YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'de başörtüsü zulmü
Yasakçı zihniyet YGS’de yine hortladı...
YGS'de başörtüsü zulmü
28 Mart 2011 / 07:32 Güncelleme: 28 Mart 2011 / 07:44

ÖSYM’nin kararına rağmen Ankara Batıkent’te bazı kendini bilmezler başörtülü kızların sınava girmesini engellemek istedi. Büyük maratonun ilk etabı dün tamamlandı. Adayların polis tarafından tek tek aranarak sınava alınması öğrencileri strese soktu. ÖSYM’nin kararına rağmen Ankara Batıkent Lisesi’nde bazı kendini bilmezler başörtülü kızların sınava girmesini engellemek istedi. Morallari bozulan öğrenciler gözyaşlarına boğuldu.

Üniversiteye girişte ilk aşama sınavı olan Yükseköğretime Ge çiş Sı na vı (YGS) dün ger - çekleşti. Sınavda, 1 milyon 692 bin 345 aday ter dök tü. Aday la rın sı na va saçlarından ayaklarına kadar polis tarafından elle aranarak girmesi öğrencileri bunalttı.

‘Başınızı açacaksınız’

Ankara Batıkent Lisesi’nde sınava giren öğrenciler ise başörtüsü şoku yaşadı. Başörtülü öğrencilerden başlarını açmaları istenirken, çok sayıdaki öğrenci başını açarak sınava girdi. Bu durum karşısında moralinin bozulduğunu ve sınavının kötü geçtiğini söyleyen Vahide Yalçın adlı öğrenci, sınav sonrası gözyaşlarına boğul du. İmam Ha tip Li se si son sı nıf öğrencisi Yalçın, “Hoca ‘başörtüsünü çıkarman gerekiyor’ dedi. Açmazsam tutanak tutacak. ‘Ne olacak aç’ dedi. Çıktım dışarı ağladım. O şekilde de sınava girdim kötü geçti” dedi.

Yazılı belge gösteremediler

Yeşim Öz isimli öğrenci, “Sınıfa girdikten sonra öğretmenler sınıfları dolaştı. Tek tek başımızı açmamız istendi. Biz de açtık. Karşı gelseydik sorun yaşardık. Moralimiz bozulsa da sınava girmek zorunda kaldık. Gerekçe olarak, kanun varmış, o değişti dediler” dedi.

Güvenlikçiler almadı

Batıkent Lisesi’nde başörtüsü şoku yaşayan öğrencilerden bir diğeri de Ayşenur Tutucu oldu. Tutucu, “Güvenlik görevlileri ‘Alamayız. Binanın idari sorumlusu bunu kabul etmiyor’ dediler. İdari sorumlu ile bir türlü görüştürmediler. Giremeyeceğime dair yazılı belge istedik, gösteremediler. Çoğu öğrenci başını açıp gir di, ama ben sırf on lar is - tiyor diye başımı açmadım” diye konuştu. Tutucu, hakkında bir tutanak tutulmadığını da sözlerine ekledi.

Çocukları için dua ettiler

Öğrenciler sınıflarda ter dökerken, aileler dışarıda dua edip, Kur'an okuyarak çocuklarına manevi destek oldu. Özellikle sınava ilk kez girecek öğrencilerin ailelerinin daha çok heyecanlı oldukları gözlendi. Samsun'da sınava giren Derya Tuncer, heyecandan panik atak geçirdi. Tuncer için 112 Acil Servis çağrıldı. Ambulansta tedavi edilen genç kız sınava alınmadı.

Binlerce genç sevinç ve hüznü aynı gün yaşadı

Tek oturumda tamamlanan ve 160 dakika süren sınavdan çıkan öğrenciler sevinç ve hüznü bir arada yaşadı. Sınavda başarılı olan öğrenciler kendilerini kapıda bekleyen ailelerine sarılarak sevinçlerini paylaşırken, strese girip az soru çözen kimi öğrenciler de gözyaşlarını tutamadı. Ağlayan öğrencileri yakınları sakinleştirdi.

Matematik zor tarih sorularının formatı değişmiş

FEM Dershanesi Yayın Kurulu Üyeleri, sınavın telafisinin olduğuna dikkat çekti. Adayların kalan zamanı iyi değerlendirerek hedeflerine ulaşabileceğini belirten FEM Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, Türkçe bölümünde anlam sorularına ağırlık verildiğini söyledi.

Paragraf sorularının önceki yıllara göre daha anlaşılır olduğunu belirten Ardıç, matematik sorularının zorluk derecesinin ise arttığını söyledi. Soruların işlem ağırlıklı olduğunu ve problem sorularının çokluğuna işaret eden Ardıç, "Üniversite sınavlarında sorulmamış olan optik sorusu öğrencileri zorlamış olabilir. Kimya soruları önceki yıllarla aynı düzeyde. Biyoloji soruları tüm öğrencilere hitap etmekten uzak. Tarih sorularında format değişmiş. Coğrafyada ise müfredata uygun sorular var" dedi.

Sonuçlar bir ay sonra açıklanıyor

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS sonuçlarının bir ay içinde açıklanacağını bildirdi. Demir, sınavın sorunsuz bir şekilde tamamlandığını, bütün sınav merkezlerinden gelen mesajlara göre herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi.

Sınavın ÖSYM tarafından belirlenen bazı salonlarda kamerayla kayıt altına alındığını, başarılı bir şekilde kayıt yapıldığını belirten Demir, "Bu  uygulamanın çok etkin olduğunu düşünüyoruz. Güvenlik açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmadı" dedi. (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler