YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız'dan kaçak elektrik itirafı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan kaçak elektrik itirafı. Yıldız, 'Şu anda kayıp-kaçak bedellerini ödüyoruz, çünkü Türkiye'de tek tarife uygulanıyor.' dedi.
Yıldız'dan kaçak elektrik itirafı
14 Aralık 2011 / 21:59 Güncelleme: 14 Aralık 2011 / 22:06

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Batı Hattından doğalgaz ithalatıyla ilgili BOTAŞ ve Rus Gazprom arasında yeni bir kontrat yapılmasının söz konusu olmadığını, fakat söz konusu hattan gazın akmasıyla ilgili işlemlerin devam ettiğini bildirdi.

Meram Elektrik Dağıtım AŞ (MEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yavrucu ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katılan Bakan Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Batı hattından gelen 6 milyar metreküplük doğalgazın özel sektör eliyle getirilmesi noktasında hala bir aşamaya gelinmediği belirtilerek, ''önümüzdeki dönem doğalgaz sıkıntısı yaşanır mı '' şeklindeki soru üzerine Bakan Yıldız, doğalgaz sıkıntısının söz konusu olmadığını söyledi.

Konunun özel sektör yanı bulunduğunu ve özel sektörün Gazprom ile yaptığı görüşmelerin tarafı bulunmadıklarını kaydeden Yıldız, ''Onlar gidecekler, fiyat müzakerelerini yapacaklar. Kontrat yapanlar gelip EPDK'ya müracaat edecekler, onlar da değerlendirecek. Bu süreçte önemli olan kamu veya özel sektör ayrımı yapmaksızın Batı Hattı borularından doğalgazın akmasıdır. Biz bununla alakalı şu anda herhangi bir sıkıntı görmüyoruz'' diye konuştu.

Rus tarafı ile yürütülen müzakerelerde bir sıkıntı bulunmadığını vurgulayan Yıldız, yakın bir zamanda Rusya'ya gideceğini ve nihai görüşmeleri orada bitireceklerini bildirdi.


-BOTAŞ'ın yeni bir kontrat yapması söz konusu değil-


Enerji Bakanı, ''Bununla alakalı, BOTAŞ'ın yeni bir kontrat yapması söz konusu değil. Ama oradan gaz akışının devam etmesiyle alakalı tabii ki işlemler devam ediyor. Oradan gaz akışının kesilmemesi esastır. Çok farklı argümanları var bu işin'' dedi.


-Akdeniz'de petrol aramaları


Akdeniz'de petrol aramaları konusunda TPAO'nun şu anda teklif alma sürecinde bulunduğunu kaydeden Yıldız, şu anda bir firma isminden bahsetmelerinin doğru olmadığını, fakat ilgi gösteren uluslararası firmalar bulunduğunu bildirdi.

Yıldız, ''İnşallah Antalya açıkları için Shell firmasıyla anlaştığımız gibi mutlaka yerli veya yabancı bir firmayla beraber anlaşırız diye ümit ediyorum. Arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor'' diye konuştu.


-Sektöre 9 yılda 25 milyar dolarlık yatırım


Bakan Yıldız, yemekte yaptığı konuşmada ise ekonomik büyümesine bağlı olarak elektrik tüketimi hızla artan bir Türkiye'de enerji sektörüne yatırım miktarının da çok yüksek olduğunu söyledi.

Enerji sektörüne 9 yılda yaklaşık 25 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirten Yıldız, son bir yıldaki yabancı yatırımlara bakıldığı zamanda da 2,7 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çeken enerji sektörünün bu konuda da ilk sıralarda yer alan sektörlerden biri olduğunu söyledi.


-Tasarruf hareketi başlatılacak-


Tarım sektöründe önemli bir enerji tasarrufu yapılabileceğine işaret eden Taner Yıldız, Ocak ayından itibaren tarım sektöründe enerji tasarrufuyla ilgili önemli bir hareket başlatacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili bazı şehirlerde çalışmalar yapıldığını anlatan Yıldız, şunları söyledi:

''Tarım sektörü enerji tasarrufunun önemli bir parçası olacak. Mevcut pompalar (kuyu suyu pompaları) tek tek elden geçiriliyor. Bunu özel sektör kabiliyetiyle yapıyoruz. Özel sektör buraya bir teşhis koyuyor (şu kadar pompayı değiştirirsek, bu kadar tasarruf sağlar) şeklinde. Nevşehir için bu çalışma yapıldı. Çiftçi kardeşimiz gidiyor, (şuraya kuyu vurduracağım) diyor. Buradan örneğin (200 metreden su çıkar ve buraya 100 kilovatlıklık bir motor koyalım büyük olsun) diyor. Oraya belki 40-50 kilovatlık koymak lazım. Bütün bunların hesaplamaları tek tek elden geçirilecek. Konya'da ciddi pompa var, 2012 yılında bunlar tek tek elden geçirilecek.''


-Özel sektörle ilgili algının değişmesi lazım-


Kamuoyunda özellikle elektrik dağıtım sektöründe özel sektörle ilgili bazı olumsuz algıların bulunduğunu ve ''özel sektör geldikten sonra işlerimiz aksamaya başladı'' denildiğini belirten Yıldız, bu algının mutlaka değişmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik kesintileriyle ilgili günlük rapor aldığını kaydeden Bakan Yıldız, ''Hava şartlarının bozulmasıyla elektriklerimizin kesilmemesi lazım artık. TEDAŞ'ın, özel sektörün yaptığı yatırımları tekrar gözden geçirmesi lazım. Özel sektörle ilgili olumsuz algıların da değişmesi lazım'' dedi.

Özel sektörden kaynaklanmayan bir kısım işlerin bile faturasının özel sektöre kesildiğini ifade eden Yıldız, özel sektörün kendisini kamuoyuna iyi bir şekilde anlatması gerektiğini vurguladı.


-Borç yapılandırması-


Elektrik borcuyla ilgili yapılandırmaya da değinen Yıldız, 161 bin 81 civarında borçlunun, 2,5 milyar lira civarında borcu bulunduğunu, borç yapılandırmasına parasal tutar olarak yüzde 50'sinin, abone sayısı olarak da yüzde 28'inin iştirak ettiğini söyledi.

Yıldız, ''Biz daha fazla abonenin bu yapılandırmadan faydalanmasını isterdik, çünkü bundan başka borç yapılandırmasında bulunulmayacak. Bir kere önümüzdeki 4 yıllık iktidarımız boyunca bulunmayacağız, belki ondan sonra da bulunmayacağız'' dedi.


-Kayıp-kaçak bedelinin faturalara yansıtılması-


Türkiye'de yüzde 15'ler civarında bulunan elektrikteki kayıp-kaçak oranlarının yüzde 9'lara indirmeyi hedeflediklerini anlatan Yıldız, kayıp-kaçağın yalnızca Türkiye'nin problemi olmadığını, bütün ülkelerde bu sorunun olduğunu, hatta dünyada kayıp-kaçak oranları yüzde 20'lere ulaşan ülkeler bulunduğunu söyledi.

Kayıp miktarının azaltılması için teknik çalışmaların devam ettiğini, ne siyasi olarak ne de teknik olarak hiçbir kaçağın arkasında durmayacaklarını ifade eden Yıldız, ''Bunun hem devlet, hem de kul hakkı olduğunu anlatacağız'' dedi.

Kamuoyunda ''kayıp-kaçak paraları faturalara yansıtılıyor mu'' denildiğini kaydeden Yıldız, ''Evet ödüyoruz. Biz şu anda kayıp-kaçak bedellerini ödüyoruz. Çünkü Türkiye'de tek tarife kullanılıyor. Artılar, eksiler tek havuza atılıyor. O havuzdan çıkan fiyat neyse o ödeniyor. Bunun faturasını yalnızca özel sektöre kesmek doğru değil, çünkü bunun müsebbibi özel sektör değil'' diye konuştu. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler