YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'deki şifre iddialarında gelişme
YGS'deki şifre iddialarında gelişme
12 Nisan 2012 12:19
YGS'deki şifre iddialarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı itiraz reddedildi.

''YGS'deki şifre'' iddialarıyla ilgili, YÖK'ün, ÖSYM Başkanı Ali Demir'in de arasında bulunduğu 17 kişi hakkında soruşturma izni vermemesi kararının kaldırılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı itiraz, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nce reddedildi.

''YGS'deki şifre'' iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, ÖSYM Başkanı Demir ile 2011 YGS'de sorumluluğu bulunan bazı kişiler hakkında, YÖK'ten soruşturma izni talep etmişti.

YÖK Genel Kurulu ise soruşturma izni talebini oy çokluğuyla reddetmişti. Ret kararında, ''cezai sorumluluğun (görevin kötüye kullanılması) şartları oluşmadığından'' soruşturma talebinin reddine karar verildiği belirtilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Sakınan, YÖK Genel Kurulu'nun bu kararının kaldırılması için Danıştay'a itirazda bulunmuştu.

Başvuruda, 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un 9/3. maddesinde, sınav güvenliğiyle ilgili, ''Soruların hazırlanması da dahil olmak üzere, sınav sürecinin herhangi bir aşamasında görev alanlar, ilgili mevzuat çerçevesinde Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kurallara titizlikle uymakla yükümlüdür'' hükmü bulunduğuna dikkat çekilmişti.

YÖK'ün, ilgililer hakkında soruşturma izni vermediği anımsatılan başvuruda, hakkında soruşturma izni istenen ilgililerin suç işleme kasıtlarının, dosyada bulunan delillerin takdirinin ve suçun unsurlarının değerlendirilmesinin Cumhuriyet Başsavcılığı makamına ait olduğu savunulmuş ve soruşturma izni verilmemesine dair kararın kaldırılması talep edilmişti.

İtirazı inceleyen Danıştay 1. Dairesi, konunun Bölge İdare Mahkemesi'nin yetkisi dahilinde bulunduğu gerekçesiyle, itirazı buraya göndermişti.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, itiraz başvurusunu reddetti. 

Bölge İdare Mahkemesi üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararda, ''ön inceleme raporu ve eki belgelerin, isnat edilen suç dolayısıyla hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlikte olmadığının anlaşıldığı, bu sebeple adı geçenler hakkında YÖK Genel Kurulu'nun soruşturma izni vermemesine ilişkin itirazın reddine karar verildiği'' belirtildi.

Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı kesin nitelik taşıyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler