YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız'dan doğalgaz açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan doğalgaz ve elektrik açıklaması.
Yıldız'dan doğalgaz açıklaması
19 Ocak 2012 / 19:25 Güncelleme: 19 Ocak 2012 / 21:24

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgazda yaşanan arz sıkıntısıyla ilgili, ''Şu anda vatandaşlarımıza sirayet edecek herhangi bir doğalgaz ve elektrik  sıkıntısı yok'' dedi.

Bakan Yıldız, Elektromekanik Sanayiciler Derneği (EMSAD) tarafından düzenlenen ''Serbestleşen Elektrik Piyasası'nda Elektrik İletim ve Dağıtım Şebekelerinin Durumu'' panelinin ardından düzenlenen yemekten önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, bir gazetecinin, ''Doğalgaz arzında bir sıkıntı yaşandı bu ne kadar sürebilir '' şeklindeki sorusuna yanıt verirken, bu yılki hava şartlarının önceki yıllardan çok farklı olduğunu, dolayısıyla vatandaşların doğalgaz taleplerinin arttığını söyledi. Dün itibariyle Ankara'daki doğalgaz talebinin 18 milyon metreküp olduğunu belirten Bakan Yıldız, geçen yıl aynı gün söz konusu rakamın 12 milyon metreküp olduğuna dikkati çekti.

Şu anda vatandaşa yansıyacak herhangi bir doğalgaz ve elektrik sıkıntısı olmadığını dile getiren Yıldız, ''Ama bunlar birer işletme. Bu işletmelerin de zaman zaman hava şartlarından kaynaklanan sıkıntılar olabilir ama biz 7 gün 24 saat teyakkuz halindeyiz. Hem konutlarımıza hem de sanayicilerimize bu konuda bir sıkıntı ulaşmaz diye düşünüyorum'' dedi.

Pekçok ülkede çok uzun süreli kesintilerin olabildiğine de dikkat çeken Yılduz, ''Biz bunları o noktalara gelmeden aşmayı düşünüyoruz'' dedi. Yıldız, bu yıl Rusya'dan alınan doğalgazda yeni bir kontrat yapılmamasına rağmen 2011 gerçekleşmesi ve 2012 taleplerine bakıldığında doğalgaz talebinde yüzde 25'lik bir artışın görüldüğüne işaret etti. Yıldız ''Kısa süreli o anlık sıkıntılar olabilir ama vatandaşımıza sanayicimize sirayet eden sıkıntılar olmaz inşallah'' dedi.

Yıldız, kapsamlı ve programlı elektrik kesintilerinin olup olmayacağı sorusuna karşılık da ''Buna arz sıkıntısı dememek lazım. 178 milyon metreküplük günlük kullanım gerçekleşti. Bu miktar daha önce hiç gerçekleşmedi... Burada eksiklik var mı diye konuşuyoruz, bardağın, hatta sürahinin yüzde 98'lik dolu kısmının hakkını teslim etmemiz lazım. Bizim programlı elektrik kesintimiz yok. Doğalgazla elektrik arasında bir korelasyon var. Sırf o anlık olabilir ama programlı bir elektrik kesintisi görünmüyor'' diye konuştu. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler