YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine vali - vekil tartışması!
Sivas Kongresi'nin 91. yıldönümü etkinleri sırasında Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması hem de kongrenin temsili olarak canlandırıldığı salonda, Vali Ali Kolat ile milletvekilleri arasında protokolde yer tartışması yaşandı
Yine vali - vekil tartışması!
04 Eylül 2010 / 15:13 Güncelleme: 04 Eylül 2010 / 15:24

Yine bir CHP'li vekille Vali arasında tartışma yaşandı. Bu kez olay Sivas Kongresi'nin 91. yıldönümü etkinleri sırasında gerçekleşti. CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile Sivas Valisi Kolat arasında protokol krizi yaşandı.

Olay, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması hem de kongrenin temsili olarak canlandırıldığı salonda, Vali Ali Kolat ile milletvekilleri arasında protokolde meydana geldi.

Çelenk bırakılması için Bakan Yıldırım, Vali Kolat, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bayram ve Belediye Başkanı Ürgüp, Atatürk Anıtı önünde kendileri için belirlenen yerlere geçti. Bu sırada CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve AK Parti Sivas milletvekili Osman Kılıç, diğer protokol üyelerinin yanından ayrılarak ön tarafa doğru hareketlendi.

Burada, milletvekilleri ile Vali Kolat arasında yer konusunda kısa süreli bir konuşma geçti. AK Parti Milletvekili Kılıç, CHP Milletvekili Özdemir'i kolundan tutarak ''Geç kardeşim herkes işini bilsin ya'' diyerek Özdemir ile ön tarafa geçti.

Milletvekili Özdemir'in, Vali Kolat'a dönerek ''Bir protokol krizi de burada yaşatmayalım Sayın Valim'' sözleri üzerine Kolat ise ''Çelenk koyacaklar burada olsun'' dedi. Milletvekilleri Kılıç ve Özdemir; Bakan Yıldırım, Vali Kolat, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bayram ve Belediye Başkanı Ürgüp ile çelenk sunum töreninde aynı hizada yer aldı.

Protokoldeki yer tartışması, kongrenin temsili olarak canlandırılması sırasında da devam etti. Kongre salonundaki 3. sıraya oturan milletvekili Özdemir, milletvekili arkadaşı Kılıç'ın da 3. sırada kendisine yer bulabildiğini ifade ederek duruma tepki gösterdi.

Oturduğu ön sıradan kalkarak Özdemir'in yanına gelen Vali Kolat, programa yoğun rağbetten dolayı bu yer sıkıntısının yaşandığını dile getirdi. Özdemir ise bu durumun yer sıkıntısından kaynaklanmadığını, protokolde bu tür durumlarla karşılaştıklarını belirterek, bunun bir düzene kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Program, basın mensuplarının salonun arka bölümüne alınmasının ardından başladı.

Sivas Valisi Ali Kolat, Sivas Kongresi'nin 91. yıldönümü etkinlikleri sırasında protokolde yaşanan yer tartışmasıyla ilgili, ''Protokol düzenlemesi yapılması gerekiyor ama sanırım bir aksama olmuş. Kasten yapılan bir şey değil, maksatlı bir şey değil'' dedi.

Vali Kolat, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde Sivas Kongresi'nin temsili olarak canlandırılmasının ardından yanına gelen gazetecilere, program sırasında protokol düzenlemesinde bir aksaklık yaşandığını ifade etti.

Kolat, şunları kaydetti:

''Çelenk programında bir sıkıntı olmadı, hiçbir sıkıntı yok. Protokol düzenlemesi yapılması gerekiyor ama sanırım bir aksama olmuş. Kasten yapılan bir şey değil, maksatlı bir şey değil. 4 Eylül törenlerini geçiştirdiğimiz, anlamına uygun yapmadığımız konusunda bir söylem olamaz. Bu sene çok daha canlı, çok daha güzel ve aktif katılımlar da oluyor. Öyle bir şey kesinlikle söz konusu değil.''

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ise konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, durumu en kısa zamanda Vali Kolat ile yüz yüze konuşmak istediğini belirterek, davranışın, devletin bu törenlere ilgisizliğini, alakasızlığını gösterdiğini öne sürdü.

Bu olayın kendi adına, şahsına yapılan bir durum olmadığını ifade eden Özdemir, ''Yani bu kutlamaların Valilik tarafından devlet makamına ne kadar gayriciddi tertiplendiğinin bir göstergesi'' dedi.

Vali'yi kırmak gibi bir niyeti olmadığını ancak herkesin bir kere daha kendisini gözden geçirmesi, 4 Eylül'ün, 4 Eylül ruhuna yakışır bir şekilde kutlanması gerektiğini vurgulayan Özdemir, ''Bugün herkes bir kez daha şapkasını önüne koyup 4 Eylül'de alınan kararlar noktasında o günkü Türkiye ile bugünkü Türkiye'yi kıyaslaması gerekiyor. Bugün üzülerek söylüyorum, 4 Eylül'de alınan kararları Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ni hayata geçiren ve o kararları hayata geçirdikten sonra Türkiye'yi yönetenlerin ve 4 Eylül Kongresi'nden 91 yıl sonra Türkiye'nin geldiği noktayı herkesin görmesi gerekiyor'' dedi.

Yaşanan olayı ''kriz'' olarak görmediğini de aktaran Özdemir, ''Ama benim tepkim şu: Uzunca bir süredir 4 Eylül törenleri, adeta bu törenleri düzenleyenler tarafından geçiştirilen, içeriğinden, özünden yoksun, şova yönelik bir tören. Nitekim şovun parçası olduğu için de Sivas'ta milletvekillerinin her bayramda, her törende hangi sırada duracağına daha karar verememiş bir Valilik, Vilayet anlayışı varsa bunu kınıyorum'' ifadelerini kullandı.

Özdemir, burada yapılanın, milletvekilleri olarak kendilerine karşı yapılan bir saygısızlık değil, Başbakan'ın söylemlerine rağmen seçilmişlere karşı yapılan bir saygısızlık olduğunu savundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler