YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine yalan pazarlıyor
Gurbetçileri milyonlarca dolar dolandıran Jet Fadıl yine ortaya çıktı. Hayal satmasıyla ünlü Jet Fadıl'ın İstanbul'daki son projesi 'Devre Mülk Otel'de halkın canını yakacak gibi görünüyor...
Yine yalan pazarlıyor
02 Nisan 2010 / 07:44 Güncelleme: 02 Nisan 2010 / 07:57

1990’lı yıllarda fırtına gibi esen, Jet Pa ile gurbetçilerden milyonlarca dolar toplayan ama sonunda dolandırıcılıktan 1.5 yıl hapis yatan Fadıl Akgündüz yine piyasa çıktı. Bu seferki projesinin adı ise “Caprise Gold”. Jet Fadıl önceki gün Aydın Didim’de 5 yıldızlı Caprice Otel’de gurbetçileri toplayarak onlardan para istedi. Para isterken de İstanbul’daki “Caprice Gold” projesinin maketini ve fotoğraflarını gösterdi.

Ve projeyi şu sözlerle tanıttı: “İstanbul, Bayrampaşa’da 49 yıllığına toplam 29 bin metrekarelik bir arazi kiraladık. Üzerine 2 bin odalı otel yapacağız. 350 milyon Euro yatırım ile inşaatın temeli 29 Mayıs’ta atılacak. Proje bittiğinde bir odadan ise yılda 23 bin TL kazanmayı planlıyoruz. Hedef 2 milyar dolar. Herkese tapu dağıtacağız.” Peki Fadıl Akgündüz doğruları mı söylüyordu yoksa bu projesi de herkesin hatırladığı ’Türk malı otomobil, İmza’ gibi yalan mıydı? Öncelikle arazinin izini sürdük. Bayrampaşa’da hemen Forum İstanbul’un üstünde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelerle yeni görünüm kazanan yerde bir arazi dikkatimizi çekti. Çünkü arazi “İstanbul Caprice Gold” reklam afişleriyle çevriliydi. Reklam panolarının üstünde ise “İstanbul, 29 Mayıs 2012’de 7 yıldızlı sarayına kavuşuyor. Devir garantili, tapulu saray odasını seçmekte gecikmeyin” yazıyordu.

İhale ablasının oldu

Hatta bilgi almak için bir telefon numarası bile veriliyordu: 444 44 25 Bu telefonu aradık ama kimse cevap vermedi. Bayrampaşa Belediyesi’nin kapısını çaldık. Belediye yetkilileri arazinin sadece 6 bin 800 metrekaresinin kendilerine ait olduğunu ve 14 Eylül 2009 tarihinde yapılan ihaleyle bu arazinin Fadıl Akgündüz’ün ablası Avniye Obut’un ortağı olduğu MAİ Turizm’e 30 yıllığına kiralandığını belirttiler. Peki geriye kalan alan kimin? Bu sorunun cevabı ise 3 yıl öncesine dayanıyor.

Bayrampaşa Kuru Gıdacılar Kooperatifi’ne ait olan 10 bin metrekarelik arazi, 3 yıl önce düzenlenen ihale ile satılmış. Satın alan firma ise Haznedaroğlu inşaat. Bölgedeki emlakçılar bu arazinin bir kaç ay önce Haznedaroğlu İnşaat tarafından MAİ Turizm’e satıldığını söylüyorlar. Şimdi Jet Fadıl’ın beyanları ile gerçekleri karşılaştırdığımızda ortaya 4 çelişki çıkıyor. İşte bu çelişkiler.

Jet Fadıl’ın gurbetçilere söylediği arazi Bayrampaşa’da duruyor ancak söz konusu arazi kendisinin söylediği gibi 29 bin metrekare değil, iki arazi toplandığında en fazla 17 bin metrekare ediyor. Arazide 12 bin metrekare yani 12 dönümllük bir eksiklik bulunuyor.

19 yıl eksik kira

Bir diğer çelişki ise Jet Fadıl’ın söylediği ’49 yıllığına kiraladık’ sözü. Bu sözü de Bayrampaşa Belediyesi yetkilileri yalanlıyor. 14 Eylül 2009 tarihinde yapılan ihalede söz konusu arazinin 30 yıllığına kiralandığına dikkat çekiyor. Yani özetle aradaki fark 19 yıl.

Aslında park alanı


Jet Fadıl, Didim’de yaptığı konuşmada söz konusu otelin temelinin 29 Mayıs’ta atılacağını söyledi. Oysa bu sözü yerine getirmesi çok zor. Çünkü belediyeden kiralanan alan imar planlarında ‘park’ alanı olarak görünüyor.

Ancak 4 yıl önce Bayrampaşa’da yapılan bölgesel planlarda bu alanının ticaret alanı olarak işlenmesine karar verildi. Kısaca Fadıl Akgündüz’ün belediyeye başvurması ve bu değişiklik kararını hem İBB Meclisi’nden hem de Bayrampaşa Belediye Meclisi’nden geçirmesi şart. Bu ise yaklaşık 1 yıllık bir prosedür.

Tapu verilemez

Reklam panolarında ’devir garantili ve tapulu’ ifadesi kullanılıyor. Bu projede Fadıl Akgündüz’ün tapu vermesi de teknik olarak imkansız. Çünkü yaklaşık 17 bin metrekarelik arazinin 7 bin metrekaresi Bayrampaşa Belediyesi’nden 30 yıllığına kiralanmış durumda. Dolayısıyla kiralık alan için tapu çıkarılması kanunen imkansız.

4 bin liraya kiraladı

Bayrampaşa Belediyesi’nden 30 yıl süreyle kiralanan 7 dönümlük arazi için 14 Eylül 2009 tarihinde ihale düzenlendi. Jet Fadıl’ın ablasına ait MAİ Turizm Ltd. aylık 4 bin 140 TL bedel teklif ederek ihaleyi kazandı. Toplam 350 milyon dolar yatırım planlanan proje, 2 bin oda 3 bin yataklı. 7 yıldızlı Caprice Gold’da kiralama bedeli 15’er günlük devremülkler şeklinde olacak. Tamamının satılması halinde ise Jet Fadıl’ın kazancı 2 milyar dolara ulaşacak. Belediye yetkilileri ise söz konusu kira bedelinin belirlenmesi için komisyon oluşturulduğunu ve komisyonde belediye meclis üyelerinin çalıştığını söyledi. Didim Caprice Otel tesisleriyle birlikte Caprice Gold’un yönetimini de ev hanımı ablası Avniye Obut ve emekli memur eniştesi İbrahim Obut’a devrettiği otelin başında ise yeğeni Fatih Mehmet Obut bulunuyor. Kızkardeşleri ile birlikte Akgündüz’ün bir çok şirketinde yöneticilik yapan Fatih Mehmet Obut ise tüm aramalara karşı telefonlarımıza yanıt vermedi. Şu ana kadar 500’ün üzerinde devre mülkün satışının gerçekleştiği belirtilirken aile yakınları Facebook’ta kurdukları gruplarla da tanıtım yapıyor. Yakın akrabası Reşit Akgündüz’ün kurduğu 700 kişilik grupta şirketlerini emanet ettiği bir diğer yeğeni Fidan Obut’da bulunuyor. Sayfasında projeden mülk alanlar arasında Alman gurbetçiler dikkat çekiyor.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler