YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'ye özel yetkili inceleme
YGS'de şifre iddiasına 'özel yetkili' inceleme...
YGS'ye özel yetkili inceleme
09 Nisan 2011 / 09:28 Güncelleme: 09 Nisan 2011 / 09:29

Emniyet'e gelen ihbarda "Bir şebeke, sınavı siyasi amaçlarla bulandırmak için ÖSYM içindeki uzantıları kullanarak soru kitapçıklarıyla oynadı" iddiası yer aldı. İddiayı özel yetkili başsavcılık inceliyor

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'yla (YGS) ilgili şifre iddialarının sınav öncesinden kurgulanmış bir komplo olduğu ihbarı üzerine inceleme başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın sınavla ilgili şifre iddialarını araştırdığı soruşturmanın haricinde Artvin'de bir öğretmen ve avukatın "Soru kitapçıkları belirli adaylar için şifrelendi" iddiasından sonra başlayan tartışmaların seçim öncesinde vatandaşların zihinlerini bulandırmaya yönelik bir komplodan kaynaklandığı iddiası da araştırılıyor. SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre inceleme, Emniyet'e gelen bir ihbar üzerine Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatıldı. İhbara göre bir şebeke, sınavı siyasi amaçlarla bulandırmak için ÖSYM içindeki uzantılarını kullanarak soru kitapçıklarıyla oynadı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesi kapsamındaki çete suçlarına bakan savcılık, ihbar üzerine emniyete inceleme talimatı verdi. İhbarda yer alan iddialara göre, bir 'gölge şebeke', Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) içindeki bağlantılarının yardımıyla 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesinde hükümeti zor durumda bırakmak için bir operasyon planlandı. İhbardaki iddialara göre YGS şifre komplosunu kurgulayanlar, bu yıl her öğrenci için 1,7 milyon adet farklı soru kitapçığını hazırlanacağını ve bunun karışıklığa neden olacağını düşünüp ÖSYM içindeki bir grupla irtibat kurdu.

MATBAADA MÜDAHALE
Teknik takibe yakalanmamak için üçüncü kişiler üzerinden birbiriyle irtibat kuran şebeke, ÖSYM'deki uzantılarını harekete geçirerek soru kitapçıklarındaki "kalıp"ların bilgisini aldı ve matbaada kitapçıklar üzerinde şaibe yaratacak müdahaleleri gerçekleştirdi. Toplam 1,7 milyon öğrencinin girdiği sınavla ilgili şaibe tartışmalarıyla sınavın iptali de dâhil bütün seçenekler konuşulmaya başlandı. Komplonun sınavın iptal edilmesini sağlayıp hükümeti zor duruma düşürmek için kurgulandığının iddia edildiği ihbarını değerlendiren Emniyet birimleri, olayla ilgili olarak teknik inceleme başlattı.

GPRS kayıtları mercek altında
Şebeke ve ÖSYM içindeki ekip ile bu ikisini bir araya getiren üst oluşum arasında teknik ve fiziki temas olup olmadığı baz istasyonu kayıtlarının geriye dönük incelemesiyle ortaya çıkacak. Polisin, inceleme kapsamında ÖSYM Başkanı Ali Demir de dâhil bütün ÖSYM yönetici ve çalışanlarının telefon trafiğini ve GPRS kayıtlarını araştırmaya başladığı belirtiliyor. İnceleme kapsamında Ankara ve İstanbul Levent'teki ÖSYM personeli başta olmak üzere bütün çalışanların telefonları teknik incelemeye tabi tutulacak. Eğer iddia edilen senaryo ve ilişkileri doğrulayan bir bulguya ulaşılırsa olaya karışanlar hakkında özel yetkili savcılık tarafından soruşturma başlatılacak. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler