YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Boynumuzun borcu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Cide-Kurucaşile yolunu yapmanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.
Yıldırım: Boynumuzun borcu
17 Aralık 2011 / 18:11 Güncelleme: 17 Aralık 2011 / 18:14

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cide-Kurucaşile yolunu yapmanın boyunlarının borcu olduğunu belirterek, ''Bugüne kadar çok iş yaptık. Bunu yapmazsak, bu Karadeniz'i geçip Kilyos çayında boğulmaya benzer. Bu da bize yakışmaz'' dedi.

Kastamonu'da AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Yıldırım, İl Başkanı Metin Çelik tarafından karşılandı. Burada bir süre partililere projeler hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım'a, İl Başkanı Çelik, ebru tablosu hediye etti.

Daha sonra karayolları il müdürlüğünde Kastamonulu iş adamı ve esnafla bir araya gelen Yıldırım, toplantının ardından Cide ilçesine hareket etti.

Yol üzerinde bulunan Ağılı ilçesinde Yıldırım'ın yolunu kesen vatandaşlar taleplerini iletirken, Yıldırım da vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Ziyareti kapsamında Şenpazar Belediyesini de ziyaret eden Yıldırım'ı, Belediye Başkanı Suat Saygın karşıladı.

Burada da talepleri dinleyen Yıldırım'a yöreye özgü tahta kaşık, çatal, bıçak seti ile bal hediye edildi.

Şenpazarı ziyaretinin ardından Cide'ye ulaşan Yıldırım, Belediye Başkanı Necdet Demir ve Kaymakam Yüksel Kara tarafından karşılandı.

Cide'de öncelikle tarihi doğal liman Gideros'u ziyaret eden Bakan Yıldırım, Cide-Kurucaşile yolunda incelemelerde bulundu.

Cide Halk Eğitim Merkezine gelen ve burada halk oyunu gösterisiyle karşılanan Yıldırım'a Cide'ye özgü el basması sarı yazma hediye edildi. 

Belediye Başkanı Demir, Cide'nin sorunlarını anlattığı konuşmasında ve Cide'yi İstanbul'a bağlayan 25 kilometrelik Cide-Kurucaşile yolunun yapılmasını talep etti.

Bakan Yıldırım da Cide'ye ziyaretinin daha önce planladığını ancak çeşitli nedenlerle bunu gerçekleştiremediğini söyledi.

Cide'nin aslında denizciliğin de merkezi olan yerlerden biri olduğunu belirten Yıldırım, Türkiye'nin ilk armatörlerinin de bu ilçeden yetiştiğini kaydetti.

Cide'nin Ankara'ya ulaşımının da Kastamonu-İstanbul'a bağlantısının da Kurucaşile üzerinden olduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi:

 ''Bu iki yolu da en iyi şekilde yapacağız. Bu yolla ilgili talimatı daha önce arkadaşlara vermiştim. Onlar bir proje hazırlayıp getirdiler. Ama ben, bu projeyi beğenmedim. O proje, iyileştirme öngörüyordu. Şimdi bu yolun projelendirmesini duble yol alarak yapacağız. Bu yol, sahil yolunun devamı şeklinde olacak. Bu yolu yapmak boynumuzun borcudur. Bugüne kadar çok iş yaptık. Bunu yapmazsak, bu Karadeniz'i geçip Kilyos çayında boğulmaya benzer. Bu da bize yakışmaz.''

Ziyaretin ardından Bakan Yıldırım'a, Cideli balıkçıların yaptığı saltanat kayığının maketi hediye edildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler