YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız Sarayı'nın hikayesi ile o ülkeye mesaj
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkel’i Yıldız Sarayı’nda ağırlaması Rusya’ya verilen bir mesaj olarak yorumlandı. Tarihçi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Bu, Erdoğan’ın ince düşüncesinin bir karşılığıdır” dedi.
Yıldız Sarayı'nın hikayesi ile o ülkeye mesaj
20 Ekim 2015 / 12:48 Güncelleme: 20 Ekim 2015 / 12:55

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu: “Abdülhamid padişah olunca devleti Yıldız Sarayı’ndan yönetmeye başlamıştı.

ERDOĞAN VE MERKEL GÖRÜŞMESİNDEN KARELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yıldız Sarayı’nı seçmensinin tarihteki Sultan Abdülhamid ve II. Wilhelm ilişkisine atıf olarak Merkel’e hatırlatma yapma adına seçmiş olabileceğini düşünüyorum. Bu noktada II. Wilhelm hatırlatması ve Osmanlı Almanya ilişkilerine bir atıfta bulunulması, aslında Erdoğan’ın ince düşüncesinin bir karşılığıdır. Erdoğan, Almanlarla ile yakınlaşarak Ruslara karşı elindeki kartlarını güçlendiriyor. Bu aynı zamanda Rusya’ya da bir tehdittir.

‘TÜRKİYE AYARLARINA DÖNÜYOR’

- Araştırtmacı-yazar Müfit Yüksel: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel’i Yıldız Saray’ında ağırladı. Çünkü artık ‘Türkiye imparatorluk ayarlarına dönüyor’ şeklinde bir mesaj verilmek istenmiş olabilir. Bunun yanında tarihte Abdülhamid’in Alman Kayzeri 2. Wilhelm’i burada ağırlamış olması da geçmişteki Alman Türk ilişkileri üzerinden dünyaya özelde de Rusya’ya bir mesaj şeklinde algılanabilir.”

117 SENE SONRA İLK

- Tarihçi, araştırmacı-yazar Dr. Ahmet Anapalı: “1898 senesinde Osmanlı hükümdarı 2. Abdülhamid Han devleşen İngiltere’ye karşı Alman kozunu devreye soktu ve Osmanlı-Alman yakınlaşması gerçekleşti. Bu yakınlaşmanın adresi Abdülhamit Han’ın sarayı olan Yıldız Sarayı idi.Aradan 117 sene geçmesine rağmen sanki hiçbir şey değişmedi ve dünya ve Ortadoğu bölgesine patronluk yapmaya çalışan İngiltere’ye karşı 2. Abdülhamid Han’ın torunu Cumhurbaşkanı  Erdoğan yine bir Alman yöneticisi olan Angela Merkel’i Yıldız Sarayı’nda karşıladı.Ne diyelim tarih galiba gerçekten tekerrürler bütünü.”

 

STAR

 // osmanli
Reis bos is yapmaz ne mesajlar gitti bunnla dunyaya Allah sn erdogana uzun omur versinler...
20 Ekim 2015 19:22
 // Rasim DUMAN
Almanya'nin menfaati, Turkiye'yi karsisina almak degil, bilakis tam saglam ve sadik bir muttefik olmaktir. PKK ile muttefik olmak, Turkiye'yi karsisina almak Almanya acisindan "eblehce" bir siyasettir ve akamete ugramaya mahkumdur. Almanya'nin bugun en acil ihtiyaci, yeni bir Bismark'tir....
20 Ekim 2015 16:09
 // Rasim DUMAN
Avrupa'da İTALYA ve İSPANYA, Guney Amerika'da, basta BREZİLYA olmak uzere Hispanik ulkeler ( Kolombiya,Venezuella,Sili, Arjantin...) Asya'da Pakistan,Endonezya ve Malezya) bu ittifaka "hayir" demezler....
20 Ekim 2015 16:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler