YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım kahkahaya boğdu
'Ulusal E-Kapasite Geliştirme Zirvesi'nde konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, başından geçen bir olayı anlatınca salondakileri kahkahaya boğdu.
Yıldırım kahkahaya boğdu
09 Mart 2010 / 19:55 Güncelleme: 09 Mart 2010 / 20:43

'Ulusal e-kapasite Geliştirme Zirvesi' gibi etkinliklerle Türkiye'nin bilgi toplumu hedefine ulaşmasında katkısı olacağını söyleyerek, "Bilgi teknolojileri, bilgi iletişim teknolojileri her şeyi değiştiriyor. İnsanların ve gençlerin hayatını, yönetim tarzını değiştiriyor. Bütün alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Avrupa'nın bilgi teknolojilerinde kat ettiği yolun 5 kat 10 kat yol kat edebiliriz. Bunun için bilgi otobanlarını çoğaltmalıyız" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Habitat için Gençlik Derneği ve Ulusal Gençlik Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 'Ulusal e-kapasite Geliştirme Zirvesi'ne katıldı.

Bakan Yıldırım, bu tür etkinliklerin Türkiye'nin bilgi toplumu hedefine ulaşmasında katkısı olacağını söyleyerek, "Bilgi teknolojileri, bilgi iletişim teknolojileri her şeyi değiştiriyor. İnsanların ve gençlerin hayatını, yönetim tarzını değiştiriyor. Bütün alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Günümüzde alfabe okur-yazarlığı yetmiyor, artık bilgisayar okur-yazarlığı günlük hayatımızı sürdürmemiz için yapacağımız işi daha iyi yapabilmek, yarışta geri kalmamak için olmazsa olmaz önceliklerimiz arasına girdi. Avrupa'nın bilgi teknolojilerinde kat ettiği yolun 5 kat 10 kat yol kat edebiliriz. Bunun için bilgi otobanlarını çoğaltmalıyız" dedi.

Yıldırım, Türkiye'nin geleceğinin bilişimde olduğunu belirterek, "Gelecek, bilişimle gelecek. Türkiye'nin bir başka geleceği gençlerimiz. Büyük Atatürk böyle demiyor mu, 'Türkiye'nin geleceği gençlerimizdir' Bilişimle gençlik elele Türkiye'nin geleceğini hazırlayacaklar. Türkiye bilgi toplumuna kararlı hedeflerine ulaşacaksa, bunu mutlaka gençlerle başarabiliriz. Bu kararı verdik ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işe başladık. Bütün okulların bilgisayar sınıflarını yaptık. Şu anda bilgisayar sınıfı olmayan okulumuz yok. Ulaştırma Bakanlığı'nın sadece 22 bin evrensel hizmetten yaptığı sınıf var. Bununla da kalmadık bu hizmet yanında internet erişim ücretini de biz ödüyoruz. Her yıl 20 trilyon ödüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bilginin bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken, diğer yandan da sorumluluklarımızı arttırdığına dikkat çeken Yıldırım, "Şeffaflığı, hesap verilebilirliği, kayıt içiliği getiriyor. Bilgi iletişim sektör olarak oluştu, hayat tarzımız oldu. Şimdi sektör diye bir şey yok, buna ihtiyacınız var. Bilgi teknolojisi ile yeni iş alanları oluştu. Bazı iş alanları ortadan kayboldu, bazıları da yeni ortaya çıkıyor. Çağrı merkezleri buna bir örnektir. Süratle gelişen sektörlerden bir tanesidir. Şu anda kağıt arşivleri zamanla ortadan kalkacak, sanal arşive dönüşecek. Gençlerimize yeni iş imkanları ortaya çıkıyor. Bilgisayar okur-yazarlığını arttırmamız gerekiyor" dedi.

Yıldırım, 2013 hedeflerinin 50 milyon bilgi okuryazarı 2023'te de 70 milyon okuryazarı oluşturmak istediklerini ve amaçlarının okullardan başlayarak, ülkeyi bilgi toplumu haline getirmek için çalışacaklarını söyledi.
Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, üç şekilde pazarda rekabet edebileceklerini, bunların doğru tarife, doğru pazarlama ve son teknoloji ürünlerini kullanılmasıyla başarılacağını, Pegasus olarak son teknoloji ürünlerin kullanıldığını belirtti.

Basın mensubunun yardım ekipleri Elazığ'a ulaşamadığını sorması üzerine Bakan Yıldırım, köy yollarını durumunun belli olduğunu, insanların o bölgeye hücum etmesinden kaynaklandığını ve halkımızın bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, köy yolları ile ilgili yapılandırmanın söz konusu olup olmadığına ise Yıldırım, "Köy yolları çok gelişti. 5 yıl önce bu olay olsaydı, oraya ulaşılamazdı. Köydes projesiyle 360 bin köy yolu açıldı" şeklinde cevapladı. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler