YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK Başkanı’na 14 maddelik talimat
YÖK Başkanı’na 14 maddelik talimat
08 Ocak 2011 07:52
Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Sofrası’nda ağırladığı öğrenci temsilcilerinin taleplerini dün YÖK Başkanı Yusaf Ziya Özcan’a iletti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öğrenci temsilcilerinin taleplerinin yer aldığı 14 maddelik listeyi YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a verdi. Gül, üniversitelilerin sorunlarının en kısa sürede çözülmesini istedi.

Çankaya Sofrası'nda önceki gün Ankara-'daki 11 üniversitenin öğrenci temsilcilerini ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sorunları tek tek not etti.

Gül, dün de YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı Köşk'e çağırdı. Gül ile Özcan'ın görüşmesi 45 dakika sürdü. Öğrencilerin sorun ve taleplerinin yer aldığı iki sayfalık dosyayı Özcan'a veren Gül, "Bu sorunların en kısa sürede çözülmesini istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Özcan'a verdiği 14 maddelik sorunlar listesinin takipçisi olacağını da vurguladı. YÖK Başkanı ise talepler arasında yer alan pek çok konunun üzerinde, çalıştıklarını dile getirdi. Özcan, bu hususlarla ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün YÖK Başkanı Özcan'a verdiği öğrenci konseyi başkanlarının talepleri özetle şöyle:

İşte üniversitelerdeki problemler


Üniversitelilerin yemek ve harç so runları tam anlamıyla çözüme kavuş-turulamadı.

Öğrenci yurtlarının altyapı sorunları var. Bazı yurtlarda öğrenciler 10 kişilik odalarda kalıyor. Böyle odalarda ders çalışmak imkansız.

Öğrencilere verilen burs ücretleri son dönemde artmış olsa da hâlâ yetersiz. Artırılması yönünde çalışma yapılmalı.

Bazı üniversitelerin altyapısı yetersiz ve öğrenci kontenjanları çok fazla olduğu için eğitim kalitesi düşüyor.

Üniversiteler ile sanayi işbirlikleri daha da geliştirilmeli. Bu çerçevede öğrencilere sadece teorik bilgi verilmemeli, mesleki deneyim de kazandırılmalı.

Ankara'daki birçok üniversitenin ulaşım sorunu var. Özellikle de Eskişehir yolu üzerindeki metro hattının tamamlanmasıyla binlerce üniversiteli okullarına daha rahat gidebilir.

Öğrenci olaylarında polisin aşırı şiddet kullanması kabul edilemez. Polis öğrencilere daha duyarlı ve anlayışlı davranırsa üniversitelilerin tepkisi de daha farklı olur.

Öğrencilerle her kade-l mede iletişim kanalları açık tu-I tulmalı. Öğrenciler arasında f sağlıklı bir diyalog olması durumunda son günlerde ortaya çıkan öğrenci olayları azalır.

Öğrenci konseyleri daha fonksiyonel hale getirilmeli. Öğrenci temsilcilerine devlet üniversitelerindeki senatoda oy hakkı verilmeli.

Birçok üniversitede yeterli sayıda akademisyen bulunmuyor. Bu da derslerin verimli geçmesini engelliyor.

Üniversitelerin altyapısı engelli öğrencilerin taleplerini karşılamıyor. Bu sorunların bir an önce giderilmesi gerekiyor.  (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler