YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine "karamsar" konuştu
Kanadoğlu: Hükümetin Anayası'yı değiştirmeye hakkı yok
Yine "karamsar" konuştu
23 Ocak 2010 / 19:45 Güncelleme: 23 Ocak 2010 / 19:46

Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, hükümetin Anayasa'yı değiştirmeye hakkı olmadığını belirterek, iktidarın Anayasa değişkliğinde muvaffak olması halinde Anayasa Mahkemesi'nin yine devreye gireceğini söyledi.
 

Balıkesir Barosu tarafından 90. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 'Hukuk Devletinde Yargı Bağımsızlığı' konulu konferans düzenlendi.
 

Salih Tozan Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süheyl Batum konuşmacı olarak katıldı.
 
KANADOĞLU: BU İKTADAR ANAYASAYI DEĞİŞTİREMEZ

Konferansta konuşan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ise konuşmasında hükümetin Anayasa'yı değiştirmeye hakkı olmadığını söyledi.
 

Anayasaya göre Türkiye'nin demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirten Kanadoğlu, "Ancak Atatürk milliyetçiliğini unuttuk. Başlangıçtaki ilkeleri  unuttuk. Başlangıçtaki ilkelerde laiklik vardır, güçlerin ayrımı vardır. Bunları unutmamızın bizi demokrasiden çok uzağa attığını unuttuk. Bir kişi partisine egemen  ve yasama yürütme ondadır. Büyük çabası yargının da onun emrine girmesidir. Bu demokratik devlette olmaz." dedi.
 

TEKEL işçilerinin yaşadığı olayların Türkiye'nin sosyal devletten çıktığının göstergesi olduğuna dikkat çeken Kanadoğlu, şöyle devam etti; "Türkiye'de adalet ve hukuk reformu, Anayasa değişikliği yapılmalı. Ancak Laik Cumhuriyetin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından ilan edilen partinin Anayasa değişikliği yapmaya hakkı yoktur. Bunun Türkiye'ye yeni kayıplar getireceği ortadadır. Hukuka sahip çıkma mücadelesi sonuna kadar yapılacak. İşine gelince bağımsız yargı, işine gelmeyince siyasi karar diyeceksiniz. Bu hukukla bağdaşmaz."
 

İktidarın Anayasa değişkilğinde muvaffak olması halinde Anayasa Mahkemesi'nin yine devreye gireceğini iddia eden Kanadoğlu, "Unuttukları şu var. Hukuk devleti ilkesine  aykırılıkta Anayasa değişikliğini yaparsanız yapın. Anayasa Mahkemesi iptal eder, kurtulamazsınız. Şimdi siz taslaktaki gibi hukuk devleti ilkesine aykırı HSYK oluştursanız da bu hukuksuzluktan iptal edilir, edilmelidir de... Kendi iktidarının çıkarını düşünen kişilerin biz AB'nin isteklerini yerine getiriyoruz demeleri kaba bir yalandır. Korku imiparatorluğunun olduğu bir yerde çağdaşlıktan bahsedilemez. Yolsuzlukların önlenmesi için dokunulmazlıkların sınırlandırılması lazım. Basın üzerine kurulan baskıyı da göz önüne alırsak çağdaş demokrasiden bahsedilemez." şeklinde konuştu.
 

"AKLIMIZA MUKAYYET OLALIM"
Taraf gazetesinin yayınlarıyla ortaya çıkan 'Balyoz Darbe Planı'nda kurulacağı iddia edilen Balyoz Hükümeti'nde adı Devlet Bakanı olarak adı geçen Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sühely Batum da, üzerlerindeki baskıya rağmen direnen Kanadoğlu ve Eminağaoğlu'nu hala fikirlerini rahatça söyledikleri için kahraman ilan ettiğini söyledi.
 

"Bu dönemde aklımıza mukayet olalım diyen" Batum, Türkiye'de yeni bir düzeni hakim kılmak isteyenlerin olduğunu iddia etti. Batum, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümet ve gazetecileri de eleştirdi. CHA

!!!
 // Mehmet Durukan
Bu hükümet size göre cumhurbaşkanını da seçemezdi, ama seçti. Hem siz daha önce kurucular meclisi oluşturulmadan anayasa değişikliği yapılamaz diyordunuz, şimdi başka şekilde konuşuyorsunuz. Ama size göre asıl olan darbecilerden başka kimse bu işi yapamaz.Lütfen artık emekli oldunuz, bir köşeye çekilin. Tarih boyunca yaşlıların uyumsuzluğu ve içinden çıkılmaz fikirleri yüzünden toplumlar ve özellikle gençler yoksulluk ve acılar çekmiştir....
23 Ocak 2010 23:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler