YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK Başkanı'ndan flaş açıklama
YÖK Başkanı'ndan flaş açıklama
03 Aralık 2009 00:21
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay'ın katsayı kararına ilişkin 'mağdur öğrenciler merak etmesin alternatiflerimiz olacak. Kimse mağdur olmayacak' dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye girişte katsayıyla ilgili ''her halükarda lazım olur diye'' alternatifler geliştirdiklerini belirterek, ''O alternatiflerden birisi, ki her zaman onların yararına olacaktır ve uygulamaya konacaktır'' dedi.

Prof. Dr. Özcan, Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasıyla ilgili YÖK'te gerçekleştirilen Yürütme Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Karara itiraz için bugünün son olduğunu anımsatan Özcan, ''İtirazımızı hazırladık ve Danıştay'a teslim ettik'' diye konuştu.

Prof. Dr. Özcan, itirazla ilgili hazırlanan özet bir metnin basın mensuplarına dağıtılacağını ifade ederek, her bir itiraz maddesinin nedenlerinin de daha sonra açıklanacağını bildirdi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, sözlerine şöyle devam etti:

''Ben tekrar bu meseleden en çok mağdur olan velilerimize ve özellikle öğrencilerimize seslenmek istiyorum. Onlar hiç merak etmesinler, biz bu konunun üzerinde çoktandır çalışıyoruz. Alternatifler de geliştirmiştik, her halükarda lazım olur diye. O alternatiflerden birisi, ki her zaman onların yararına olacaktır ve uygulamaya konacaktır. Onun için lütfen çalışmalarına ara vermesinler ve motivasyonlarını kaybetmeden çalışmalarına devam etsinler. Onların mağdur edilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil.''

-''ALTERNATİFLERİN BİRİ GERÇEK OLACAK''-

Alternatiflerin neler olduğunun sorulması üzerine Prof. Dr. Özcan, ''O alternatifleri şimdi söylemeyeyim, kurulumuz çalışıyor. Yakında da bir toplantımız olacak. O toplantıya kadar biz bütün alternatifleri hazırlayıp Genel Kurulun dikkatine sunacağız. O alternatiflerden bir tanesi gerçek olacak'' dedi.

Özcan, bir gazetecinin, ''Öğrenciler katsayı uygulanmadan sınava girebilecekler mi?'' sorusuna, ''Mümkün olduğu kadar şimdi kullandığımız sisteme yakın bir sistem olacak'' yanıtını verdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın sınav kılavuzlarının en geç 20 Aralıka kadar basılması gerektiği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Prof. Dr. Özcan, ''O tarihi biraz ileri atabiliriz zannediyorum. Zannediyorum Danıştay da işin bu kısmını düşünerek kararını daha çabuk verecektir'' diye konuştu.

''Danıştay'ın kararı beklenecek mi?'' sorusuna karşılık Özcan, ''Biz çözüm için beklemeyeceğiz, biz bunu yapmak zorundayız, o bizim işimiz. Onlar ne zaman karar verir bilmiyorum, ama ne kadar çabuk karar verirlerse o kadar herkesin yararına olur'' dedi.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Katsayı konusunda bir yasa mı çıkacak?'' sorusu üzerine, ''Hayır, biz karar vereceğiz'' diye konuştu.

17 Aralıkta yapılacak Genel Kurul toplantısının öne çekilmeyeceğini ifade eden Özcan, bir gazetecinin, ''Başbakanlıkta görüşme yaptığını'' ifade etmesi üzerine, ''Başbakanlıkta önemli bir görüşme yapmadık. Mutat bir görüşmeydi. Ben özellikle Türk-Alman Üniversitesi konusunda kendisine bilgi verdim. Çünkü dün Türk-Alman üniversitesi yetkileriyle İstanbul'da bir toplantı yaptık, o üniversiteye yer bulmak, geçici bir mekan bulmak gibi ciddi sorunlarımız var. O konularda kendisinden yardım istedik'' dedi.
 

alternatif lerden birkaçı
 // ahmet çetin
benim aklıma şu planlar geldi 1-bunlar tüm lise dengi okulların 0.15 katsayı ile çarpolması ile ilgi kararı iptal etti bu 0.14 çarpılırsa bir sorun olurmu yine red ettiler bu kez de 0.16 çarparım bu oran yök elinde..!...
03 Aralık 2009 09:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler