YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine dönüş var, sabote etmeyin!
Yine dönüş var, sabote etmeyin!
06 Kasım 2009 07:50
Dağdan inen PKK'lıların gösterilerle karşılanmasının ardından Demokratik açılım sekteye uğramıştı. Şimdi yeni bir grup daha geliyor... Ancak bu sefer sesizce...

Habur'dan girişte şova dönüşen karşılamayla sekteye uğrayan demokratik açılım sürecinde yeni bir sayfa açılıyor. Kısa bir süre içinde Kandil ve Mahmur'dan 40-50 kişilik bir grup daha gelecek. Sessizce teslim olacak grup için seyyar mahkeme de kurulmayacak...

Kandil ve Mahmur'dan sayıları 40-50 arasında bir grup gelecek. Ancak bunlar sessiz bir şekilde gelecekler ve bu kez ayaklarına hakim ya da savcı gönderilmeyecek, Habur'da seyyar bir adliye oluşturulmayacak. 34 kişilik grubun ardından gelecek olan bu ikinci grup da suça hiç bulaşmamış olanlardan oluşacak.

Böylece bundan sonraki sürecin Mahmur'daki şova dönük görüntülerle değil, sessiz bir şekilde gelip, yargılandıktan sonra Türkiye'ye girişleri şeklinde olacağı kamuoyuna gösterilmiş olacak. Devamında Kandil ve Mahmur'dan sessiz gelişler devam edecek. 11 bin kişinin yaşadığı Mahmur'dan büyük kitleler halinde eve dönüşler olurken, Kandil'den daha küçük gruplar halinde gelinmesi söz konusu olacak.

SUÇA BULAŞMAMIŞ OLANLAR...

Kasım ve Aralık ayı sessiz dönüşlerin yoğunlaştığı dönem olacak. Bu arada sayıları 750 ile 1000 arasındaki Suriye ve İran kökenli militanların bir kısmının Suriye'ye gidişlerine de tanık olabileceğiz. Kandil'deki PKK'lı sayısının 4000-45000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunların 1500'ünü suça bulaşmış olan militanlar oluşturuyor. İçlerinde önemli sayıda Suriyeli var. Suça bulaşmış olanlarla ilgili farklı bir mekanizma işletiliyor. Ancak öncelik suça bulaşmamış olanların getirilmesi.

Bu arada kamuoyunda meydana gelen infial de dikkate alınarak DTP'nin şahinlerinin bir süre susması sağlanacak. Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş gibi makul isimler ön plana çıkacak, açıklamaları sürece zarar veren Emine Ayna, Sevahir Bayındır ve Aysel Tuğluk gibi “şahin” lerin susması sağlanacak.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler