YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'de yürütmeyi iptal telebine ret
YGS'de yürütmeyi iptal telebine ret
13 Mayıs 2011 10:08
Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) üzerindeki kopya şüphelerini dağıtan ikinci karar, Ankara 7. İdare Mahkemesi'nden geldi...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'kopya ve usulsüzlük yok' kararının ardından İdare Mahkemesi de sınavın yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Mahkeme, sınavın iptali talebini ise daha sonra karara bağlayacak.

Önceki gün YGS'deki şifre iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada 'takipsizlik' kararı verilmişti. Ayrıca savcılık, sınav sürecinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle ÖSYM Başkanı Ali Demir ile YGS koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında YÖK Başkanlığı'ndan soruşturma izni istemişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS koordinatörü ve diğer yetkililerle ilgili soruşturma izni talebini içeren evrakı, YÖK Başkanlığı'na gönderdi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Demir ve diğer sorumlular hakkında soruşturma izni vereceklerini açıkladı. YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından, ele alınan konulara ilişkin yazılı açıklama da yapıldı. YÖK Genel Kurulu'nun, YÖK üyeleri Prof. Dr. Yavuz Atar ve Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ile YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Anayurt'u, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında ön inceleme yapmak üzere görevlendirdiği aktarıldı. Bir sonraki YÖK Genel Kurulu toplantısı 25 Mayıs 2011 tarihinde yapılacak.

İLK BİNE GİRENLERİN OKULLARI DA İNCELENMİŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü detaylı soruşturmada, YGS'de ilk bine giren öğrencilerin okullarının da incelendiği ortaya çıktı. ÖSYM'den ilk bine giren adayların okul adlarının listesini alan başsavcılık, inceleme sonucunda 'olağan dışı bir hususun gözlemlenmediğini' belirtti. ,

Savcılık, özel okullardan ilk bine giren öğrenci sayısının devlet okullarının çok altında kaldığını gördü. Devlet fen ve Anadolu liseleri ilk binde diğer okullara büyük üstünlük sağlarken, farklı illerindeki okullardan da sıralamada ilk bine giren öğrenciler çıktı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler