YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldönümünde Sivas karıştı
Katliamın yıldönümünde Sivas karıştı. Polis göstericilere cop ve biber gazı kullandı. Sivas bir anda savaş alanına döndü...
Yıldönümünde Sivas karıştı
02 Temmuz 2011 / 15:27 Güncelleme: 02 Temmuz 2011 / 15:29

Sivas'ta 37 kişinin yanarak öldüğü 'Madımak' olaylarının 18’inci yıl anma törenlerinde olaylar çıktı. Bir grup barikatını aşmak isteyince polis cop ve biber gazıyla müdahale etti. Göstericilerle polis arasında arbade yaşandı...

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinlikleri için kente gelenlerin kaldığı Madımak Oteli’nin yakılması sonucu toplam 37 kişinin öldüğü Sivas Olayları’nın 18’inci yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında, Ethembey Parkı önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçerek Mevlana Caddesi üzerinden kent meydanına kadar geldi.

Grupta olayda ölenlerin yakınları ellerinde fotoğraflar ile en ön sırada yürüdü. Aileler ’Madımak utanç müzesi’ yazılı pankart açtı. Kent meydanına kadar gelen gruba polis her hangi bir müdahelede bulunmadı. Demokrasi Platformu adına grup kent meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Daha sonra kalabalık Atatürk Caddesi güzergahından Madımak Oteli önüne yürüdü. Madımak Oteli önünde Bilim ve Kültür Merkezi olan eski Madımak Oteli’ne 15 metre mesafede sokak girişine oluşturulan polis barikatında, binaya yaklaşmalarına sadece siyasi temsilciler, ölenlerin aileleri ile anma programı tertip komitesi üyelerine izin verildi. Bu kişiler bina önüne gelip çelenk bıraktı. Bu grup ’Madımak Utanç Müzesi’ yazılı pankartı binaya asmak istedi. Ancak görevliler izin vermedi.

Bu sırada polis barikatının ön kısımda bulunanlardan bir grup ’Barikat kaldırısın’ diye slogan attıktan sonra tekmelerle polis barikatını aşmaya çalıştı. Polis, barikatı yıkmaya çalışanlara cop ve biber gazı kullanarak müdahele etti. Bu sırada büyük bir panik yaşanırken, organizasyon otobüsündün sık sık ’provokasyonlara gelmeyin’ uyarıları yapıldı. Yaşanan arbede sırsında yaralananlar olduğu görüldü. Polisin müdahalesi sonucu grubu sakinleştirmek için yoğun çaba gösterilirken, bazılarının polis barikatına pet şişe, bayrak sopası fırlattığı görüldü. Organizasyon yetkilileri anons otobüsünden konuşma yaparak provokasyonlara alet olunmaması çağırısı yaparken, kalabalığın yasak kararı nedeni ile valiliğe tepki gösterdiği görüldü. Sıkılan biber gazından etkilenenler su ile yüzlerini yıkayarak kendilerine gelmeye çalıştı. Polis yaklaşık 15 dakika süren olaylar sırasında barikatın aşılmasını izin vermedi.

ANI KÖŞESİNE KARANFİL

Sivas Valisi Ali Kolat, 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 37 kişi için, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve kentteki 33 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Sivas Sivil Toplum Kuruluşları Platformu temsilcileriyle birlikte, Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasında oluşturulan Anı Köşesi'ne karanfil bıraktı.

Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve aralarında Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Dört Eylül Kültür ve
Dayanışma Derneği Başkanı Elvan Cantemur, Muhtarlar Derneği Başkanı Duran Koç'un da bulunduğu Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleriyle birlikte Bilim ve Kültür Merkezi'ne geldi.

Vali Kolat ve beraberindekiler burada Sivas Olaylarında yaşamını yitiren 37 kişinin anısına oluşturan Anı Köşesi'ndeki “2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen elim olayda 37 insanımız hayatını kaybetmiştir. Böyle acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle...” yazısının bulunduğu yere karanfil bırakarak, saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra merkezdeki Çocuk Kütüphanesi'ni ve bilim merkezini gezen Kolat, burada yapılanlar hakkında sivil toplum örgütü temsilcilerine bilgi verdi.

Kolat, Çocuk Kütüphanesi'nin önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren öğrencilere hizmet vermeye başlayacağını belirterek, “Çocuklarımız tatilde gelsin burada istifade etsin istedik” diye konuştu. Vali Kolat, merkezin resmi açılışının daha sonra yapılabileceğini söyledi.

Vali Kolat ve beraberindekiler buradaki programın ardından daha sonra ayrıldı.

Bu arada Bilim Kültür Merkezi önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı, bu bölgenin bariyerlerle kapatıldığı gözlendi. Jandarmaya ait “fener” adlı bomba arama köpeği de Bilim ve Kültür Merkezi içerisinde arama yaptı.

Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan ve yardımcıları da merkez önüne gelerek güvenlik tedbirlerini kontrol etti.

Öte yandan, Bilim ve Kültür Merkezi içerisinden sadece Anadolu Ajansının görüntü ve fotoğraf almasına izin verildi. (Kanal A - Vatan)

Masum rolü oynamak
 // ibrahim lafçı
Bunlar hep aynı tiyatroyu sürekli oynuyorlar sonra da olayları çıkarıp masum insanların üzerine yıkmaya çalışıyorlar yıllarca derin devlet dediler ne zaman derin devlet ortaya çıktı üzerine gidilmeye başlandı kendilerine bulaşınca üçyüz almışderce manevra yaptılar sonrada kalkıp insan hakları demokrasiden bahsediyorlar nekadar inandırıcı ola bilirsin sivas olaylarıda bu senaryonun en büyük parçalarından biridir. gerçekleri saptırmayalım......
02 Temmuz 2011 16:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler