YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım'dan "Fidan" yorumu
Yıldırım'dan "Fidan" yorumu
10 Şubat 2012 09:52
MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın savcılık tarafından ifadeye çağrılmasıyla devletin zirvesi tolantı üzerine toplantı yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türk Ceza Kanunu'nun değiştiğini belirterek "şaşırtıcı durumlar yaşanıyor"dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AA Editörler Masasına konuk olarak çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede; Türkiye'de son yıllarda demokratikleşme alanında önemli adımlar atıldığını belirterek, Anayasa değişikliği, yargı reformu gibi değişikliklerin Türkiye'yi bir anlamda demokrasi dışı müdahalelerle anılmaktan kurtaran köklü değişiklik olduğunu söyledi.

Bu değişikliklerin bir kurumsal geleneğe dönüşmesinin biraz zaman alacağını ifade eden Yıldırım, ''Uygulamada bazen herkesi şaşırtan olaylar yaşanıyor. Tabi ki üst düzey bürokratların, memurların yargılanma usulleri yasalarla tanımlanmış. Örneğin müsteşarın bir şekilde yargılanması icap ediyorsa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenir ve Bakanlıktan izin alınır. MİT Müsteşarı için de durum aynıdır. Başbakanımızın bürokratıdır. Dolayısıyla prosedürlere uyulması gerektiğini düşünüyoruz. Olayın gelişimi, sosyal içeriği, amacın ne olduğu konusunda çok fazla bilgimiz yok, olması da gerekmiyor. Çünkü yargı kendi işini yapacak, biz kendi işimizi yapacağız'' dedi.

Bu tip konularda, uygulamalarda yaşanabilecek aksaklıklardan dolayı yeni bazı düzenlemelere gidilebileceğini kaydeden Yıldırım, ''Türk Ceza Kanunu kökten değiştirildi. Uygulamalarda bazen şaşırtıcı durumlar yaşanıyor. Bu da onlardan bir tanesi'' diye konuştu.

Yıldırım, herkesin yaptığının hesabını, kitabını vereceğini bildirerek, ''Bunlar bizim için de geçerli, Sayın Başbakan için de geçerli'' dedi.

Yasa dışı dinlemeler

Bakan Yıldırım, yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak, bu konunun herkesin kafasında soru işareti bırakan bir konu olduğunu, dünyada da bu durumun böyle olduğunu belirterek, ''Yasa dışı dinlemeler, hepimizin gerçeği. Yasa dışı dinlemelerin savunulacak, tutulacak bir tarafı yok. Bunlar yasalarda suçtur'' diye konuştu.

Yıldırım, bu konuyla ilgili yasal düzenlemeleri AK Parti hükümeti döneminde yapıldığını anımsatarak, 2007 yılında çıkartılan kanunla; yasa dışı dinlemeler, mahkemeler için delil olmayacak hem de bunların suç olacağının TCK'nın çeşitli maddelerine göre cezalandırılacağının hükme bağlandığına dikkat çekti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler