar küresel coğrafyada yapmamız lazım. Avrupa eğitim alanında yaşanan tecrübe bizim için öğretici bir tecrübe çünkü üniversitelerimiz büyük emek harcadı'' diye konuştu.


-Erasmus sitemi kolaylaşacak-


YÖK Başkanı Çetinsaya katıldığı Avrupa Üniversiteler Birliği toplantısına da değinerek toplantıda Erasmus siteminde kolaylık ve Horizon 2020 projesinin konuşulduğunu ve bu yıl içerisinde projelerin AB tarafından kabul edilmesiyle birlikte Erasmus konusunda Türkiye’deki öğrencilerin işlemlerinde kolaylık sağlanacağını kaydetti.

Çetinsaya Türkiye'den Erasmus'a katılmak isteyen öğrencilerin, projenin kabul edilmesiyle birlikte çok farklı kulvarlarda uğraşmak yerine tek kulvardan işlemlerinin daha çabuk tamamlanacağını, bunun büyük bir avantaj ve kolaylık olduğunu dile getirdi.

Toplantıya Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çok dillilik ve Gençlikten Sorumlu Komiseri Androulla Vassiliou'nun da katıldığını ifade eden YÖK Başkanı, bu yılki diğer toplantıya Türkiye olarak Ekim ayında İstanbul'da ev sahipliği yapacaklarını vurguladı.

Göreve geldiği günden bu yana uluslararasılaşabilmek için çalıştığını belirten Çetinsaya, YÖK Başkanı olarak ilk ziyaretini Van'a ikincisini Brüksel'e gerçekleştirdiğini vurguladı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler