YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Bu bizim ölüm kalım savaşımız
AP Başkanı ile basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yıldırım: "Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi beraber yürüyecek. Terör yasasında değişiklik yapamayız. Bu bizim ölüm kalım meselemiz." dedi.
Yıldırım: Bu bizim ölüm kalım savaşımız
01 Eylül 2016 / 17:13 Güncelleme: 01 Eylül 2016 / 17:55

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, 15 Temmuz'da gerekli tepkiyi zamanında veremediklerini söyledi. Başbakan Yıldırım ise vize serbestisi anlaşmasına değindi ve AB'nin terörle mücadele yasasında beklediği değişikliğin yapılamayacağını bir kez daha dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüştü.

İkili görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sözü önce Schulz aldı. 15 Temmuz darbe girişimine değinen Schulz, şunları söyledi:

"Bir ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı bir iPhone üzerinden televizyona çıkmak zorunda kaldı. Bu aracılıkla Cumhurbaşkanı halkına bir çağrıda bulundu. Bütün insanların silahları olmadan sokağa döküldüğünü, vahşi darbe denemesine karşı çıktığnı gördük. Türk ulusunun terihinde şanlı bir sayfadır bu. Bu hayranlıkla izlediğimiz bir gelişmeydi. 

Sayın Yıldırım, bu devlet darbesi yapmak isteyen asker içerisindeki bir kanattan bahsetti. Sayın Yıldırım'a teşekkür ediyorum, bu konuyu bilmiyorduk ve gerekli tepkiyi zamanında veremedik."  

BİNALİ YILDIRIM: OLAYIN VEHAMETİ GÖRÜLDÜ

Schulz'un ardından Başbakan Yıldırım söz aldı. Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

"Schulz darbe girişiminden sonra ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. AB'den beklediğimiz gür sesi duymadığımızı bazı üyelerin gereken açıklamayı gereken zamanda yapmadıklarını ifade ettim. Ama aradan geçen zaman içerisinde gerçekler ortaya çıkınca zarar birebir görüldükten sonra olayın vehameti ve örgütün ne kadar büyük bir tehdit olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını görmüş oluyorum.

Türkiye terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele vermektedir. Bu terörle mücadelenin sadece Türk halkının güvenliği için değil bütün Avrupa'nın güvenliği için önemli olduğunu sayın başkanla paylaştım. Bu süreçte terörle mücadele yasasında iyileştirme yapmak asla ve asla bize katkı sağlamayacağı gibi bu tehdidin daha da büyüyeceği aşikardır. 

Bu konunun yeni gelişen şartlar altında ele alınmasının ve başka çözüm yolu bulunmasının gerekliliğini ifade ettik. Avrupa bakımından Türkiye konusunda bir kafa karışıklılığımız yok ancak bazı açıklamalarla Türkiye'de bazı hoşnutsuzluklar ortaya çıktığını ifade ettim. Sorunları daha gerçekçi bir düzlenme ele almanın daha ciddi katkısı olacağına karar verdik.

FETÖ anlaması zor bir örgüttür. Kapalı ve saydam olmayan bir örgüt. Faaliyetlerini takip etseniz bile tehlikenin boyutunu anlamanız mümkün olmuyor. Bu örgüt küresel bir tehdittir. Bugün Türkiye bu tehdidi görmüştür ve mücadelesini 15 Temmuz'da vermiştir.

Türkiye büyük bir tehlikeyi kendine has yöntemlerle bertaraf etmeyi başarmıştır. Burada en büyük pay milletine aşık olan Cumhurbaşkanımızındır. Çok büyük alçakça bir darbe girişimi bertaraf edilmiş ve Türkiye'nin geleceği kurtarılmıştır. AB-Türkiye ilişkilerinin daha gerçekçi ve anlayışlı zeminde sürdürülmesi konusunda anlaşıldı. Konularımızı aracısız ve doğrudan görüşerek çözüme bağlamak en önemli hedeflerimiz arasında olacaktır.

FETÖ terör örgütü hayatın bütün alanlarına sızmış durumda. Gazetecilerin medya mensuplarının içeriye alındığı yolunda Avrupa'da tenkitler yapıyor. Bir gazeteci terör örgütünün faaliyetlerine iştirak etmez. Bizdekilerin durumu farklı. Gazetecilik kartını alıyor ama FETÖ'ye her yönüyle destek oluyor. Siz terör örgütüyle iç içe olmuş birisine elinde gazeteci kimliği var diye hoşgeldin mi diyeceksiniz? 

"YASADA DEĞİŞİKLİK YAPAMAYIZ"

Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi beraber yürüyecek. Bunun için AB ve Türkiye tarafından yerine getirilmesi gereken hususlar var. Bir kısmı yerine geldi, bir kısmı yerine gelmedi. Bizim de AB'nin de yerine getirmediği hususlar var. Bunun bir istisnası var, terörle mücadele yasasının değiştirilmesi. Bugünkü şartlardan dolayı bu yasada değişiklik yapamayız. Bu bizim ölüm kalım meselemiz. Bunu bir kenara bırakırsak diğer konuların çözüme ulaştırılması için bir sorun görmüyoruz." 

Editöre
 // Nezir
Editör, eğer orası kanal a ise sen bu yorumları yayımlamak zorundasın. ...
01 Eylül 2016 Perşembe 19:03
1
 // 1
o yasaya idam girecek.....
01 Eylül 2016 18:58
1
 // 1
o yasaya idam girecek.....
01 Eylül 2016 18:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler