YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Kellesi alındı
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, A Milli Takım'la ilgili soruları cevaplandırdı.
Yıldırım: Kellesi alındı
16 Kasım 2011 / 21:07 Güncelleme: 16 Kasım 2011 / 21:12

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, KKTC'nin konumu dikkate alındığında bölgede yapılabilecek her türlü deniz dibi faaliyetinin mutlaka Türkiye'nin onayı ve bilgisi dahilinde olması gerektiğini söyledi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Dünya Denizcilik Üniversitesinin yönetim kurulu toplantısına katılan, ardından Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Efthimios Mitropoulos ile bir araya gelen Bakan Yıldırım, temaslarıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Denizlerdeki hak ve menfaatlerin insanlığın ortak mirası olduğunu belirten Yıldırım, ''Kuzey Kıbrıs'ın konumunu da dikkate alırsak, bölgede yapılabilecek her türlü deniz dibi faaliyeti mutlaka Türkiye'nin onayı ve bilgisi dahilinde olması lazım'' dedi.

Hakları herkesin kullanmasına kimsenin itiraz etmediğini ifade eden Yıldırım, ''Diyelim ki Tunus ile ABD'nin teknik altyapısı aynı mı, değil. Hadi buyur sen de kullan desen, pratik olarak kullanma şansı yok. O bakımdan gelişmekte olan ülkeler diyor ki; bizim de imkanlarımız, teknik düzeyimiz sizinle aynı seviyeye gelsin o zaman ne yapılacaksa yapalım. Birisi kağnı arabasıyla gidiyor, diğeri uçakla gidiyor, olmaz'' diye konuştu.


-''Kendi kaynaklarımıza yönelmek her zaman daha iyi''-


Milli Takımlar Teknik Direktörü Guus Hiddink'in sözleşmesinin karşılıklı feshedilmesini değerlendiren Bakan Yıldırım, ''Hep öyle olur zaten. Bir hedef koyarsınız, o olmayınca birinin kellesini almak gerekir. Bu sefer de Hiddink'e bu görev düştü'' ifadelerini kullandı.

Yıldırım, yeni teknik direktörün yerli ya da yabancı olmasından daha çok milli takımın orta ve uzun vadede bir hedefinin olması gerektiğini kaydetti.

Spot olarak elde edilen başarıların gerçek başarıyı yansıtmadığını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

'''Bir bakıyorsunuz bir dalga geliyor, rüzgarı arkadan alıyorsunuz yola devam ediyoruz, ama onun arkası gelmiyor. Sürdürülebilir bir başarı için altyapının sağlam kurulması lazım. Kendi kaynaklarımıza yönelmek her zaman daha iyi. Yabancılar bizden daha iyi bizim imkan ve kabiliyetlerimizi bilemezler. Uzun 5 yıllık, 10 yıllık hatta 20 yıllık bir plan yapıp alt yapıdan geleceğin milli takımını hazırlamak lazım.''


-''Türkiye'nin etkinliği artıyor''-


Dünya Denizcilik Üniversitesinin icra kurulu üyesi olan Binali Yıldırım, üniversiteye son birkaç yıldır Türkiye'den en az üç öğrencinin gittiğini belirterek, ''Gelecek yıllarda bu sayıyı artıracağız. Türkiye'nin gerek IMO'da, gerekse Dünya Denizcilik Üniversitesinde etkinliği aynı paralelde artmaya devam ediyor'' dedi.

Yıldırım, üniversitenin gelecek yılki öğrenci konseyi başkanlığına Türkiye'den gelen bir öğrencinin seçildiğini, ocak ayından itibaren de bir Türk öğretim görevlisinin üniversitede ders vermeye başlayacağını aktardı.

2 yıl önce yapılan IMO Genel Kurulu'nda Türkiye'nin oylarını artırarak konsey üyeliğine seçildiğinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, ''Geçen döneme göre şansımız daha iyi. Arkadaşlarımız genel kurul süresince burada gerekli temasları yapacaklar. İyi bir sonuç almayı hedefliyoruz. Bu tip uluslararası organizasyonlarda Türkiye'nin varlığının giderek artması ülkemizin öneminin de bir işareti'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım'ın Londra'da temaslarını tamamlayarak bugün Türkiye'ye dönmesi bekleniyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler