YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine çocukları kullandılar
Terör örgütü PKK yine çocukları kullandı...
Yine çocukları kullandılar
21 Şubat 2011 / 10:16 Güncelleme: 21 Şubat 2011 / 10:18

Van'da 15 Şubat'ta düzenlenen izinsiz gösteride el yapımı bombanın elinde patlaması sonucu 5 parmağını kaybeden A.B, parfüm şişesi sandığı bombanın kendisini tehdit eden yüzü maskeli kişilerce verildiğini bildirdi.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi yıl dönümünü bahanesiyle 15 Şubat'ta kent merkezi ve bazı mahallelerde çıkan olaylar sırasında el yapımı bombanın patlaması sonucu yaralanan A.B, Y.K, M.K, M.G. ve K.O, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Van Eğitim ve Araştırma hastanelerinde tedavi altına alındı.

Tedavilerinin ardından Y.K, M.K, M.G. ve K.O. taburcu edilirken, bombanın elinde patlaması sonucu 5 parmağını kaybeden Dumlupınar İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi A.B'nin, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesindeki tedavisi devam ediyor.

Olay günü yaşananları anlatan A.B, olaydan bir gün önce okul çıkışı yanına gelen ve kendisini ''Ahmet'' diye tanıtan bir kişinin, 15 Şubat'ta okula gitmemesi konusunda kendisini tehdit ettiğini belirterek, ''Bana (Gelirsen seni döverim. Çantanı önlüğünü yakarım. Yarın kesinlikle okula gelme) dedi'' şeklinde konuştu.

Eve gittiğinde konuyu babasına ilettiğini ancak babasının okula gitmesini söylemesi üzerine 15 Şubatta öğlen saatlerinde okula gitmek için evden çıktığını anlatan A.B, şunları kaydetti:

''Arkadaşlarım ile okula giderken mahallede olaylar vardı. Bu sırada yanımıza gelen 2'si yüzü maskeli 3 kişi elime bir parfüm şişesi verdi ve yanımızdan uzaklaştı. Şişenin içinde ne olduğunu anlamaya çalışırken nasıl olduğunu anlamadan bir anda patladı. Yanımda bulunan arkadaşlarımda yaralandı.''

''ÇOCUKLARI OLAYLARIN İÇİNE SÜRÜKLEYENLER YAKALANSIN''

Baba E.B ise olay sonrası çocuğunun sol el parmaklarını kaybetmesinden derin bir üzüntü duyduğunu ifade ederek, ''Oğlumun olaylarla hiçbir ilgisi yok. Kimliği belirsiz kişilerce eline tutuşturulan bombanın patlaması sonucu yaralandı'' dedi.

Yetkililerden, olaya neden olan kişilerin yakalanmasını isteyen baba E.B, çocukları tehdit ederek okula gitmelerine engel olan ve olayların içine sürükleyen kişilere fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.

TERÖR ÖRGÜTÜ YİNE MASUM ÇOCUKLARI KULLANIYOR

Öte yandan güvenlik ve istihbarat birimleri ise son dönemde bölgedeki izinsiz gösterilerde terör örgütünün yine masum çocukları kullandığına dikkati çekerek, polise ve iş yerlerine taş atan çocuklara yine aynı amaçla el yapımı patlayıcılar verildiğini ortaya çıkardı.

Uzmanlar, olayların ardından bilgilerine başvurulan çocukların psikologlarla yaptığı görüşmelerde eyleme katılma nedenlerini dahi bilmediklerini ifade ederek, kimilerinin de gösterileri bir oyun gibi algıladığını belirtti.

Terör örgütü yandaşlarının çocukları kandırarak veya tehdit ederek eylemlerinde ön plana çıkardıklarını kaydeden uzmanlar, bu sayede masum yavruların güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Küçük yaşlarda bu tür gösterilerde kullanılan çocukların, ilerleyen yıllarda terör örgütüne katılma eğiliminde olduğunu vurgulayan uzmanlar, ''Özellikle terör nedeniyle göç alan mahallelerde bu tür durumlara rastlamak mümkün. Aileler bu konuda daha dikkatli olmalı ve çocuklarına sahip çıkmalı'' uyarısında bulundu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler