YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YHT'yi geciktiren sabotaj iddiası!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-Ankara hızlı tren hattına sabotaj olabilir uyarısında bulundu.
YHT'yi geciktiren sabotaj iddiası!
18 Şubat 2014 / 00:29 Güncelleme: 18 Şubat 2014 / 00:30

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-Ankara hızlı tren hattında özellikle tellerin kesilmesi gibi bir problemle karşılaştıklarını söyledi. Elvan, "Bununla ilgili Kocaeli ve Sakarya Valilikleri gerekli soruşturmaları sürdürüyor. Daha doğrusu kabloların gece geç saatlerde kaçak olarak kesilmesiyle ilgili. Sabotaj olabilir, araştırıyoruz." dedi.

Bakan Lütfi Elvan, Bulgaristan Ulaştırma Bakanı ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

"Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sorun çözüldü"

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Danail Papazov ile yapacakları görüşmeye ilişkin açıklama da yapan Bakan Elvan, iki ülke arasında tarihe dayanan bağlar ve ticari ilişkiler bulunduğunu ifade ederek, Bulgaristan ile ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için görüşme yapacaklarını belirtti.

Son günlerde Bulgaristan ile karayolu taşımacılığında sorun yaşandığını anımsatan Elvan, "Bu sorun sağduyu ile çözüldü. Biz, firmalarımızın birbiriyle rekabet etmekten çok birlikte nasıl daha fazla güçlenebilirler, nasıl daha fazla büyüyebilirler arayışı içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz Bulgaristan'ı çok önemsiyoruz. Özellikle ulaştırma alanında ilişkilerimizi çok daha güçlendirmek istiyoruz. Önemli alanlarımız var, karayolu taşımacılığı yanında denizyolu, demiryolu, haberleşme, iletişim konuları da çok önemli işbirliği yapacağımız alanlar" diye konuştu.

Karayolu taşımacılığına yönelik geçici bir sorun yaşandığını ifade eden Elvan, şunları kaydetti: "Ama sağduyu hakim oldu ve sorun çözüldü. Bugünkü görüşmede çok kapsamlı olarak başta karayolu taşımacılığı olmak üzere ulaşım sektörünün diğer modlarında ve iletişim haberleşme alanında neler yapabiliriz. İlişkilerimizi nasıl ve ne şekilde güçlendirebilirizi tartışacağız. Ben de bu konuda olumlu kanaat sahibim. İnşallah iki ülkenin ilişkilerini güçlendirecek alt yapıyı bugünkü toplantıda oluştururuz."

"Türkiye önemli bir partner"

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Papazov ise iki bakanlık arasındaki yapıcı ve sıcak ilişkilerle sorunların yapıcı bir şekilde çözümlendiğini ifade ederek, Türkiye'nin kendileri açısından önemli bir partner ülke olduğunu bildirdi. Papazov, "Biz, birbirimizle rekabet edeceğimize partnerlik ilişkilerine girelim. Böylece daha güçlü olalım. Böylece iki ülkenin ulaştırma alanındaki firmaları da Avrupa çapında rekabet edecek güce gelecekler" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler