YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılmazer söyledi, operasyon başladı
'Casusluk' ve 'yasadışı dinleme'lere ilişkin soruşturma kapsamında 2'nci operasyon dün gerçekleşti. 14 ilde 33 polis hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 2'nci dalga baskınları, tutuklu Ali Fuat Yılmazer'in sorguda işaret ettiği 'alt kadrolar'a yönelik oldu
Yılmazer söyledi, operasyon başladı
06 Ağustos 2014 / 07:53 Güncelleme: 06 Ağustos 2014 / 14:37

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlükleri, 22 Temmuz'da paralel yapıya yönelik 'yasadışı dinleme' ve 'casusluk' operasyonları düzenlemiş, 115 kişi gözaltına alınmıştı.

İlk operasyonlarla ilgili adli süreç devam ederken dün İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde bir dönem görev yapmış paralel çeteye yönelik 2'nci dalga baskınlar geldi.

Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy'un talebiyle 33 şüpheli hakkında gözaltı kararının alınması sonrası 14 ilde sabah saatlerinde eşzamanlı baskınlar gerçekleşti. Yakalama kararı bulunan şüphelilerden 29'u yakalanırken, 4 kişinin arandığı öğrenildi.

Arananlardan 2'sinin komiser 2'sinin de memur olduğu öğrenildi. Aranan komiserlerden birisi olan Serkan Durmaz'ın, Casusluk Operasyonu'nda da gözaltına alınıp bırakıldığı öğrenildi. Durmaz'ın, borsada manipülasyon davasından da yargılandığı belirtildi.

Yılmazer işaret etmişti

Yasadışı dinleme belgelerinde imzası olan ve ilk dalga operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, dinleme faaliyetini 'alt kadroların başlattığını' ifadesinde belirtmiş ve kendisinin yalnızca mahkemeye gidecek talep yazılarına imza attığını söylemişti.

Yılmazer'in usûlsüz dinlemelerle ilgili 'astlarını' işaret etmesiyle gerçekleşen 2'nci dalga operasyonda gözaltına alınanlardan en yüksek rütbelinin 'komiser' olması dikkat çekti. Gözaltına alınan şüphelilerin tamamının, usûlsüz dinlemelere imza atan ve dinlemeyi yapan isimler olduğu öğrenildi. Şüpheliler arasında emniyet müdürü ya da amiri bulunmuyor.

Tamamı istihbaratçı

Operasyon, İstanbul, Ankara, Van, Hakkari, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Bingöl, Bitlis, Ağrı, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Iğdır'da eşzamanlı düzenlendi. Gözaltı listesinde 33 kişi yeralırken bunların 12'sinin komiser, 5'inin komiser yardımcısı, 7'sinin ödül olarak 'memurluktan geçme komiser yardımcısı', 8'inin polis memuru, 1'inin ise polis emeklisi olduğu öğrenildi.

Listede bulunan polislerin tamamının, bir dönem İstanbul İstihbarat Şube 'de görev yaptıkları belirtildi. Gözaltına alınan isimlerle ilgili en ilginç detay ise, listedeki 7 polisin 'ödül' olarak komiser yardımcılığına geçirilmesi oldu. Polislerin, memur kadrosunda yeraldıkları şubelerde, yaptıkları dinleme faaliyetlerinden dolayı ödül olarak 'komiser yardımcılığı'na yükseltildikleri öğrenildi.

 

YENİ ŞAFAK

10:42
 // bulut
stv yi,stv haberi,bugün TV yi, halk TV yi televizyonumdan sildim kardeşler,bu bir vatandaşlık görevimdi,yerine getirdim,çok mutluyum,herkesi bu kanalları bir an önce silmeye davet ediyorum lütfen....
06 Ağustos 2014 10:42
09:49
 // halit ardic
bunlar neler yapmamis ki. 1998 yilinda yapilan iki asamali komiserlik sinavi ciddi olarak incelenmeli....
06 Ağustos 2014 09:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler