YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıkımın kredisi de devletten
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binasının riskli olduğunu tespit ettirmek ve riskli binasını yıktırmak isteyenlere Özel Hesap'tan kredi desteği verecek.
Yıkımın kredisi de devletten
27 Ocak 2013 / 11:50 Güncelleme: 27 Ocak 2013 / 11:53

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 20 yılda yaklaşık 6,5 milyon çürük binanın yıkılacağı kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşa maddi olarak da destekte bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bakanlık, binasının riskli olup olmadığını öğrenmek isteyene Özel Hesap'tan tespit kredisi verecek. 100 metrekarelik daire için üst limit olarak 600 lira tespit kredisi kullandırılacak.

Kredi tutarının hak sahibinin hesabına aktarıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde tespitin yaptırılarak, Bakanlığa gönderilmesi zorunlu olacak.


-Riskli binaların yıkımına kredi-


Riskli alanda yer alan veya riskli olduğu tespit edilen yapılar için de Bakanlıkça yıkım kredisi verilebilecek. Kredi tutarı, bin metrekarelik yapı için 6 bin lira olarak belirlendi.

Kredi tutarının hak sahibinin hesabına aktarıldığı tarihten itibaren 6 ay içinde yıkım işleminin yaptırılarak enkazının kaldırılması gerekecek.


-Geri ödeme süreleri 24 ay-


Tespit ve yıkım kredisi kullanmak isteyen hak sahiplerinin, bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

Her iki kredinin geri ödeme süresi 24 ay olarak belirlenirken, geri ödemeler kredinin verildiği tarihi takip eden aydan başlayacak.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler