YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız tartışmaları bitirdi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Bizim ne planlarımızda ne hedeflerimizde bor madenlerinin özelleştirilmesi diye bir şey yok'' dedi.
Yıldız tartışmaları bitirdi
09 Mart 2012 / 11:09 Güncelleme: 09 Mart 2012 / 11:31

Bakanı Taner Yıldız, Şanlıurfa'da İl Koordinasyon Toplantısında gazetecilerin bor madeninin özelleştirilmesine ilişkin sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Bor bizim kıymetli madenlerimizden ve nadir elementler içerisinde bulunuyor, stratejik bir önemi var. Biz boru özelleştirmeyi düşünmüyoruz. Ne böyle bir niyetimiz ne de böyle bir gayretimiz var. Böyle bir çalışmamız yok. Hatta daha da ötesini söyleyeyim. Sizin tapulu arazinizin içerisinde bor bulunsa, bu bor devletindir. Herhangi birisi gelip, burada özel sektör 'benim tapulu arazimin içinde çıktı bile' diyemez. Devlet, gerekirse orayı kamulaştırır. Sizin içerisinde oturduğunuz evin de bahçenin de sahibi haline gelir bordan dolayı. Bu kadar önem verdiğimiz bir konu. Bu kadar stratejik bir maden. Biz bu borun yüksek teknolojiyle buluşup bir kısım fabrikalarda işlenmesine veya işlettirilmesine yine herhangi bir varlık devri yapmadan, bu mor madenini devretmeden, bu madeni işletmek, işlemek istiyoruz, ciromuzu artırmak istiyoruz devlet olarak. Ben tekrar tekrar söylüyorum, bu bor madenini herhangi bir özel sektör alıp bu manada kullanamaz.

Kamunun kontrolünde ve böyle de kalmaya devam edecek. Bizim ne planlarımızda ne hedeflerimizde, bor madenlerinin özelleştirilmesi diye bir şey yok.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler