YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK Başkanı topu 'yargı'ya attı
Ulaştırma Bakanlığı ile YÖK arasında üniversitelerde dil eğitimi için işbirliği protokolü imzalandı... Tabi gündem de yine KPSS ile ilgili skandallar vardı. Bu iddilar YÖK Başkanı Özcan'a da soruldu. Ancak Özcan soruları yanıtsız bıraktı....
YÖK Başkanı topu 'yargı'ya attı
03 Eylül 2010 / 13:51 Güncelleme: 03 Eylül 2010 / 13:52

Uluştırma Bakanlığı ile YÖK arasında Web Tabanlı İngilizce Dil Eğitim Sistemi ve Multimedya Dil Sınıfları Projesi Protokolü imzalandı. Ulaştırma Bakanlığı'ndaki imza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da katıldı. Törende bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, üniversitelerde okuyan 2.5 milyon öğrencinin, kullanacakları bilgisayar üzerinden yabancı dil eğitimi almalarını öngören bir protokole imza atacaklarını ifade etti. Projeyle 7 gün, 24 saat internet ortamında yabancı dil eğitimi alınmasının mümkün olacağını vurgulayan Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı olarak YÖK'e projenin gerçekleştirilmesi için maddi destek vereceklerini, projenin teknik ve içerik yönüne, eğitim tarafına katkılarının bulunmadığını bildirdi. Bu kaynağı evrensel hizmet fonundan vereceklerini belirten Yıldırım, "Bana göre biz çağımızın en verimli yatırımını yapıyoruz. Bu yatırım gençlerimize, geleceğimize olan yatırımdır. Biz Ulaştırma Bakanlığı olarak yol yaparız, havaalanları yaparız, limanlar yaparız, demiryolları yaparız. Bunların bir ömrü var, gelir geçer. Ama insana yapılan yatırım ilelebet devam eder" şeklinde konuştu.

Bilgi çağında bilgiye sahip olan ve bilgiyi kullanan ülkelerin önplana çıktığını, bilgiden mahrum olan ülkeler ise geri kalmaya mahkum olduğunu vurgulayan Yıldırım, bunun bilinciyle Türkiye'yi doğudan batıya, kuzeyden güneye bilişim otobanlarıyla ördüklerini anlattı. Öncelikli olarak e-devlet projesini hayata geçirdiklerini anlatan Yıldırım, erişen ve ulaşan bir Türkiye'nin, aynı zamanda birliğin, beraberliğin ve kalkınmanın gerçekleşeceği bir Türkiye anlamına geldiğini söyledi. Yıldırım, "Emin adımlarla bilgi toplumuna geçtiğimiz, hayatın eleştirilerden e'leştirildiği bu süreçte eğitim kurumlarımızın da her türlü altyapısının hazır olması bizim için fevkalade önemli" dedi.

"2010-2011 AKADEMİK YILINA YETİŞTİRİLECEK"

Proje hakkında da bilgi veren Yıldırım, YÖK'ün bir sistem merkezi kuracağını ve tüm üniversitelerdeki öğrencilere birer şifre verileceğini anlatan Yıldırım, projenin 2010-2011 akademik yılına yetiştirilmesi için hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. İlk olarak üniversitelerin 1. sınıflarında okuyan 700-750 bin civarında öğrenciye şifre verileceğini açıklayan Yıldırım, 4 yıl içinde tüm öğrencilerin bu şifrelere sahip olacağını bildirdi. Öğrencilerin bu sistemle sadece okuma, dinleme, yazma becerileri kazanmakla kalmayacaklarını, haftanın belirli saatlerinde dil uzmanlarıyla da canlı görüşmeler ve konuşma pratiği yapma imkanı bulacaklarını ifade eden Yıldırım, tüm üniversitelerde kurulacak multimedya dil sınıflarında yüz yüze yabancı dil eğitimi abaliceklerini belirtti. Yıldırım, "Böylece yabancı dil okulda öğrenilmez kanaatini değiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu projeyle milyonlarca üniversite öğrencimiz, yerden ve zamandan bağımsız olarak ücretsiz şekilde bu hizmetten yararlanacaklardır" şeklinde konuştu. YÖK'ün kurduğu altyapıyla yakın zaman içinde tüm kamu çalışanlarının bu sistemden istifade edebileceklerini söyleyen Yıldırım, e-eğitimi hayatın her aşamasında yavaş yavaş uygulamaya soktuklarını kaydetti.

"BU SİSTEMLE YABANCI DİL ÖĞRETMENİNİZİ YANINIZDA TAŞIYOR GİBİ HİSSEDERSİNİZ"

YÖK Başkanı Özcan ise Türk yükseköğretimi için çok önemli ve anlamlı bir gün yaşadıklarını ifade etti. YÖK'ün tarihinde ilk defa bir başka kurumla böylesine ciddi bir işbirliği yaptığına işaret eden Özcan, Cumhuriyet döneminde pek çok işin başarıldığını ancak başarısız olunan alanların başında Türk insanına yabancı dil öğretilmesinin geldiğini söyledi. Böyle bir açığı bugün imzalanacak protokolle telafi edeceklerini vurgulayan Özcan, YÖK'ün uzun bir çalışma dönemi sonrasında bu projeyi hazırladığını ifade etti. Dünyada pek çok ülkenin bugün uzaktan eğitimle lisan öğretme sistemini kullanmaya başladığına dikkat çeken Özcan, bu tekniğin yabancı dil okuma, yazma, konuşma becerisini geliştirmek için üstün tarafları bulunduğunu vurguladı.

Özcan, "Bunlardan bir tanesi son derece pratik olmasıdır. Siz sanki yabancı dil öğretmeninizi yanınızda taşıyormuş gibi hissedersiniz kendinizi. İstediğimiz zaman sisteme ulaşabilir, istediğiniz saatte kullanabilir, istediğiniz kadar çalışabilir, istediğiniz zaman da çıkar gidersiniz" şeklinde konuştu. Programın çok renkli bir ara yüzü bulunduğunu açıklayan Özcan, bunun, insanlardaki öğrenme isteğini kamçılayacağını belirtti. Öğrencilerin çağrı merkezlerini internet üzerinden arayarak, öğrenmek istedikleri yabancı dili ana dili olarak konuşan kişilerle iletişim kurabileceklerini ifade eden Özcan, sistemin hem kendi başına, hem de sınıfta yardımcı materyal olarak kullanılabileceğini açıkladı. Sistemin kullanımını sadece yükseköğretim öğrencileriyle sınırlı kılmak istemediklerini ifade eden YÖK Başkanı Özcan, sistemin kullanılmasında başarılı olunması halinde programı modifiye edip ilkokul seviyesindeki öğrencilerin hizmetine sunmayı planladıklarını bildirdi. Özcan, üniversiteye gelen öğrencilerin en az bir lisan bilmelerini çok arzu ettiklerini, böylece tüm üniversite öğrencilerini iki lisan öğrenerek mezun etme imkanına kavuşacaklarını söyledi.

Yıldırım ve Özcan, konuşmalarının ardından Web Tabanlı İngilizce Dil Eğitim Sistemi ve Multimedya Dil Sınıfları Projesi Protokolü'nü imzaladı. Gazetecilerin, projeye ne kadar kaynak ayrıldığı sorusu üzerine Ulaştırma Bakanı Yıldırım, projenin bedelinin başlangıçta 25 milyon TL olduğunu belirterek, "Ama ne gerekiyorsa vereceğiz. Ucu açık" dedi.

YÖK Başkanı Özcan'a ise KPSS'de kopya çekildiği iddialarıyla ilgili sorular yöneltildi. Özcan, soruların 10 bin dolara satıldığı iddialarının hatırlatılması üzerine Özcan, "Böyle güzel bir hadesinin üzerine KPSS probleminin düşmesini kesinlikle istemiyorum. Bugünün amacı bu protokolü imzalamak ve Türk yükseköğretimi için hayırlı bir iş yapmaktır. İkincisi, o mesele biliyorsunuz yargıda. Benim size herhangi bir yorum yapmam, bilgi vermem doğru olmaz. Bu konuyla ilgili hiçbir şeye cevap vermeyeceğim" dedi. Özcan, Ulaştırma Bakanlığı'ndan ayrılırken de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapsız bıraktı. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler