YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YHT'den müjdeli haber!
Ankara ile İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattında ölçüm sürüşleri başladı.
YHT'den müjdeli haber!
09 Aralık 2013 / 00:02 Güncelleme: 09 Aralık 2013 / 00:04

Piri Reis ölçüm treni ile Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının 'MR'ı çekiliyor. Ankara ile İstanbul arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek Ankara ile İstanbul YHT hattı projesinde sona yaklaşıldı. İlk yerli test treni Piri Reis ile hattın Eskişehir ile İstanbul arasındaki belirli bölümlerinin ölçümleri yapılmaya başlandı. Piri Reis Test Treni ile hattın, katener-pantograf etkileşimi, akselometrik titreşim ölçümü ve yol geometrisi ölçümleri saatte 60 kilometre hızdan başlanarak yapılıyor.

Daha sonra saatte 80, 100, 120, 140 kilometre hızla devam eden ölçümler, en son saatte 275 kilometre hıza ulaşılarak tamamlanıyor. Ölçümler sayesinde, varsa hattaki sorunlar tespit ediliyor ve gideriliyor. Başka bir ifadeyle Piri Reis Treni ile hattın "MR"ı çekiliyor. Dünyada 5-6 adet bulunan test treninden biri olan Piri Reis, 35 milyon lira değerindeki YHT seti üzerine 14 milyon lira ek harcama yapılarak monte edilen ölçüm cihazları ile oluşturuldu.

Piri Reis, 50 değişik ölçüm yapabiliyor. Toplam 523 kilometrelik Ankara ile İstanbul Hızlı Tren hattının 276 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009 yılında hizmete açılmıştı. Yapımı devam eden Eskişehir-İstanbul arasındaki 247 kilometrelik bölümünün ise Piri Reis Treni ile sinyalizasyon, yol ve katener testleri tamamlandıktan sonra en geç 2014 yılı Mart ayının başına kadar hizmete açılması planlanıyor.

Ankara ile İstanbul seyahat süresi 3 saate inecek

Tamamlandığında Marmaray'la entegre olacak Ankara-İstanbul YHT hattı hizmete girdiğinde, iki şehir arasındaki seyahat süresi 3 saate, Ankara-Gebze arasındaki seyahat süresi ise 2 saat 30 dakikaya inecek. Ankara-İstanbul YHT hattında günde yaklaşık 50 bin, yılda 17 milyon yolcuya hizmet verilmesi hedefleniyor. TCDD, bilet fiyatlarını belirlemek için 2014 yılı Ocak ayında anket yapmayı planlıyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler