YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Darbe yapmaya geldiler darbeyi yediler
Yıldırım: Darbe yapmaya geldiler darbeyi yediler
20 Ağustos 2016 13:36
Başbakan Binali Yıldırım, Kompozit Teknolojileri Merkezi'nin açılışında konuştu.

Yıldırım'ın konuşmasından önemli satırlar:

Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler. Darbe girişimini başlatanlardan hesap sormamız lazım. En ağır şekilde adaletin emrettiği her türlü hesabı sormamız lazım. 

Bütün ilişkilerini ortaya çıkarmak için OHAL ilan ettik. Ama iş alemine dedik ki; 'Durmak yok yola devam'

Akıl terini alın terine katacağız. Böylece Türkiye'yi 2023'te dünyanın parmakla gösterilen ülkesi yapacağız. Buranın kuruluşunu hatırlıyorum. İTO bize az mı gidip geldi bize. Ortaklar cayıyordu. Sonunda kuruldu. 

Bu darbe girişimini başlatanlardan hesap sormamız lazım en ağır şekilde. Hukukun, adaletin emrettiği her türlü hesabı sormamız lazım. Bu darbenin sebeplerini ortadan kaldıracak yapısal reformları, düzenlemeleri yapmamız lazım. Bu darbe girişimini başlatan terör örgütünün bütün bağlantılarını, bütün ilişkilerini ortaya çıkarmak bunlarla devletle milletle ilişkilerini kesmek... Bunun için olağanüstü hali ilan ettik. Ama iş alemimize dedik ki 'Durmak yok yola devam. Bir gün bile durmayacaksınız.' İşte bunun en güzel örneği burada, Yüksek Teknoloji Mükemmelliyet Merkezi

AR-GE ÇALIŞMALARI

Önce akla yatırım yapacağız. Akla yapılan yatırım ülkeye çok daha fazla yatırım olarak geri dönüyor. 2002 sonunda Ar-Ge'ye ayrılan pay yüzde yarım. Bugün yüzde 1'in üzerine çıkmışız. Yetmez. Bunu yüzde 2-3'e çıkarmalıyız. Akla para verme işi eskiden yoktu. Parayla akıl mı satın alınır deniyordu. Fuzuli para harcanıyor deniyordu. AR-GE harcamalarında sektör yüzde 50'ye ulaştı. Yüzde 40 üniversitelerde, sadece yüzde 10 devlete kalmış.

2008'de AR-GE ye ödenen para yaklaşık 2 milyar lira, 2015 yılında bu rakam 6 milyar lira... Vakıf üniversitelerine de bu yönde desteklerimiz var. Ürettiklerimiz satıp, refahımızı yükselteceğiz. Vatandaşlarımıza iş imkanları yatacağız. Yurtdışına satarken azimli, alırken nazlı olacağız. Daha çok üretip, daha çok satıp, cari açığımızı azaltmış olacağız. 2002 yılında 2 tane olan tekno parka sayısı bugün 66 tane var. 

TÜRKİYE AVRUPA'DA BİR NUMARA

Doğru yolda gidiyoruz. Daha çok üretim daha çok satacağız. Dolayısıyla cari açığımızı azaltacağız ve daha çok istihdam yaratacağız. 2023'e kadar 65 OSB daha yapılacak, 1 milyonun üzerinde istihdam sağlanacak.100 binin üzerinde marka başvurusuyla Türkiye, Avrupa'nın en çok marka başvuru yapan ülke haline geldi. 

BOĞAZIN YENİ GERDANLIĞINI HİZMETE AÇIYORUZ

15 Temmuz gecesi her şey ayan beyan ortaya çıktı. Bir musibet yaşadık bu hayra vesile oldu. Türkiye virüslerinden temizleniyor. Kaybettiğimiz zamanı telafi ederek zamanımızı telafi edeceğiz. 26 Ağustos'ta boğazın yeni gerdanlığı takılmış olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü hizmete açacağız. 27 Ağustos'tan sonra 2. köprüde kamyon görmeyeceksiniz. Tren yolunu da koyduk. Daha sonra devreye girecek.

15 Temmuz sonrası gerçekleşen Yenikapı ruhunu devam ettirmek en önemli görevimizden biri. Bunlar vardiyalı çalışıyor. 15 Temmuz'da FETÖ vardiyadan düştü işi BETÖ'ye bıraktı. Bugün bölücü terör örgütü, FETÖ gitti, BETÖ geldi. Bunlar vardiyalı çalışıyor. 15 Temmuz'da bunlar vardiyadan düştü FETÖ, BETÖ'ye verdi, bölücü terör örgütü. Hangisi gelirse gelsin, bu büyük millet karşısında vız gelir tırs gider. Bunları da aşacağız hepsini aşacağız. Medeniyet yolculuğumuza kararlılıkla devam edeceğiz, daha çok üreteceğiz.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler