YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım'dan KDV açıklaması
Yıldırım, bazı yatırımlara KDV muafiyeti getiren kanun teklifinin yasalaşmasıyla, yap-işlet-devret projelerinde oldukça rahatlama sağlanacağını, projelerdeki ihale süresinde yaşanan zaman kayıplarının ortadan kalkacağını belirtti.
Yıldırım'dan KDV açıklaması
21 Mart 2012 / 17:39 Güncelleme: 21 Mart 2012 / 17:39

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bazı yatırımlara KDV muafiyeti getiren kanun teklifinin yasalaşmasıyla, yap-işlet-devret projelerinde oldukça rahatlama sağlanacağını, projelerdeki ihale süresinde yaşanan zaman kayıplarının ortadan kalkacağını belirtti.

Yıldırım, KDV Kanunu ile Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde Hükümet adına söz aldı.

Teklifin getirdikleri hakkında bilgi veren Yıldırım, KDV Kanunu'nda yapılan değişiklikle, yap-işlet-devret modeliyle, kamu-özel sektör ortaklığıyla yapılacak altyapı projelerine, yapım sırasında KDV istisnası getirildiğini söyledi.

Yap-işlet-devret projelerinin, proje yapım ve işletme olmak üzere iki bölümden oluştuğunu bildiren Yıldırım, mevcut uygulamada, yapım süresinde KDV alındığını, bu KDV'nin daha sonra işletme sırasında mahsup edildiğini söyledi. Yıldırım, yapılan değişiklikle, KDV alınmasından vazgeçilerek, projenin gerçekleşmesinin daha da hızlandırılması, finans maliyetlerinin aşağı çekilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Yıldırım, bu şekilde yapılan projelerde, KDV'nin finasmanı için yaklaşık yüzde 12 artı bir maliyet geldiğini belirterek, ''Bunun sonucu olarak, eğer yap-işlet-devret projesi, süreye bağlıysa süreye eklenmekte, kiralama şeklinde bir projeyse ödenecek kira miktarına yansımaktadır. Bu düzenlemeyle, kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ihalelerle, daha önce ihalesi yapılmış olanlara yüklenicinin istemesi durumunda, idarenin şartları kabul etmesi halinde bu istisnadan yararlanmak imkanı getiriliyor'' dedi.

Bakan Yıldırım, düzenlemenin, 2023 yılına kadar yapılacak projelere uygulanmasının öngörüldüğünü vurguladı.

Teklifle getirilen diğer düzenlemeler hakkında da bilgi veren Yıldırım, Yap-İşlet-Devret Kanunu'nda, bu projelerin yapımı sırasında, belirli aşamadan sonra yürümemesi, yarım kalması halinde durumun ne olacağının açıkça yer almadığını anımsattı. Yıldırım, ''Bitip işletmeye geçmesi, vatandaşa hizmet olarak geri dönmesi icap eden işler çözümsüzlüğe uğruyor. Teklifte, bunu da tanımlayan, yapılmış işlerin Hazinenin belirleyeceği şartlar dahilinde devralınması, yapılmamış işlerle ilgili hangi tasarrufun olacağını düzenleyen maddede var'' açıklamasında bulundu.

Teklifin, Kamu İhale Kanunu'nda iki değişiklik de öngördüğünü ifade eden Yıldırım, kamu kuruluşlarının, bağlı ortaklıklarına doğrudan iş verebilmesinin önünün açıldığını kaydetti. Yıldırım, müşavirlik, proje, etüt gibi işlerde, eşit değer artırıldığını vurgulayarak, açık ihaleyle yapılması sınırının 172 bin lira olduğunu, bu bedeli 4 katına çıkararak, mahalli idarelerde, merkezi yönetimlerde açık ihaleyle daha kısa sürede müşavirlik hizmetleri, etüt, proje çalışmaları yapmanın önünün açıldığını belirtti.

Teklifin yasalaşmasıyla yap-işlet-devret projelerinde oldukça rahatlama sağlanacağını anlatan Yıldırım, ''Yapımı daha da hızlanmış olacak, kamu kuruluşlarının, KİT'lerin, özellikle demiryollarının bağlı ortaklıklarıyla iş yapması, ayrıca, yol, baraj, kanalizasyon gibi estetik ve sanat gerektirmeyen projelerdeki ihale süresinde yaşanan zaman kayıpları ortadan kaldırılacaktır. İhalenin belirli istekliler arasında değil, açık ihale şeklinde yapılması, daha fazla rekabeti de getirecektir'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, teklifin tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

 Yıldırım, teklifin 2'si Sağlık Bakanlığı, 3'ü Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanlığı'nın olmak üzere 5 projeyi etkilediğini bildirdi. Yıldırım, bunların, Kayseri Hastane Projesi, Etlik Kampüs Projesi, Gebze-İzmir Otoyol Projesi, Sabuncubeli Tünel Projesi, İstanbul Avrasya Geçiş Projesi olduğunu, bedellerinin de yaklaşık 14 milyar lira olduğunu bildirdi.

Projelerin hiçbirinde doğrudan Hazine garantisi olmadığını belirten Yıldırım, garantinin, ancak işin tamamlanmaması halinde, borcun Hazine tarafından üstlenilmesi sırasında ortaya çıktığını vurguladı.

Kamu İhale Kurumu'nda düzenlenen operasyona ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, bu operasyonla ilgili dosya içeriğinin bilinmediğini, kurumlarına bu yönde ulaşan bilgi, belge veya birimi, kişiyi ilgilendiren bir durumun olmadığını ifade etti. Yıldırım, olayın seyrini göreceklerini, müdahale etmeleri gerektiğinde gereken her türlü müdahaleyi yapıp, önlemi alacaklarını söyledi.

Yıldırım, ''Bütün kurumlarda bir takım yanlış işler oluyorsa, bu kurumları kapatmakla bir yere varılmıyor, onun yerine kurumlardaki sorunları çözmek lazım. Aksi halde kamunun, vatandaşın işlerini yapacak kurumlar kalmaz'' dedi.

Teklifin görüşmeleri devam ediyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler