YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine Türk- İş'i işgal ettiler
TEKEL işçileri bugün de izmir'de Türk -İş binasını işgakl etti...
Yine Türk- İş'i işgal ettiler
25 Mayıs 2010 / 10:01 Güncelleme: 25 Mayıs 2010 / 14:05

Bir grup Tekel işçisi Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği'ni işgal etti. Sabah saatlerinde Türk-İş 3. Blöge Müdürlüğü'ne gelen tamamı bayan 15 Tekel işçisi slogan atarak protesto gösterisi yaptı.

Tekel eyleminin 162. gününde İzmir'in Alsancak semtindeki Türk İş 3. Bölge Müdürlüğü'ne gelen tamamı bayan 15 işçi işgal eylemi başlattı. DİSK, Kamusen ve Türk-İş Genel Başkanlarının istifalarını isteyen bayan Tekel işçileri, "Bugüne kadar eylemlerimizi AK Parti'ye karşı yaptık. 4/c'ye, güvencesizçalışmaya hayır dedik. Esnek çalışmaya hayır dedik. 26 Mayıs'ta yapacağımız iş bırakma eylem kararı KESK dışında eylem koşulları yoktur denilip Türk-İş, DİSK ve Kamusen tarafından uygulanmayacaktır. Düzelen hiçbir şey olmamasına rağmen eylem koşulları yoktur denilmesine karşıyız.

Başta Türk İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu olmak üzere, Türk-İş DİSK ve Kamusen yönetimlerini istifaya çağırıyoruz" denildi. İşçiler Türk-İş 3. Bölge Müdürlüğü'nün balkonunda slogan atarak protestolarını sürdürüyor. 

ADANA'DA POLİS ENGELİ İLE KARŞILAŞTILAR

Adana'da Türk-İş 4. Bölge Temsilciliği binasını işgal etmek isteyen bir grup Tekel işçisi, polis tarafından engellendi.

Dün İstanbul 1. Bölge Temsilciliği, bugün İzmir 3. Bölge Temsilciliğine giren Tekel işçileri, Adana'da da sloganlar atarak, İnönü Caddesi'ndeki Türk-İş 4. Bölge Temsilciliği önüne geldi.

Sendika Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve yönetimi protesto eden gruptakiler, içeri girmek isteyince Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından engellendi.

İşçiler, sendika üyesi olarak içeriye girmek istediklerini, bunun doğal ve yasal hakları olduğunu savundular.

Güvenlik Şube Müdürü Erhan Yıldırım, gerginlik oluşmaması için işçilerin içeri girme isteklerini hukuki yetkiler dahilinde kabul etmeyeceklerini, basın açıklaması veya protestolarını bina önünde yapabileceklerini söyledi.

İşçilerle önlerinde kalkanlarla set kuran çevik kuvvet ekipleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Daha sonra, aşağıya inip, polis grubunun arkasında duran Bölge Temsilcisi Edip Gülnar ve diğer yöneticilerle işçiler tartıştı.

Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, gerginliğin tırmanmaması için sendika yöneticilerini içeri girmeleri konusunda uyardı. Uyarının dikkate alınmaması üzerine polis ekipleri, bu kez güç kullanarak yöneticileri binaya çıkarttı.

Kenan Aslantaş, işçiler adına yaptığı açıklamada, Zonguldak'taki maden ocaklarında 30 işçinin yaşamını yitirdiğini, bunun arkasında taşeronlaşma ve tekelleşmenin olduğunu, 26 Mayısta bunu dile getirmeyi amaçladıklarını, ancak Türk-İş'in hiçbir açıklama yapmadan bundan vazgeçtiğini belirtti.

Bunun ardında sendika yöneticilerinin çıkarlarının bulunduğunu savunan Aslantaş, ''İşçiler ölüyor, sendikalar susuyor. Hep birlikte meydanlarda olmamaz gerekirken, 1 günlük eylem kimi yerlerde 1 saatlik protestoya döndürüldü. Hatta bazı yerlerde de tamamen kaldırıldı. 26 Mayısı satanlara hesap soracağız. İşçi sınıfı bu tutumla hakarete uğramıştır. Kendi binamıza bile giremiyoruz. Bunlar utanç verici'' diye konuştu.

Kumlu ve bölge temsilcisi Edip Gülnar'ın istifasına yönelik sloganlar atan grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Gülnar, grubun bina önünden ayrılmasının ardından yaptığı açıklamada, hemen hemen her eylemde Türk-İş'in aktif olarak bulunduğunu, bu nedenle kendisi hakkında son dönemde 7 kez para cezası kesildiğini belirtti.

Protesto edenlerin bunları düşünmesi gerektiğini ifade eden Gülnar, ''Burası bizim evimiz diyorlar. Evinizse yemek söyleyelim, çayınızı için oturun. Eve böyle mi gelinir? Eve böyle gelen adamın karşısına böyle de dikilinir. Benden istifa istiyorlar. Siz kimsiniz ki? 300 tekel işçisi kayıtlı. Gelen 20 kişi. Kalan 280 kişi bizimle birlikte. Herkes haddini bilecek'' diye konuştu. (A.A. - İHA)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler