YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine 'O' listeden çıkamadık!
Yine 'O' listeden çıkamadık!
09 Haziran 2010 13:01
Türkiye, Global Barış İndeksi tarafından yayınlanan dünyanın en tehlikeli ülkeleri listesinden yine kendini kurtaramadı. Sebebi ise 30 yıldan bu yana devam eden terör...

Her yıl dünyanın en güvenli ülkeleri listesini yayınlayan Global Barış İndeksi (GPI), 2010 yılı sonuçlarını yayınladı. Yeni Zelanda geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda dünyanın en güvenli ülkesi seçilirken, en tehlikeli ülke yine Irak oldu. Öte yandan geçtiğimiz yıl 121'inci sırada yer alan Türkiye bu yıl da 'tehlikeli ülkeler' sınıfından çıkamadı.

Türkiye 149 ülkeden oluşan sıralamada; Bostwana, Vietnam, Mozambik, Gana, Zambia, Burkina Faso, Angola, Kongo ve geçtiğimiz aylarda büyük bir deprem felaketiyle sarsılan Haiti'nin dahi gerisinde kaldı.

Türkiye'yi bu kadar gerilere iten sebep ise terör. Önceki gün 2010 yılı sonuçlarını açıklayan GPI yönetimi, Türkiye ile ilgili hazırlanan raporda bu noktaya işaret ediyor. Türkiye'de her yıl en az 25 terör olayının yaşandığına dikkat çeken GPI, Türkiye'ye Etiyopya'nın hemen üzerinde 121. sırada yer verdi. Son dönemde Türkiye ile diplomatik tansiyonun sürekli yüksek olduğu İsrail ise 149 ülkeden oluşan listede 144. sırada yer aldı.

Diğer taraftan dünyanın en güvenli bölgesi yine İskandinavya oldu. Bütün İskandinav ülkeleri dünyanın en güvenli 10 ülkesi arasında yer aldı. Geçtiğimiz yıl ikinci sırada yer alan Danimarka bu yıl biraz gerileyerek 7'nciliğe düşse de ilk 10 ülke arasında yer almayı başardı. Listede geçtiğimiz yıl Danimarka ile aynı puanı alan Norveç bu yıl 5. sırada yer alırken İsveç 10, Finlandiya ise 9. sırada yer aldı.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler