YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK Başkanı hakkında soruşturma
YÖK Başkanı hakkında soruşturma
04 Şubat 2011 09:37
Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında soruşturma açılması kararı verdi...
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan hakkında, ''başörtüsü'' konusunda İstanbul Üniversitesine (İÜ) gönderilen yazıyla ''Anayasayı ihlal ve halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik'' suçunu işlediği iddiasıyla başlatılan soruşturmada verilen ''takipsizlik kararı'', Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın verdiği kararda, şikayet konusu eylemin Özcan'ın YÖK başkanlığı göreviyle ilgili olduğu ifade edilerek, soruşturmanın 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun, YÖK Başkanı hakkındaki ceza soruşturma usulünü düzenleyen 53. maddesine göre yapılmadığı kaydedildi.

Kararda, ''Verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karar hukuktan yoksun olup, hukuka uygun olmadığı, usul ve yasalara da aykırı olduğundan itirazın kabulüyle kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına karar vermek gerekmektedir'' denildi.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Ankara İl Sekreteri Osman Erbil, ''YÖK'ün başörtüsüne ilişkin olarak İÜ'ye gönderdiği yazı nedeniyle Anayasa'yı ihlal ettiği, görevini kötüye kullandığı ve halkı kanunlara uymamaya tahrik suçunu işlediği iddiasıyla'' Özcan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver, Özcan hakkında, ''Kovuşturma açılmasına yer olmadığına'' karar vermiş, Erbil ise bu karara Sincan Ağır Ceza Mahkemesinde itiraz etmişti. (AA)
lütfen kaşımayn
 // hamza polat
bbunnar hangi kanuna dayanarak bunu bize dayatıyorlar!!? YÖK kendi koyduğu yasağı kendisi kaldırıyor yök bunu (başörtüsünü) zamanında genelgeyle yasaklamış sincan hakimi ozzaman nirdeydi??anayasal bir hak olan eğitim öğretim hakkını yasaklamak anayasaya aykırı deyilde bu genelgeyi başka bir genelgeyle kaldırmakmı anayasaya aykırı...yani açıkça diyin ki sosyalistlerin çocukları okul okuyacak bizi yönetecek bizde sürü olacaz öyle mi?...
05 Şubat 2011 00:29
Birilerini devletin evine oturtmak...
 // ibrahim çelikoğlu
Devlet "laik" olduğu zaman yassak değil, tüm kesime özgürlük için vardır.Devlette çalışanlar hangi dinden olursa olsun yassak getirilemez.Yassak olan "(Biz anayasa tanımayız.Dinimiz ne diyorsa onu uygularız")diyen kamu çalışanlarıdır.Din devlet işlerine karıştırılamaz.Yoksa diktatörlük olur.İnsanların giyim kuşamı veya inancına göre değil;Anayasa ne diyorsa uygulamak şartı vardır.Yüksek yargı Anayasasının gerekçesini ortaya koymaktan yoksun ve cahil.B...
04 Şubat 2011 13:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler