YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YİBO'larda değişiklik yapılıyor
Son dönemlerde zaman zaman haberlere konu olan Yatılı İlköğretim Bölge Okullarındaki (YİBO) öğrenci alımında değişiklik yapılıyor...
YİBO'larda değişiklik yapılıyor
28 Nisan 2010 / 14:17 Güncelleme: 28 Nisan 2010 / 14:17

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Valiliklere gönderilen genelgede, bu okulların ilk 5 sınıfında okuyan ve taşınması uygun yerleşim birimlerinde bulunan öğrencilerin taşımalı eğitim kapsamına alınacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, zorunlu ilköğretim çağında çocukların ilköğretime erişimini sağlamanın, bakanlığın temel sorumlulukları arasında yer aldığı anımsatıldı.

YİBO'ların, özellikle kırsal kesimde okul bulunmayan veya çeşitli nedenlerle okulu kapalı olan yerleşim yerlerindeki çocukların mecburi ilköğretim hizmetlerinden yararlanabilmesi amacıyla fırsat ve imkan eşitliğinin sağlanması bakımından tarihsel süreçte önemli katkılar sağladığının ifade edildiği genelgede, şunlar kaydedildi:

“Taşımalı ilköğretim uygulaması devam ediyor. Ancak yatılı ilköğretim bölge okullarındaki 6-11 yaş aralığında olan 1-5. sınıf öğrencileri, anne-baba desteğine büyük ölçüde ihtiyaç duyduklarından günlük yaşantılarında birtakım zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bunun sonucunda, öğrencilerin sosyal ve kişilik gelişmeleri olumsuz etkilenmektedir. Bu öğrenciler, taşımalı ilköğretim kapsamına alınması halinde bu yaş grubunun karşılaştığı problemlerin önemli ölçüde azalacağı düşünülmektedir.

Yatılı ilköğretim bölge okullarının 1-5. sınıflarında okuyan ve taşınması uygun yerleşim birimlerinde bulunan öğrenciler, taşımalı ilköğretim kapsamına alınacaktır.”

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler