YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım'dan tazminat davası
Yıldırım'dan tazminat davası
24 Mart 2011 20:00
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eski vekillere 10'ar bin liralık tazminat davası açtı.

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yeni Alanya gazetesinde Gazipaşa Havalimanı'na ilişkin yayınlanan bir haber nedeniyle Dim Medya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, muhabir Kerim Toksöz, eski DYP Antalya Milletvekili Hayri Doğan ve eski CHP Antalya Milletvekili Osman Özcan'a 10'ar bin liralık ayrı ayrı tazminat davası açtı.

Seçim nedeniyle zorunlu olarak görevinden istifa eden Yıldırım'ın avukatı Serkan Bayram'ın, Yeni Alanya gazetesinde 29.11.2010 tarihinde yayımlanan ''Pisti uzatsın temize çıksın'' başlıklı habere ilişkin yaptığı suç duyurusunu, Ankara Nöbetçi Asliye Mahkemesine gönderilmesi istemiyle İstanbul Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine sunduğu öğrenildi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

''5187 Sayılı 5187 Sayılı Basın Kanun'un 13-14 Maddeleri Kapsamına giren müvekkilin şeref ve haysiyetini ihlal edici ve gerçeği aykırı yayım yapılması nedeniyle Türk Medeni Kanunu'nun 25. maddesi uyarınca kişilik haklarına vaki haksız saldırının önlemesi, sürmekte olan saldırıya son verilmesi veya sona ermiş olsa bile etkileri devam eden saldırının hukuka aykırılığının tespiti, verilecek kararın davalı gazetede yayımlanması, 10 bin Türk lirası manevi tazminatın olay tarihinden itibaren işletilecek ticari temerrüt faiziyle birlikte davalılardan tahsil edilerek müvekkille verilmesine karar verilmesi talebinden ibarettir.''

Dilekçede haberlerde açıklaması bulunan eski milletvekilleri Özcan ve Doğan'ın eleştiri ve kamuoyunu bilgilendirme sınırını aştığı, Bakan Yıldırım'ın şeref ve haysiyetini ihlal edici ve gerçeğe aykırı haber yapıldığı da iddia edildi.

Diğer yandan, gazeteci Mehmet Ali Dim, yaptığı açıklamada, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından mahkemeye verilmelerinin kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

CHP Antalya Eski Milletvekili Osman Özcan da, gazetede ortaya attığı iddiaların kendisine ait olmadığını öne sürerek, ''Bu iddialar benim değil. Bu iddialar halk arasında sürekli olarak konuşuluyor zaten. Biz de duyumları ve vatandaşlar arasında konuşulan dedikoduları gündeme taşıdık. Milletin ağzında bu laflar var, uydurduğumuz bir şey yok'' dedi.

DYP Antalya Eski Milletvekili Hayri Doğan ise ''Sokaktaki 5 kişiden 3'ü bu iddiaları konuşuyor. Biz Binali Yıldırım'ın şahsına hakaret etmedik. Zaten davayı açtı. Gerisini mahkemede söylerim'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler