YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım'dan ABD'ye PYD uyarısı: Yardımcı oluyor gibi gözükse de...
Başbakan Binali Yıldırım, PYD'nin PKK ile birlikte çalıştığını ifade ederek, ABD'ye "Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz ama elinizde kalan o terör örgütünü nasıl alt edeceğiniz olacaktır" uyarısında bulundu.
Yıldırım'dan ABD'ye PYD uyarısı: Yardımcı oluyor gibi gözükse de...
24 Ağustos 2016 / 16:22 Güncelleme: 24 Ağustos 2016 / 17:24

Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ortak açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

PYD/YPG FIRAT'IN BATISINDA VARLIK GÖSTEREMEYECEK

Burada yapılan çalışmalarda ABD ile mutabık kaldığımız bir konu var, o da PYD unsurlarının asla Fırat'ın batısına yayılmamaları ve burada herhangi bir faaliyet içine girmemeleri yönündedir.

Bugünkü toplantımızda bu konuyu da değerlendirdik ve burada ABD'nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük ve hiçbir şekilde PYD/YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecekler, bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha teyit ettik.

PYD PKK İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR, ABD BU KONUDAKİ GÖRÜŞÜNÜ GÖZDEN GEÇİRMELİ

Bizim genel yaklaşımımız şu; Biz biliyoruz ki bunlar PKK ile birlikte çalışıyorlar. Bunlar DAEŞ için yardımcı oluyor gibi gözükse de ABD bilmelidir ki günün sonunda bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz ama elinizde kalan o terör örgütünü nasıl alt edeceğiniz olacaktır. 

GÜLEN'İN İADE SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Başbakan Yıldırım, Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin, "Cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğimiz artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü, bu konudaki hayal kırıklığı da çok hızlı bir şekilde müspete dönecektir" dedi.

Bu darbe girişiminin başı olarak bildiğimiz Fetullah Gülen'in aramızdaki anlaşmalar tahtında gerekli işlemlerin yapılıp, ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda gerek hükümetimize gerekse Türk halkına samimi açıklamalarınız, sürecin sağlıklı işlemesi bakımından hayati öneme sahip.

Bu konuda teknik heyetin Türkiye'ye gelmesi ve bizim savcılarımızla hakimlerimizle değerlendirmesi, bu işin sizin tarafınızdan ne kadar önemsendiğinizi ortaya koymuştur. Bizim buradaki en büyük beklentimiz bütün bu hukuki süreçlerin zaman kaybetmeden yürümesi ve burada milletimizin beklentisi olan sonucun ortaya çıkmasıdır. 

GÜNEY SINIRINDA KÜRT OLUŞUMUNU ASLA KABUL ETMİYORUZ

Bölgede başta ABD olmak üzere Türkiye'nin de etkin katılımıyla mutlaka artık daha fazla insanın hayatına kaybetmemesi için bir çözümün gerçekleştirmemiz lazım. Burada bizim iki hassasiyetimiz var. Biri Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi.

Türkiye güney sınırlarında yeni bir Kürt oluşumunu asla ve asla kabul etmiyor. Bunu ulusal güvenliğmizi için büyük tehdit olarak görüyor. Diğer yandan adil bir yönetim yapılanmasının sağlanmasıdır.

KIBRIS'TA ÇÖZÜM ŞANSI KAÇMASIN

Kıbrıs'ta çözüm şansının bu sefer kaçırılmamasını, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin şansı ıskalamamasını öneriyoruz. Türkiye hep çözümü desteklemiştir, bu kez de aynı şekilde çözümü destekleyecektir. Bir anlaşma olsa bile bunun bir referanduma konu olduğunu akılda tutmalıyız.

Joe Biden'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

MÜTTEFİKİMİZE ZARAR VEREN BİR KİŞİYİ KORUMA NİYETİMİZ YOK

Darbe teşebbüsünden sorumlu olanları önünüze getirmek için hükümetimiz elinden geleni yapacaktır. Ülkemizin temeli olan yasalar vardır. Başbakana da söylediğim gibi Gülen hakkında biz işbirliği yapıyoruz. Bizim hukuk uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla çalışıyor, delilleri ve belgeleri inceliyorlar.

Bu belgelerin Amerikan yetkililerine takdim edilmesi ve bizim yasalarımız ve suçluların iadesi anlaşmasına göre hazırlanması lazım.

Bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Bizim hiçbir şekilde bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi koruma niyetimiz yoktur ama yasalarımıza uymak mecburiyetimiz vardır.

ABD TÜRKİYE'Yİ TAM OLARAK DESTEKLEMEKTEDİR

Biz Türk halkının müttefiki olarak şunu söylemek istiyorum biz ABD olarak Türkiye'yi tam olarak desteklemektedir. Türkiye halkı ve hükümeti herhangi bir şekilde yardım isterse biz bunu sağlamaya devam edeceğiz.

Obama, Türk hükümetine desteğini bildiren ilk başkanlardan biriydi. Biz olaylar olurken, bunun gerçek olup olmadığını anlayamadık. Bu son derece şaşırtıcıydı. 

BOMBALAR TÜRKİYE DEMOKRASİSİNİN KALBİNE DÜŞTÜ

Biz şundan dolayı üzgünüz ki; ben sizin parlamentodaki yerinizi, başbakanın dairesini ziyaret ettiğimizde, beton parçalarını gördüm, çelik boruları, kırılmış camları, delinmiş tavanları gördüm. 

Hatta sizin ofisinize kadar yürüdüm çok şükür siz orada değildiniz çünkü harabeye dönmüştü. Bu bombalar Türkiye demorkasisin kalbine düşmüştü. Onlar birkaç metre uzağa düşmüş olsaydı, kim bilir kaç kişi ölmüş olacaktı. 

Sizin yardımınızda, sizi parlamentoda bulunmakta ısrar etmeniz ve milletvekillerini saldırı devam ederken orada bulunmalarını istemeniz sizin kararlılığınızı gösterir. 

Bu ihanet neticesinde sadece parlamento binası değil aynı zamanda Türk halkının güvenlik hisleri zedelenmiş oldu. 

BÜTÜN DÜNYA SEYREDERKEN ERDPÜAM BAŞKENTE GELDİ

Bütün dünya bunu seyrederken, onlar Cumhurbaşkanının başkente geldiğini ve bu cesareti gösterdiğini gördüler. Cep telefonuyla yapılan kaydı gördük. Cumhurbaşkanının çağrısından sonra Türk halkı sokaklara döküldü.

TÜRK HALKININ CESARETİNE HAYRAN KALDIK

Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Onlar tankların üzerine çıktılar. Demokrasiye siper oldular. Siz bu bölgede onlara şehit diyorsunuz. 

Biz onlara büyük kahramanlar ve vatanseverler diyoruz. Ben tekrar sayın Başbakan Türkiye'nin bütün halkına hayatlarını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı dilemek istiyoruz. 
Sadece onların kahramanlıklarını alkışlamakla kalmıyoruz, demokrasiyle olan bağlılıklarını alkışlıyoruz.

Ülkelerinin güçlü, canlı ve demokratik kalması için hayatlarını verdiler. Onların fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Türk tarihinde hiçbir zaman unutulmayacaklar."

AMERİKA'NIN HABERİ VARDI İDDİALARINA YANIT

Amerikalılar bu konuda bilgisi vardı veya işbirliği yaptı gibi söylentileri işitiyorum. 

ABD asla bu hadiseden önceden haberdar olmamıştır. ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür ve nefretle karşılamaktadır. Hiçbir şekilde bu hareketi desteklemeyiz. 

Bu korkakça hareketi hiçbir zaman hoş görmeyiz. Önceden bir bilgimiz yoktu, bu hareketi desteklemedik. Darbe teşebbüsünden önce olduğu gibi Türkiye halkıyla omuz omuzayız. 

YÜRKİYE HALKININ ABD'DEN DAHA İYİ DOSTU YOKTUR

Türkiye halkının ABD'den daha iyi dostu yoktur. Bizden, ABD'den daha iyi arkadaşı yoktur Türk milletinin. Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz. 

GÜLEN'İ KORUMA NİYETİNDE DEĞİLİZ

Bizim her iki cemiyetimizin temeli olan yasalar vardır. Ben özel olarak başbakana da söylediğim gibi Gülen, Sayın Başbakan, anlıyorum sizin bu yoğun hükümetinizin ve türk halkının hisler vardır. 

Biz işbirliği yapıyoruz. Türk yetkililer işbirliği yapyıoruz. Uzmanlarımız şuanda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışıyorlar. Delilleri ve belgeleri inceliyorlar. 

ABD mahkemelerine teslim edilmesi lazım. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur.

ABD yasalarına göre ABD'nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. 

Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle birşey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur. Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman zaman alır.

Adalet bu şekilde çalışıyor. Adalet bilerek bu durumu halletmeye çalışıyor. Türk mileltinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. 

HİÇBİR ÜLKE BÖYLE BİR ŞEYE TOLERANS GÖSTEREMEZ

Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle birşeye tolerans gösteremez."

"Son saldırıda düğün hedef alınmıştır, 50 kişiden fazla kişi ölmüştür. Bu insanlığa sığmayan barbarca bir harekettir. 

Bu sadece sizin topraklarınızda olan bir hareket değildir. Bu PKK veya DAEŞ tarafından yapılan ilk hareket değildir. 

PKK GÜNEYDOĞUDA ÇOK BÜYÜK ZARARLAR VERDİ

PKK güneydoğuda çok büyük zarar vermiştir. Amerika bu korkakça hareketleri reddedetmekte ve kuvvetlice kınamaktadır. Amerika sadece 11 Eylül'de değil, bu yıl da birçok saldırının kurbanı olmuştur o yüzden sizi çok iyi anlıyoruz. 

Terörist saldırılarında ölenlerin ailelerine ve sevdiklerine taziyelerimi iletiyorum. Bütün ülkeye taziyelerimi iletiyorum."

"Onların bütün amacı bizim inandığımız her şeyi mahvetmektir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Türk halkı da Amerikan halkı gibi terör karşısında eğilmeyecektir, kararlılığından dönmeyecektir. 

Bu yüzden ben burdayım. Biz birlikte duracağız ve bizim demokrasimizi ve seçilmiş hükümetimize zarar verenlere karşı Suriye Irak'ta DAEŞ'e karşı birlikte duracağız.

DAEŞ'İ VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Başbakanla teröristleri yenmekle ilgili süreçle ilgili konulştuk. Darbe girişiminden sonra Türkiye'yi DAEŞ'le savaşmaya devam ettiği için tebrik ettim. DAEŞ'i Suriye'de ve başka yerlerde vurmayı devam edeceğiz."

"3 milyondan fazla göçmene, savaştan muhalefetten kaçan insanalra kucak açtığınız için teşekkür ediyorum. 

ABD ve Türkiye olarak Kıbrıs liderleriyle konuşmaya devam edeceğiz. Bölgede enerji güvenliğini sağlama konusunda müzakere ettik. Bizim bağlarımız resmi bağların dışına çıkar.

Güçlü temeller üzerine oturmuştur. Bu ilişkinin uzun bir tarihi vardır. Biz kendi hayranlığımızı ifade etmek istiyoruz. 

Bu sokaklara dökülmenize hayran kaldık. Siz sokaklara döküldünüz ve demokrasinizi geri kazanmaya çalıştınız."

Ayrıntılar geliyor...

yalan hep
 // dahya
yahu hepsi de yalan sen söyledin de biz de inandk öylemi hee yutmazlar efen di yutmazlar artık bu yüce millet yutmaz artık ...
24 Ağustos 2016 Çarşamba 23:21
 // vatan sever
Bunlar çok üzüldük diyiyorlar eminim öyledir çünkü o gece başkomutanın emri ile sokaklara dökülen Türk halkında unutamayacakları bir OSMANLI TOKADI yediler ve anca 40 günde kendilerini gelip Türkiyeye gelmeyi akıl ettiler. :-)...
24 Ağustos 2016 20:23
 // Gurbetçi
Adamların mayasında 2 yüzlülük var. Ne yaparsanız yapın bu tropraklar tekrar sahibini bulacak inşallah....
24 Ağustos 2016 19:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler