YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yesinler sizin o uydurma laikliğinizi
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kadın Erkek fırsat Eşitliği Komisyonu toplantısında CHP’li Gürkut Acar’ı laiklik üzerinden eleştirerek, “Yesinler sizin o uydurma laikliğinizi. Gerçek laikliğin teminatı Türkiye’de AK Parti’dir” dedi.
Yesinler sizin o uydurma laikliğinizi
19 Nisan 2013 / 18:18 Güncelleme: 19 Nisan 2013 / 18:24

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kağıthane Belediyesi tarafından 33 milyon TL’ye mal olacak olan Kültürel Tesis ve Otopark’ın temel atma törenine katıldı. Kağıthane Merkez Mahallesi’nde gerçekleştirilen törene Bakan Bağış’ın yanı sıra AK Parti Milletvekili Şirin İnal, Kağıthane Kaymakamı A. Akın Varıcıer, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve çok sayıda kişi katıldı.
 
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’a İstanbul’a kazandırdığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, “Benim üzerimde ayrı bir hakkı var. Ben siyasete ilk başladığımda Avrupa yakasının en büyük seçim bölgesinin koordinasyon merkez başkanımızdı ve beni de Kağıthane’de çalıştırmak üzere görevlendirmişti. Ben siyasete Kağıthane’de başladım. İstanbul’un her yerine yetişmeye çalışıyorum. Ama Kağıthane’nin ayrı bir yeri var” dedi.
 
Bakan Egemen Bağış, Başkan Kılıç’tan bir ricada bulunduğunu ve kendisinin de bunu kabul ettiğini ifade ederek, “Fazlı başkanımdan şöyle bir ricam oldu. Dedim ki otopark bittiği zaman bir yerde ana muhalefet partimizin Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na bir yer ayırın, kendisinden ücret almayın. Çünkü zaten  seçimlerden sonra arabasını park edecek bir yere ihtiyacı olacak. Bu vesileyle Kağıthane’nin adının Kağıttepe olmadığını da öğrenmiş olur” dedi.
 
Bakan Bağış'tan Kılıçdaroğlu'na "Mustafa Sarıgül" göndermesi
 
Bakan Bağış, Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderme yaparak, “Kimi çevreler Sayın Kılıçdaroğlu’nu kötü bir tuzağa düşürdüler. Ona kırmızı gül, yeşil gül sarı gül türkülerini söyletirken öyle bir ikilem içine düştü ki, şimdi bu malum alternatif şahsı partiye alsa koltuk elden gidecek, almasa bu sefer adamı kahraman ilan edecek. Ne yapayım ikilemine düştü. Öyle şaşırdı ki, partisinin içerisinde çözümden, barıştan yana konuşma yapan hanımefendileri bile partiden istifaya zorlamaya başladılar. Hadi siyaset bilmiyorlar, centilmenlikten de haberleri yok” diye konuştu.
 
Kılıçdaoğlu’na çözüm tavsiyesinde bulunan Bağış, “Gelin siz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına yeniden kendiniz bizzat adayı olun. O şahsı almamak için bahaneniz olur. En azından koltuğu kurtarmış olursunuz. En azından ana muhalefet partisinin yani milletin vicdanında yargılanan, müebbet muhalefete mahkum olmuş olan CHP’nin genel başkanlığını bir süre daha götürürsünüz.   Kılıçdaroğlu bizzat aday olsun AK Parti’nin adayı kim olursa olsun yine çok büyük bir hezimete uğrarlar. Ondan kimsenin şüphesi olmasın. Millet kararını vermiş, ak belediyecilikten yana tercihini yapmış” dedi.
  “Türkiye 40 yıllık bir belayı başından defediyor” diyen Bakan Bağış, “Bu memlekete 350 milyar dolara mal olmuş terör belasını başından defetme sürecinde, kardeşlik ve çözüm sürecinde Türkiye bütünleşiyor,  bunlar çıkmışlar, nerden siyasi rant elde edeceğiz. Bu kanın durması işimize yaramayacak telaşındalar. Allah akıl fikir versin. Bunların neden hiçbir zaman iktidara gelemeyecek olmalarının en güzel ispatı tutmuş oldukları tutumdur. Bu ülkenin vatandaşları anayasanın söylediği gibi eşitliği doya doya yaşasınlar diye uğraşalım sayın Bahçeli ile Kılıçdaroğlu hazmedemesinler. Bu millet bunu affeder mi? Bu millet bunun hesabını sandıkta sormaz mı?” şeklinde konuştu.

“Bu ülkenin 75 milyon Akil İnsanı var”
 
Teröre yönelik çözüm sürecinde akil insanlar heyetinin sembolik olduğunu belirten bakan Bağış, “63 sembolik kişi Türkiye’nin akil insanları olarak Türkiye’nin dört bir yanında bu çözüm sürecinin ne anlama geldiğini anlatıyorlar. Ama Türkiye’nin akil insan sayısı 63 kişiyle sınırlı değil. Onlar sembolik kardeşlik güvercinleri. Bu ülkenin 75 milyon akil insanı var” diye konuştu. Terörden herkesim zararlı çıktığını ifade eden Bakan Bağış, gözyaşının renginin olmadığını söyledi.

  “AK Parti'nin kökü aslında belediyeciliktir”
 
“Sayın Başbakanımızın İstanbul’a ne kadar sevdalı olduğunu biliyorsunuz” diyen Bakan Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul’a belediye başkanlığı yaptığını belirtti. Bakan Bağış, “ AK Parti’nin kökü aslında belediyeciliktir.  Nur içinde yatsın ecdad Fatih Sultan Mehmet, 1453’te sevgili peygamberimizin duasına, müjdesine nail oldu.  O güzel kumandan oldu. Hamdolsun 1994’ten bu yana Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da İstanbul’u fetheden o kumandanın izinde İstanbul’un gönlünü fethetmeye, güzelleştirmeye çalışıyor. Sayın Başbakanımız İstanbul2un güzelliğine gölge düşürenlere gönül koyuyor” dedi.
 
Bağış'tan kendisinin protesto eden CHP'li vekile: “Yesinler sizin o uydurma laikliğinizi”
 
Ankara’da Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu toplantısında yaptığı konuşma sırasında CHP’li Milletvekili Gürkut Acar’ın kendisine tepki gösterdiğini belirten Bakan Egemen Bağış, şunları söyledi; “Konuşmamda kadın erkek fırsat eşitliği diyoruz. Ama ülkemizde bazı kadınların siyaset yapmasını engellemek için farklı farklı bahaneler uyduruyor. Seçme ve seçilme hakkının üstünü örtülerle örtmesinler. Millet neyse vekili ol olsun. Herkes siyaset yapabilsin diye bir cümle kullandım. Bir CHP milletvekili bizi protesto etmeye kalktı. Dedi ki, laikliğin olmadığı yerde kadın hakkı olmaz, sizi kınıyorum ve salonu terk etti. Ben de dedim ki, bu sanal kahramanlığı kendi partinde yap. Senin partinde bir bayan başkan yardımcısı CHP tabanın yüzde 65’i çözüm sürecini destekliyor dedi diye kadını kapının önüne koydunuz. Yesinler sizin o uydurma laikliğinizi. Gerçek laikliğin teminatı Türkiye’de AK Parti’dir, Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarıdır.”

“Laiklik dinsizlik demek değildir”
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devrimden sonra Libya’yı ziyaretinde halka hitap ettiği konuşmasında laikliğin korkulacak bir şey olmadığını söylediğini hatırlatan Bakan Bağış, “Laiklik kimilerinin zannettiği gibi dinsizlik demek değildir. Laiklik, dileyenin dilediği inanca, dilediği kadar güvenebilmesinin güvencesidir. Biz bu ülkede herkesin dilediği gibi yaşam stilinin en büyük güvencesi olduk. Ama kimileri laiklik maskesi adı altında Türkiye’nin kadınlarının büyük çoğunluğunu siyasetten men etmeye kalkıyor. Asıl ayrımcılar, ötekileştiren onlardır.  Kendi halkına bidon kafalı diyen zihniyetten bir şey bekleyemeyiz” dedi.
 
Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise yaptığı konuşmada, Kağıthane’nin 158 milyona mal olan büyük projeleri hayata geçirdiğini belirtti. Başkan Kılıç, Bakan Egemen Bağış’a desteğinden dolayı teşekkür ederek, “33 milyon liralık bir yatırım. Kağıthane’miz için hayırlı olmasını diliyorum. Bölgemiz için otopark önemli bir ihtiyaç. Birçok ihtiyacı bu yatırımla gidermiş olacağız” dedi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Bağış ve Başkan Kılıç, beton dökme butonuna basarak 333 milyon TL’lik dev projenin temelini attı.
 
33 milyonluk dev yatırım
 
33 bin 420 metrekare üzerine yaklaşık 33 milyon lira maliyetle yapılacak olan tesisin içinde bin kişilik çok amaçlı salon, Aile Sağlık Merkezi, 600 araçlık otopark, 400 kişilik konferans salonu, gençlik merkezi, spor salonu ve çocuk parkı yer alacak.
 
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler