YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılmaz'ın iddialarına yalanlama
Yılmaz'ın iddialarına yalanlama
27 Aralık 2011 13:04
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın iddialarıyla ilgili "Orman teşkilatında katiyen böyle bir şey yok"dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mesut Yılmaz'ın devlet sırrına ilişkin açıklamasıyla ilgili orman teşkilatında böyle bir şeyin katiyen olmadığını söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü'nde 2011 yılı ormancılık faaliyetleri değerlendiren Bakan Eroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Mesut Yılmaz'ın devlet sırrına ilişkin açıklaması''na ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Eroğlu, ormanların bütün dünyanın malı olduğunu söyledi.

Böyle bir haber çıkınca şaşırdığını belirten Eroğlu, ''Bu doğru bir şey değil. Orman genel müdürü kaç yıllık, eski bir arkadaşımız. 'Böyle bir şey oldu mu ' diye ona da sordum. Bu tür bir şeye ilişkin duyum dahi yok. Mesut Yılmaz niye söyledi acaba  Ne maksatlı söyledi onu da bilemiyorum'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu, Yunanistan'da 2009 yılında çıkan büyük orman yangınına Türkiye'nin uçak göndererek yardım ettiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

''Türkiye ile Yunanistan arasında stratejik işbirliği mutabakatı imzalandı. Hatta benim muhatabım bakan dedi ki; 'Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede çok güçlü bir teşkilatı var. Biz acaba mutabakat zaptına, Yunanistan'daki teşkilatlar Türkiye modeliyle kurulsun' diye yazalım mı diye benden rica etti. Ben de fevkalade mutlu oluruz, bunu yazalım dedim.

Bizim kültürümüzde ağaç yakmak, insan canına kıymak gibi bir şey asla yoktur. Atalarımız harbe gittiklerinde dahi Balkanlardaki bağ ve bahçelerden geçerken köylüler, 'eyvah bizim üzümlerimiz harap oldu' diye üzülmüşler. Fakat sonra görmüşler ki Osmanlı askerleri yedikleri üzümün bedelini çil çil altınlarla fazlasıyla oraya bırakmışlar. Bizim böyle bir anlayışımız var. Milletimiz tarihte asla soykırım yapmamıştır. Harpte bile kadınlar, çocuklar, yaşlılar hep korunmuştur. Kültürümüzde böyle bir şey yok. Dinimizde de zaten yasaktır. Mesut Yılmaz niye böyle bir şey söyledi bilemiyorum. Madem böyle bir şey diyor belgesini göstersin. Orman teşkilatımızda böyle bir şey katiyen olmamıştır. Böyle bir şey söylenmesi de doğrusu bana çok garip geldi.''

''Yunanistan'dan bir talep geldi. 'Erdoğan hükümeti, bu karanlık noktalara ilişkin derinlemesine bilgi vermek ve Yunanistan'ın zararlarını karşılamak zorundadır' diye açıklama yapıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusuna ise Eroğlu, ''Böyle bir şey var mı yok mu evvela bunun tespit edilmesi gerekiyor. Başka ülkelere de bakmak lazım. Bizde de bazı yangınlar çıktı. Onları da bir değerlendirmek gerekir. Ortak bir değerlendirme yapmak gerekir'' yorumunu yaptı.

''Mesut Yılmaz'ın bazı gazetelerde yayımlanan sözlerinin yanlış anlaşıldığını, olayın Yunanistan'daki değil, Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili'' olduğuna ilişkin ikinci bir açıklama yaptığının aktarılması üzerine de Eroğlu, şunları kaydetti:

''Öyle bir haber de gelmedi. Konunun derinlemesine incelenmesi gerekiyor. Bazı dönemlerde, 1994-1997 yılları, Akdeniz havzasındaki yangınların en fazla olduğu dönemdir. Mesut Yılmaz'ın dönemi de o zamana isabet ediyor. Bunu tabi incelemek gerekir. Bazen bazı istihbarat teşkilatları harp zamanında böyle şeylere teşebbüs edebiliyor. Ama sulh zamanında böyle yapılıyor mu yapılmıyor mu bilemiyorum. O artık askeri istihbarat meselesi. Bizim teşkilatımız böyle bir şeye dahil olmadı.''

Yılbaşı çamı kesenlere ceza

Bakan Eroğlu, ''Yılbaşı yaklaşıyor. Çam kesenlere yönelik yapılan çalışmalar, denetimler nedir '' sorusu üzerine de yılbaşı yaklaşırken maalesef bazı kişilerin ormanlardan çam keserek, satma girişiminde bulunduklarını söyledi.

Eroğlu, bu konuda orman teşkilatına teyakkuza geçin talimatı verdiğini belirterek, ''Kimse buna cüret etmesin, teşebbüs etmesin, uyanıklık yapmasın. Gerekirse biz yıl sonunda orman fidanını vatandaşlara da dağıtalım. 'Onu alsın kullansın evinde isteyen, ondan sonra ertesi gün, birkaç gün sonra onu bahçesine ya da uygun bir yere diksin' şeklinde bir anlayışımız var'' dedi.

Yasağa uymayanlara çok ağır cezalar uygulandığını belirten Eroğlu, kesim yapanların araçlarına dahi el konulduğunu, çeşitli hapis ve para cezalarının uygulandığını vurguladı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler